Kontakt

Originální název: Contact

Eminent - 1997
ISBN: 80-85876-54-X

Eminent (1997) 80-85876-54-X 367

"Kdo jiný by měl předpovědět náš budoucí kontakt s mimozemskými civilizacemi než Carl Sagan, jeden z tvůrců programu SETI, financovaného asociací NASA, jehož cílem je pátrání po mimozemské inteligenci.“ New York Times (Založil/a: matrosh)

Carl Sagan Carl Sagan
*09.11.1934 - †20.12.1996

prkali
  15. 5. 2016, 20:46
Nejenže teď už vím, co znamená etaoin shrdlu, palimpsest, koherentní světlo, izomer delta jedna a harmonický oscilátor (m.j.!), ale mám další kousek do sbírky mých nejmilejších knih, co si je vezmu na ten pustý ostrov. Zajímavé zjištění pro mě coby fanouška filmu je, že tato kniha vychází z námětu na celovečerní film, který Carl Sagan napsal spolu s Ann Druyanovou v letech 1980-81. Kniha vyšla v roce 1985, film je z r. 1997.

"Z výšky několika stovek kilometrů vám Země zabírá polovinu oblohy a modrý pruh, který se táhne od Mindanao k Bombaji a který váš zrak obsáhne jedním pohledem, vám může zlomit srdce svou krásou. Domov, pomyslíte si. Domov. Toto je můj svět. Toto je svět, z něhož pocházím. Každý, koho znám, každý, o kom jsem kdy slyšel, vyrostl tam dole, pod tou houževnatou a nádhernou modří.
Uháníte na východ od obzoru k obzoru, od úsvitu k úsvitu, a obíháte planetu jednou za půldruhé hodiny. Za chvíli už se ji naučíte znát, studujete její charakteristické znaky a odchylky. Můžete toho tolik vidět pouhým okem. Florida bude brzy zase na dohled. A ten systém tropických bouří, který jste spatřili při minulém oběhu, jak víří a uhání nad Karibskou oblastí, dorazïl už k Fort Lauderdale? Jestlipak jsou letos v létě některé vrcholky pohoří Hindúkuš bez sněhu? Pak se prostě musíte obdivovat akvamarínovým rifům v Korálovém moři. Podíváte se na ledovou návrš v západní Antarktidě a říkáte si, jestli by její roztání opravdu zaplavilo všechna pobřežní města na planetě.
Za denního světla je však těžké spatřit nějakou známku lidského osídlení. Zato v noci je kromě polární záře všechno, co vidíte, všechen ten bzukot a blikot, dílem lidstva. Tamten pruh světla, to je východní pobřeží Severní Ameriky, souvisle zářící od Bostonu až po Washington, ve skutečnosti, když ne podle jména, jedna obrovitá megalopole. Támhle žhne zemní plyn v Libyi. Oslnivá světla japonské rybářské flotily na lovu garnátů se posunula směrem k Jihočínskému moři. Při každém oběhu po oběžné dráze vám Země vypráví nové příběhy. Můžete spatřit sopečný výbuch na Kamčatce, saharskou písečnou bouři, jak se blíží k Brazílii, na toto roční období netypicky mrazivé počasí na Novém Zélandu. Začnete o Zemi přemýšlet jako o organismu, jako o živé věci. Začnete si o ni dělat starosti, vážit si jí, přát jí dobré zdraví. Státní hranice jsou stejně neviditelné jako poledníky nebo obratníky Raka a Kozoroha. Hranice jsou svémocné. Planeta je skutečná."
basa_Pitrs
  24. 10. 2014, 0:05
No nebylo jednoduché se prolouskat složitou změtí pojmů vědeckých a pojmů s náboženskou tematikou. Po několika kapitolách jsem usoudil, že je potřeba se nad tuto "komplikaci" textu povznést a ani ji svým způsobem tolik nevnímat. Náročnější, nebo snad vzdělanější čtenář jistě více docení přemíru odborné terminologie. Já jsem se spokojil se strhujícím generačním příběhem. Otazník nevědomí visel po celou dobu četby stále vysoko nade mnou. Tak nějak tam zůstal viset i po jejím ukončení.
Snejks
  4. 9. 2012, 20:12
Tahle kniha má v mé knihovně zvláštní čestné místo. Prvotřídní vědec, astronom, astrofyzik, popularizátor Carl Sagan byl agnostik a to se jasně odráží v celém příběhu. Kniha se vesměs zabývá konfliktem mezi vědou a vírou a politikou. Přes vášeň až posedlost hlavní postavy najít důkaz, že ve vesmíru nejsme sami až po důkaz, že sami opravdu nejsme ...Avšak i ona na konci příběhu pozná nejistotu ve formě ukryté zprávy v nám všem známém transcendentním číslu Pí, tedy v samé podstatě universa. U této knihy musíte hodně přemýšlet, ale zároveň se čte rychle a snadno.
QUASTER
  1. 8. 2012, 14:24
Kdyby si autor odpustil ty nekonečně dlouhé a nudné náboženské pasáže /téměř polovina knihy/ dal bych pět hvězdiček.Film náboženské prvky významně redukoval a tak je pro mne tou vyjímkou ,kdy film je lepší než knižní předloha.