Originální název: The Crystal Shard

ISBN: 978-80-7398-052-8

Fantom Print (2009) 978-80-7398-052-8 271
Fantom Print (2006) 80-86354-76-8 266
Návrat (1997) 80-7174-327-5 336

První kniha série Planina ledového větru.

Tisíce let ležel bájný magický krystal Crenshinibon ztracený v horách Planiny ledového větru. Souhrou náhod jej nalezl neschopný kouzelník Akar Kessell. Tím okamžikem se rozpoutal nezadržitelný sled dramatických událostí.

Obyvatelé Desetiměstí musí čelit útoku barbarských kmenů i armádě nestvůr pod standartou krystalem ovládaného Akara Kessella. Démonická moc Crenshinibonu se zdá nezničitelná. Planina ledového větru se připravuje na příchod nového tyrana.

Ač lidmi nenáviděn, jedinou jejich záchranou je temný elf Drizzt Do'Urden... (Založil/a: OverlordStanik)

Ciba
  7. 1. 2016, 10:16
I tentokrát je to starý dobrý Salvatore se všemi svými klady i zápory. Kdo má Drizzta rád, tomu by se měl líbit každý jeho příběh. Jenže? Úvodní díl Planiny Ledového větru nijak neoslňuje po stránce originality - je to takový Pán Prstenů šmrncnutý WoWkem a prodchnutý archaickou pařbou Icewind Dale. V tomto případě je však těžké určit, kdo od koho a co opisoval. Větší problém mám ale s jazykem a překladem. V knize se opět objevuje několik nelogičností, chybějících písmen a dalších chyb otravujících samotné čtení. Jazyk je zde také posazen tak na úroveň desetiletého chlapce, což samotnému příběhu ubírá šťávu. Opakem této kritiky pak může být dobré tempo a ostatní hrdinové, kteří mě bavili. I v tomto případě by ovšem bylo lepší občas nechat někoho umřít, aby děj dostal potřebný zrychlovák a neředil se do nekonečných single dobrodružství. Magický krystal tak není příšernou knihou, ale mezi silnou konkurencí na vavříny bohužel nemá. První trilogie pro mě proto zatím zůstává milejší vzpomínkou.
nečik
  11. 10. 2011, 8:08
S planinou ledového větru (v originále Icewind Dale) jsem se poprvé setkal ve stejnojméné RPG pařbě a nadchla mě. Drizzt je vynikající postava a Salvatore z něj udělal legendu žánru.
teddy
  7. 12. 2013, 13:59
Chápu, že v Dungeons & Dragons je možné skoro vše a artefakty bývají mocné, ale tady mi to přišlo až příliš. Krystal, který má svou vůli, dokáže ovládnou jeho nálezce, stavět křišťálové věže a v okamžíku vyhladit celé město - to prostě bylo až moc. I tak je to příjemné čtení, ale další série se mi prostě líbily více.
josef ruml
  21. 12. 2015, 18:33
Moje uplně první kniha,tak že srdcová zaležitost. Jinak celá serie o Drizztovi je moc povedená.
Za mě 100% 5 hvězd a kdo začiná z knihama a nebo se chce jen pobavit tak doporučuju