Originální název: Leviathan or The Matter, form and power of a Commonwealth

Oikoymenh - 2010

Oikoymenh (2010) 514
Oikoymenh (2009) 978-80-7298-106-9 514
Melantrich (1941)

Spis patří k základním dílům moderního politického myšlení. Hobbes v něm analyzuje lidskou přirozenost, aby ukázal, na jakých základech spočívá politická moc. Dílo vrcholí polemikou s kardinálem Bellarminem o vztahu světské a duchovní moci. (Založil/a: Aven)

Thomas Hobbes Thomas Hobbes
*05.04.1588 - †04.12.1679

Vessper
  30. 7. 2014, 15:24
Zde bychom měli ohodnotit spíše obsah a přínos pro společnost, než zábavnost samotného čtení. Je to samozřejmě inspirující, plné zajímavých úvah a názorů, ale už jsem se u čtení pobavil i více.
Lady. Mischel
  3. 11. 2014, 17:07
Tak jako u ostatních žánrů, tak i u filosofie nám musí sednou povaha autora. Hobbesův cynismus, kdy lásku, přátelstvi a čest háže pod masku jednotného sobectví je pro mě až nechutný. Konkrétně u tohodle díla, kdy nahlíží na abolutismus jako na jediný funkční státní styl a určitý druh pospolitosti mě nadzvedával ze židle :-) Ovšem, takhle by měla zřejmě filosofie fungovat...ukázat Nám i jiný názor než Váš, masmediální apod. To že Hobbesova díla postrádají idealismus je svým způsobem v dnešní přeslazené době celkem osvěžující.