Originální název: De la Terre à la Lune

Omega - 2016
ISBN: 978-80-7390-248-3

Omega (2016) 978-80-7390-248-3 216
Návrat (2007) 978-80-7174-001-8 204

Nezkrácené vydání s francouzskými ilustracemi.

Ze Země na Měsíc patří se svým pokračováním Do měsíce ke známým vědeckofantastickým románům francouzského spisovatele Julesa Verna.
Romány, které na sebe bezprostředně navazují, vyprávějí o odvážné kosmické cestě tří přátel (kapitán Nicholl, Impey Barbicane a Michel Ardan), členů Gun Clubu z Baltimore, kteří se rozhodli překonat zemskou tíži v projektilu vystřeleném z obrovitého děla Kolumbiada namířeného na Měsíc.

Jules Verne Jules Verne
*08.02.1828 - †24.03.1905

Plk. Cathcard
  21. 12. 2016, 21:26
Čítali všetci moji kolegovci, ktorí udelili románu dokopy 83 percent, tú istú knihu, čo ja?

De la Terre a la Lune od vedecko-technického vizionára Julesa Vernea sa až neuveriteľne podobá na knihu iného "proroka" H. G. Wellsa s názvom The World Set Free (moja recenzia tu: http://www.cbdb.cz/kniha-3748-osvobozeny-svet-the-world-set-free).

Verneho román je, podobne ako kniha o H.G. Wellsa, písaný ako akási školská učebnica. U Wellsa to bola učebnica dejepisu (ten mám rád), tu je to učebnica prírodných vied (a to je trošku horšie).

Skutočne, kniha nemá takmer žiaden dej. Na začiatku sa dozvedáte, že akási skupina znudených dedkov chce k Mesiaci vystreliť projektil pomocou obrieho dela. A to je všetko!!! Zbytok tvoria vedecko-technické informácie - doba obehu Mesiaca okolo Zeme, správne nadávkovanie vhodného pušného prachu, kde a prečo má stáť onen povestný kanón, kto to všetko zacvaká (???) atp. Proste ... nič.

A v tejto knihe sa nakoniec k Mesiaci ani neletí !!! WTF?!?!

Musím sa priznať, že poslednú (menej ako) 1/3 som už ani nedočítal.

Pre mňa - ako záujemcu o vesmír a vesmírny program - bola táto slávna kniha veľmi nemilým prekvapením. Keby sa z dvoch románov (príprava + cesta) stal jeden, ešte by to hádam ušlo. Takto je to pritom iba akási učebnica, navyše véééľmi nudná (oproti tej Wellsovej), u ktorej mnohé "fakty" ešte k tomu jemne pokulhávajú. To by sa ale dalo odpustiť. Úplne absentujúci príbeh - ktorý je horší než ten v rovnomennej, kritikmi zdecimovanej počítačovej hre, kde boli mimozemšťania, ktorí sa až nápadne podobali na Teletubies a to nielen výzorom, ale aj logikou - sa už ale prehliadnuť nedá.

Normálne by som dal 2 hviezdičky, za príliš vysoké hodnotenie dám ale len jednu.

Nabudúce sa radšej nechám vystreliť z dela, než toto znova prejisť.

Čítané vo francúzskom originále.