Poslední člověk

Poslední člověk Originální název: Az utolso ember

Naše vojsko - 1987

Naše vojsko (1987) 224

Bogátiho román Poslední člověk barvitě popisuje stav a jednání inteligentního člověka, který se ocitne osamocen, v těžké chvíli svého života, opuštěn, zdrcen. Tato výborná ukázka psychologie jedince může připomínat Robinsona Crusoa (samozřejmě i volba jména hrdiny leccos naznačuje), či podobné trosečníky. Samozřejmě se dá nalézt magická podobnost s postkatastrofickými romány, Dnem Trifidů, či podobnými dystopiemi, ale Bogáti se dostál nejdál. Použitím jednoho prvku neznámého záření a shodou okolností i nového izolačního materiálu se na světě ocitl jeden osamělý člověk. Hrdina v naprosté izolaci, kterému autor ponechal nepatrnou naději, daleko menší naději, než jaká zůstavala Robinsonovi Crusoemu. (Založil/a: matrosh)

Péter Bogáti Péter Bogáti
*15.12.1924 - †17.10.2012

Pixx-73
  11. 4. 2012, 11:40
Tak mě to zklamalo. Dobrý nápad a slušný začátek, pak se vše zvrhne v jakési filozofické úvahy pološíleného hrdiny, spousta stran s nulovým dějem. Konec to trošku napravuje, ale chvílemi jsem měl chuť knihu nedočíst.