Tyl, Němcová, Klácel

Tyl, Němcová, Klácel

Podtitul: výchovný význam jejich díla

Originální název: Tyl, Němcová, Klácel

Státní pedagogické nakladatelství - 1955

Státní pedagogické nakladatelství (1955) 175

Kromě základní studie J. Popelové, osvětlující výchovný význam umění všeobecně i specificky u nás v době probuzenské, obsahuje sborník tři monografické práce; v první z nich pojednávají autoři E. a M. Koukalovi o pedagogických názorech J.K. Tyla a zkoumají, čím Tylovo dílo výchovně působí i v dnešní době. Druhá stať je věnována výchovnému významu díla Boženy Němcové. Autorka J. Popelová ukazuje, z jakých pramenů se rodil zájem Němcové o otázky výchovy a vzdělání, upozorňuje na sepětí pedagogických názorů Němcové s lidovou tradicí a zdůrazňuje, jak nově a odvážně chápala Němcová poslání výchovy. Třetí, nejobsáhlejší studie M. Trapla se zabývá osobností významného obrozenského pedagoga a pokrokového myslitele F.M. Klácela. Autor vyzdvihuje šíři, bohatství a průbojnost Klácelových pedagogických a filosofických názorů i jeho vynikající metody a úspěchy v práci pedagogické a didaktické. (Založil/a: vladislaus)