K Ježíškovi

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Paseka - 2013
ISBN: 978-80-7432-342-3

Paseka (2013) 978-80-7432-342-3 32

Jedna z nejkrásnějších knih malířky a ilustrátorky, jejíž celoživotní tvorba byla spjata především se světem dětí. Rozkládací leporelo s vánoční tematikou vyšlo poprvé již před více než půlstoletím, ale i dnes ocení nejmenší čtenáři hřejivost autorčiných ilustrací i její typicky český výtvarný rukopis, doprovázený koledami a roztomilými verši. Marie Fischerová-Kvěchová (1894–1984) studovala u Jana Preislera a Jakuba Schikanedera na Umělecko-průmyslové škole v Praze, poté žila v Paříži, její francouzský pobyt však předčasně ukončila první světová válka. Po návratu do Prahy se provdala za lékaře Jana Fischera. V roce 1916 vydává knížku ilustrací lidových písniček a říkánek Našim dětem, po ní následuje řada dalších: Sládkovy Skřivánčí písně, slabikář Poupata, Karafiátovi Broučci, Němcové Babička aj. (Založil/a: Kůstka)