Civilizace a dějiny

Civilizace a dějiny

Podtitul: Historie světa pohledem dvaceti českých vědců

Academia - 2013
ISBN: 978-80-200-2301-8

Academia (2013) 978-80-200-2301-8 560

Předkládaná kniha si klade za cíl novým, unikátním způsobem představit souhrnně, v jediném svazku, dějiny člověka na této planetě. Za tímto účelem představuje ve dvou desítkách esejí myšlenky a názory nejlepších českých vědců a akademiků na dané téma. Publikace má dvě části. První, chronologickou, tvoří dějiny světa od vzniku člověka po současnost; na ní navazující druhá část má tematický charakter a soustředí se na vybrané hlavní aspekty lidských dějin.

Editory publikace jsou profesor Miroslav Bárta, přední český egyptolog, a profesor Martin Kovář, jedna z vůdčích osobností české moderní historiografie. Jejich předchozí společná publikace, Kolaps a regenerace: cesty civilizací a kultur (Praha: Academia 2011), se stala bestsellerem a získala cenu rektora Univerzity Karlovy v Praze za tvůrčí počin roku. Oba badatelé jsou členy vědecké obce Filozofické Fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Autory jednotlivých příspěvků jsou přední čeští vědci z oblasti humanitních i přírodních věd – Václav Vančata, Jiří Svoboda, Jan Turek, Alžběta Danielisová, Petr Charvát, Jiří Macháček, Václav Drška, Jaroslav Pánek, Miroslav Petříček, Jakub Rákosník, Václav Cílek, Petr Pokorný, Jan Kozák, Ivan Šedivý a Marie Koldinská, Jiří Janák, Jan Royt a Michal Stehlík.

Jedná se o unikátní interdisciplinární vědecký projekt, a to nejen v rámci České republiky, který zprostředkovává syntézu a interpretaci bádání mnoha vědních oborů. Kniha je svým zaměřením určena široké čtenářské obci a jistě najde uplatnění i v rámci odborných kruhů a jako doplnění výuky v rámci středoškolského a vysokoškolského prostředí. Jaké byly, jsou a mohou být osudy lidstva na této planetě? Na to hledá odpověď právě vycházející publikace Nakladatelství Academia s předmluvou rektora Univerzity Karlovy v Praze a předsedy Akademie věd České republiky. (Založil/a: Bred)

ondrej_plevak
  11. 2. 2015, 21:00
Zdařilý počin českých vědců mapující historii lidských civilizací na této planetě. Široká škála špiček svých oborů mi paradoxně snížila zážitek z knihy, a to kvůli nejednotné formě textu. Několik autorů vypráví opravdu zajímavě a poutavě (Kovář, Cílek, manželé Šediví), naopak například kapitola Jana Royta o umění je napsána velmi odborně, s mnoha jmény, letopočty a cizími názvy, což mě jako laika nudilo. Knihu jsem četl jako celek, rozdílný styl textu jednotlivých kapitol (např. nejednotné odkazování na zdroje) mě tedy často rušil. Celkově ale určitě doporučuji, pozitivum vidím hlavně v objevení nových zajímavých autorů.