1Q84 - kniha 3

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Odeon - 2013
ISBN: 978-80-207-1514-2

Odeon (2013) 978-80-207-1514-2 464

Knihou číslo 3, která při prvním vydání v Japonsku zaskočila čtenáře jako nečekané překvapení, se završuje devět měsíců, které spolu s protagonisty Murakamiho románu strávíme v jiném světě roku 1Q84. Opět dostáváme možnost potkat své staré známé hrdiny. Tenga Kawanu, mladého matematika a spisovatele, vidíme definitivně řešit jeho vztahy s otcem. Jeho dávnou lásku oproti tomu pozorujeme v období velkých změn a sledujeme, jak se pouští do krajně nejistého podniku. A ještě někoho tu sledujeme: jednu z postav minulého dílu, která tu tentokrát dostává svůj samostatný prostor k akci i promluvě. Jednání všech tří se vzájemně prolíná a mnohovrstevný děj románu tak pomalu ale neodvratně spěje ke svému rozuzlení a konci. Nebo spíš k novému začátku? (Založil/a: prostejenja)

prkali
  5. 6. 2016, 18:49
Taky na to narazíte. Na ojakodon. Tak abyste nemuseli gůglovat (nebo seznamovat), co to je, tady je recept:
½ kg rýže
½ kg cibule
1kg kuřecích prsních řízků
8 vajec
Sojová omáčka (připlaťte za kvalitní variantu, např. Kikkoman)
Cukr, sůl, voda
Na velkou rozehřátou pánev nalejeme 2dcl vody, přidáme 2lžíce cukru,
3-5 lžic sojovky podle chuti, špetku soli, promícháme a necháme spojit.
Nasypeme cibuli nakrájenou na půlkolečka. Až cibule změkne, přidáme
kuřecí maso nakrájené na nudličky. Po změknutí masa zalejeme směs
rozmíchanými vejci, necháme chvilku projít varem a podáváme s rýží.
No a kniha? Je úžasná. Ještě lepší nežli 1 a 2.
Pett
  27. 4. 2014, 23:18
...milé setkání se starými přáteli...čteno po nějakém čase...pomalejší a rozvláčnější, ale stejně má pořád pevně našlápnuto k podstatě mého já...bez rizika zabloudění v ději i skrz proložení mezi prvními dvěma značným množstvím jiné četby...on je prostě klasik :)
Kele De
  3. 6. 2014, 16:36
Pro mě slušně zakončené rozsáhlé dílko. Děj je plynulý, nenudí, vše má své místo, kontinuitu. Žádná hluchá či nelogická místa. Rozhodně se k ní ještě někdy vrátím.
teite
  17. 3. 2014, 17:28
Četla jsem třetí knihu rok po prvních dvou částech a bála jsem se, že se nedostanu do děje, že mě to nebude tak bavit, zkrátka očekávání po prvních dvou částech byla převeliká. Jsem moc ráda, že jsem se nezklamala! Kniha mě vtáhla do děje hned na prvních stránkách, občasná připomínka toho, co se událo dříve, byla naprosto nenásilná, ale zároveň dost pomohla těm, kdo měli mezi knihami odstup jako já. Kniha má spád, přestože se vlastně nic převratného neděje, překrývající se časové linie neruší, naopak udržují ve střehu, a pozitivním koncem jsem byla mile překvapená. Teď jen váhám, zda bude mou nejoblíbenější knihou od Murakamiho i nadále Kafka na pobřeží, nebo zda ho 1Q84 trumflo...
G8
  1. 11. 2013, 14:40
Konečně mám za sebou celou trilogii, a tak se můžu pustit do hodnocení.
Nemůžu si pomoct, ale mně se prostě tyhle Murakamiho napůl snové výjevy hrozně líbí. Budu tedy stručný. Velice jsem si to užil, oceňuji množství kulturních odkazů a těším se na příště.
cmuchal
  14. 2. 2014, 11:47
Upřímně musím napsat, že mě kniha moc bavila. 3 dějové linie, fantaskní svět s dvěma měsíci, little people, mother & daughter nebo neposkvrněné početí - fascinující, co vše dokáže spisovatelova fantazie vyplodit. Po zkušenosti s jinými prácemi Murakamiho jsem byl překvapen "pozitivním" koncem - úspěšným přechodem ze světa 1Q84. Čekal jsem "uvěznění" Aomame a následné zneužití jejího dítěte Předvojem, nicméně se tak nestalo a proto taky nedávám plné hodnocení.
moonchild
  1. 11. 2013, 16:34
Co kdyby jednoho dne kdesi kdosi přehodil imaginární výhybku a svět,jak ho znáte,jednou provždy skončil?
Michelle S
  4. 1. 2014, 21:10
Opět nádhera a dokonalost... Jsem ráda, že Murakami přidal i tento třetí díl, protože bez něj by byl zajisté příběh neúplný - což zjistíte až po přečtení celé trilogie:-)
Zatímco první kniha byla více akční, poslední díl je především o hledání, čekání a trpělivosti... A mně se to zatraceně líbilo. Jsem ráda, že se nakonec našli, Murakami mě opět chytl za srdce:-)
Velice dobrým nápadem bylo přidání třetího vypravěče do příběhu, dodalo mu to ještě více na zajímavosti.
Opět si stojí za tím, co jsem psala už i prvních dvou dílů - pro mě se jedná o Murakami nejlepší knihu.
Někdy mám pocit, že píše pro mě...:-)
jamalka
  30. 12. 2013, 11:37
Z prvích dvou dílů jsem byla nadšená, zavěrečná část mi však už přišla zbytečně rozvláčná, bez spádu, jen jakési zbytečné natahování závěru- 50%; celkově si však Murakami za celou trilologii 80% jistě zaslouží.
kamie
  29. 12. 2013, 21:55
Úžasné literární pohlazení po duši. Opravdu důkladné pohlazení Jinak to asi vyjádřit neumím.
Třetí kniha konkrétně je skvělá svou gradací. Jak se k sobě Tengo a Aomame postupně přibližují, vypravěčské pohrávání s časem si vynucuje zvýšenou pozornost, což ve svém důsledku ještě více vtahuje do děje, než kdyby nám autor nabízel "pouhé" lineární vyprávění.
Nifrea
  14. 12. 2013, 8:39
Kniha 3 se mi asi ze všech tří knih četla úplně nejlíp. Ze začátku trilogie mi dalo práci celý ten příběh nějak pochopit a zorientovat se, kniha 3 mi tak nějak všechno pěkně dorovnala v hlavě. Mám chuť si to přečíst zase znovu, protože mám pocit, že napoprý to nějak všechno nejde obsáhnout:).
Jana Edita
  27. 4. 2016, 20:32
Od Murakamiho jsem četla nejdříve Kafku na pobřeží (=absolutní nadšení), Norským dřevem jsem byla dost zklamaná. Myslela jsem si, že zajímavější knížku než Kafku už dlouho číst nebudu, odhadovala jsem, že snad ani Murakami už nemohl napsat nic lepšího. Ale - mohl!
Jistě nejde o snadné čtení, rozsáhlý román (resp. jeho první a druhou část) doporučuji spíše čtenářům, kteří už vstoupili do Murakamiho světa. Napadá mě: je to svět jen Murakamiho? Ne...Tohle je kniha i o našem životě, ocitla jsme se ve světech 1Q84 a 2Q15 zároveň. Prolínající se příběhy, úchvatná práce s motivy, které se vrací, obohacují, střetávají...
A jedna z nejtěžších otázek, kterou bych mohla dostat - o čem to je?
"A jak řekl Anton Pavlovič Čechov, jakmile se jednou ve vyprávění objeví pistole, musí se tam z ní taky někde střílet. Takový už je smysl vyprávění příběhů..." (Odeon 2012, s. 732) Takto důsledně ovšem nepostupuje Murakami, který více naznačuje než odpovídá. A právě to se mi na jeho textech tak líbí.
Neváhej, čtenáři, nech se pozvat do roku 1Q84.
petshop
  23. 1. 2014, 20:20
Číst třetí knihu půl roku po první a druhé asi trošku narušilo kontinuitu a možná tak ovlivnilo i celkový dojem, takže je to "jen" pět hvězdiček:) Ani nevím, co k tomu říct než to, že mám po přečtení takový nějaký příjemný pocit na duši. Prostě skvělé...a právě teď vidím u uživatele Kamie, že má stejný dojem - takže na tom pohlazení po duši fakt něco bude. Chci více Murakamiho! ;)
colore
  2. 9. 2016, 22:50
Uffff, konečně to mám za sebou. Zvědavost po přečtení knihy 1 a 2 mi nedala a musela jsem si přečíst i pokračování. A trápila jsem se s tím ještě dýl, než s první částí. Pořád mě "něco" nutilo číst dál, ale zároveň jsem se docela nudila. Myslím, že si od pana Murakamiho dám pár let voraz, než mu dám další šanci. Na druhou stranu to nebylo zase až tak strašný, abych ho úplně zavrhla. Fakt zvláštní spisovatel a zvláštní kniha.
woolf
  9. 12. 2015, 17:44
Po přečtení 3tí závěrečné části jsem nadšený přesto, že tomu tak v první polovině 3tí knihy nebylo. Příběh byl z počátku hodně táhlý a nebýt světlých chvilek, kde se objevil "duch" výběrčího NHK (velice jsem se u neodbytnosti výběrčího pobavil), tak bych knihu četl ještě teď.
Patnáct zaklepání: "Paní Takai!" :D
Každopádně v druhé polovině dostane příběh na svižnosti a autor si celkovým příběhem krásně hraje s vaší myslí a podává vám vodítka k zamyšlení a na mnoho z nich vám ani nedá odpověď. Což někdy ani není úplně na škodu. Dočtete příběh a ten vám zůstane dlouho v myšlenkách tak, jako když teď kouknete na měsíc a jistě si na tuto knihu vzpomenete. Není to úžasné? :)
wroclav
  3. 11. 2013, 22:10
Trochu zklamání zejména po první knize, nějak mě přišlo, že se tam vlastně nic moc neděje a přeskakuju řádky.
Nijura_Pudlikovna
  28. 10. 2013, 17:45
Já jsem četla 1Q84 v anglickém znění jako kompletní trilogii a musím říct, že jsem za to ráda - kdybych měla čekat na překlad, tak bych si nejspíš musela první dva díly přečíst znovu. Na druhou stranu však příběh Tenga a Aomame se musí každému vrýt hluboko do paměti. Každý díl byl napínavý, zajímavý a především ohromě čtivý a řekla bych, že dokonce geniální. Rozhodně stojí za přečtení :)
AnickaMa
  2. 9. 2015, 17:41
POkračování jsem přelouskala s menším časovým odstupem.... Přišlo mi to.... takové něžnější, milejší, ale přesto stále souznící s prvním a druhým dílem a krásně navazující.... :-)
bousovka
  2. 7. 2014, 9:06
Knihu jsem četla v návaznosti na předchozí. Myslím, že vyprávění z hlediska nové hlavní postavy ději ubralo na stravitelnosti a plynulosti. Alespoň ze začátku tomu tak bylo. Postupem času, kdy jsem si na ni zvykla, mi už skoky ve způsobu vyprávění nepřišly ta násilné. Zdá se mi, že její potenciál ale nebyl vyčerpán. Vlastně mi není zřejmé, jak tuto dějovou linie pochopit. Pro mě osobně v knize chybí gradace, která vám nedovolí se od stránek otrhnout. Děj prostě přirozeně plyne, tak dny jdou. Nicméně je to velký příběh.
Mirabelka
  19. 2. 2014, 23:30
Murakamiho mnohovrstvý styl miluju, ale co je moc, to je moc. Mnohé linky mi připadaly nedotažené do konce, bez takové té mašle, co by příběh ozdobila do dokonalosti, a tak jsem po dočtení třetího dílu měla pocit, že jsem se nedozvěděla všechno, o jsem se dozvědět chtěla. Mimo toto ale samozžejmě oceňuji Murakamiho ohromný záběr odkazů, a to jak literárních, tak hudebních a kulturních. Murakami se prostě nezapře.
Inkvizition
  3. 11. 2013, 17:40
Tak docteno... Zajimave povidani o tom co kdyby... Za me 100%.
Postavy prosly vyvojem, ktery mi po prvnim precteni zustal uplne neobjasneny, za par let si to dam jeste jednou pro zmenu v kuse.
Karel4
  23. 2. 2015, 21:10
Odsýpá překvapivě dobře, líp než kniha 1 a 2, přestože tady se toho přihodí snad ještě míň a na vyloženě napínavé pasáže už bych si ani nevzpomněl.
Tengova postava tady definitivně vykrystalizuje jako nadprůměrný talent ve všech směrech, který se ovšem o nic nesnaží a všechno se mu vyřeší samo od sebe. A tak se mým hrdinou stal Ušikawa.
oeisner
  23. 12. 2014, 13:23
Celý tento román mohl skončit po druhém díle. Třetí pokračování, do které přibyla další postava/další vypravěč, byla až příliš zdlouhavá (až moc detailů, které mi do děje vůbec nezapadaly a nehodily se tam) a osobně mě to spíše zklamalo, než že bych se těšil na každou další stránku.
javla
  3. 1. 2014, 8:40
První kniha byla úžasná, skvělé počtení. Druhá kniha - zklamání, byl to můj boj o každý řádek, prostředek dostal spád a konec byl tak rychlý, že mám pocit, že kdosi zabouchnul dveře. Konec byl vyloženě slabý.
Stejsi
  9. 11. 2013, 10:59
Mám rád imagnativní díla a calkově se mi příběh líbil. Nicméne - trošku mi vadila přílišná délka. Dost popisné vaty a hluché linky příběhu ve mě zanechávají pocit účelnosti. Poloviční délka by tomu slušela víc.