Šílený vědec na Marsu

Poprvé vydáno celosvětově: 1928

Paseka - 1998
ISBN: 80-7185-185-X

Paseka (1998) 80-7185-185-X 161

Šestá kniha série John Carter, pán Marsu.

Bývalý pozemšťan Ulysses Paxton věrně sloužil největšímu učenci Barsoomu, dokud jej příšerný obchod jeho pána s živými těly nepřinutil ke vzpouře. Poté, aby zachránil tělo ženy, kterou miloval, byl nucen zaútočit na mocný Phundahla jeho krásnou leč ďábelskou vládkyni...

Novinha
  9. 2. 2012, 16:10
V šesté knize Barsoomské série autor poprvé přivádí na Mars dalšího pozemšťana. Je jím voják Ulysses Paxton, který se ve chvíli své smrti upne na Barsoom a octne se tam stejně záhadně jako kdysi John Carter. První Marťan, s kterým se Paxton setká, je vědec Ras Thavas, který není šílený, jak hlásá trochu nepřesně přeložený název knihy, spíše postrádá emoční a sociální cítění. Ve jménu vědy a poznání je schopen všeho. Vad Varo, jak jej vědec barsoomsky pojmenuje, se zamiluje do ženy v nesnázích (jako obvykle) a ve zvláštní společnosti, kde nechybí ani inteligentní bílá opice, se ji vydá zachránit. Prožijí mnoho zajímavých dobrodružství a čtenář zase pozná svět Barsoomu o něco lépe.
Ze začátku mi bylo až trochu špatně z vědcových pokusů a jejich popisů. Považuji však tuto knihu zatím za tu nejvtipnější, co jsem ze série Pána Marsu četla. Popis úkonů ve chrámu místního náboženství a to, jak jej Vad Varo nakonec využije, je prostě úžasně vtipné!