Exorcista

XYZ - 2011
ISBN: 978-80-7388-537-3

XYZ (2011) 978-80-7388-537-3 310
XYZ (2009) 978-80-7388-273-0 318

Povinná četba milovníků hororu. Exorcista – nebo též Vymítač ďábla – patří bezesporu mezi největší hororové klasiky všech dob. William P. Blatty sepsal tento román v roce 1971 a zakrátko byl příběh pod stejným názvem uveden i na filmová plátna a záhy si získal řadu odpůrců i příznivců. Těm prvním především vadilo, že do hlavní role na svou dobu skutečně drastického snímku byla obsazena dětská herečka Linda Blaireová. I přesto se film s Maxem von Sydowem v roli Otce Merrina stal trhákem a v dalších letech se dočkal ještě dvou pokračování, přičemž třetí díl režíroval sám William P. Blatty. V roce 2000 se pak konala obnovená premiéra filmu, který byl obohacen o doposud neuvedené záběry.Děj celého příběhu je zřejmě všeobecně znám. Malé děvčátko Regan onemocní. Nejedná se však o chřipku nebo spalničky, ale o její duši, které se zmocní samotný ďábel. Nejprve se z dívčina pokoje ozývají podivné zvuky, její postel se sama od sebe otřásá, Regan chodí ve spánku a povídá si s neviditelnými lidmi. Její matka Chris ji proto vezme na vyšetření, která však nic neprokážou. Později začne dítě po doktorech plivat a častuje je těmi nejoplzlejšími výrazy. Koňské dávky všemožných prášků nezabírají, a tak se zoufalá matka obrací na Damiena Karrase, kněze a psychiatra v jedné osobě. Chris je posedlá představou, že se Regan zmocnil ďábel. Tato myšlenka se Karrasovi nezamlouvá – tedy alespoň do chvíle, kdy ho děvčátko pozdraví hlasem jeho nedávno zesnulé matky a pozvrací mu svetr něčím, co by mohla být instantní jíška od Vitany nebo hrachová kaše ze závodní jídelny. Karras se s exorcizmem stále zdráhá, ale když mu dítko předvede několik psychokinetických triků a prohodí pár frází v latině, němčině či francouzštině – v jazycích, které nikdy neumělo – pozve si Damien na pomoc Otce Merrina. Ten je přes vymítání zkušeným odborníkem, a tak jakmile začne Reganina postel levitovat ve vzduchu a děvče otočí hlavu o třistašedesát stupňů, souboj s ďáblem může začít…Exorcista je vedle Stokerova Draculy považován za nejdramatičtější horor všech dob. Jeho knižní podoba je daleko zajímavější než verze filmová, neboť obsahuje řadu nechutných, zvrácených okamžiků, které by se ve filmu mohly objevit jen stěží. Kniha by rozhodně měla patřit mezi povinnou četbu všech strachmilujících jedinců. (Založil/a: matrosh)

William Peter Blatty William Peter Blatty
*07.01.1928

vladislaus
  11. 2. 2012, 14:24
Tato kniha má geniální scény, ale bohužel, aby se k nim autor dopracoval, je nucen čtenáři dopřát i pár nudných. Mě třeba rozebírání psychologických stavů nebavilo. Závěr se mi zdál utnutý a nedomyšlený.
Abigor
  18. 5. 2012, 11:11
Je tam pár mrazivých scén, uznávám. Mě se ale nejvíc líbila zmíněná fakta a celej rituál exorcismu. Chtěl bych si někdy Římskej rituál přečíst,může to bejt zajímavý počtení. Jinak, všechny postavy mi byly syrově nesympatický, démon si s Regan pohrával dobře, ale hnusně. A ještě něco: Damien je jedno z nejhezčích jmen, který jsem kdy slyšel!
ilon-a
  14. 2. 2013, 21:48
Musim se přiznat, že na Exorcistu mám naprosto odlišný názor. Na to, kolik jsem od knihy očekávala, tak mě ve finále pěkně zklamala. Příběh sám o sobě je určitě dost zajímavý, ale styl jakým je kniha napsaná mě nebavil, až dokonce nudil. A konec mi přišel nedomyšlený a ne asi pro všechny pochopitelný...
Eumenida
  12. 2. 2011, 23:31
Exorcista je vynikající román. Sice útlá knížka, ale nabita napětím. Jeden z nejlepších hororů, které jsem četla (a dokonce i viděla ve filmovém zpracování). Přitom velmi silný dojem dělala i skutečnost, že posedlost malé Regan nemusela být posedlost ďáblem, ale duševní nemoc. Právě ta úzká hranice mezi realitou a přízračným světem démonů je tím nejzajímavějším v celé knize (i v celém filmu).
katheriin
  28. 2. 2014, 22:20
Horory čtu sice hodně, ale tohle je fakt jeden z nejlepších, co jsem kdy četla. Je to tak úžasně a opravdu strašidelně napsané, že vás to úplně vtáhne do děje a přijde vám to reálné.

Popravdě možná i budete litovat, že jste některé pasáže četli, protože jsou fakt nechutné a nemůžete je dostat z hlavy. Jsou hrozně naturalisticky popsané. Po nějakém čase s nimi budete strašit své blízké, protože vám to přijde jako velká sranda.
OKo
  13. 7. 2011, 9:30
Jediná kniha u které jsem se opravdu bál. Při usínání jsem se nemohl zbavit dojmu, že na mě ta malá holka někde v rohu číhá. Reálné nebezpečí vás nikdy nevyděsí tak jako něco fantastického - tady jste si navíc nemohli být jisti ani jedním.
mudlee
  24. 3. 2015, 15:05
Děj děsivý je, ale jenom zřídka. Nebaví mě knihy které se zabývají jenom jedním problémem který se (dle mého) stále opakuje. Dost možná je proto tak tenká. Nejlepší volba byla, tuto knihu zfilmovat.
Každopádně můj šálek to tedy není..
FoxyRomy
  24. 1. 2011, 13:36
Exorcistu jsem přečetla jedním dechem během dvou dnů. Rozhodně doporučuju, protože to není žádná "duchařina", ale velice napínavá knížka, ve které se dozvíme mnoho i o duševních problémech..