Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Birdy

95%
5 16
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Birdy Originální název: Birdy

Nejnovější vydání:
Argo - 2000
ISBN: 80-7203-281-X
Počet stránek: 269
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2000) 80-7203-281-X 269

Proslulý román, známý i ze své filmové verze, vypráví o přátelství dvou mužů, jež spojuje fascinace světem ptáků, který je pro ně symbolem volnosti a svobody. Al, potomek italských emigrantů a ostrý hoch, má vůči této zálibě zdravý odstup a nikdy neztratí kontakt s okolním světem, avšak jeho plachému, citlivému a podivínskému příteli se svět ptáků a létání stane vášní a touhou, jedinou skutečností, do které vkládá všechen svůj život. Když pak do jejich osudů vpadne válka, Al se hlásí do armády, ale Birdy před krutou skutečností uniká do svého vysněného světa. Román vyprávějí střídavě oba hlavní hrdinové, a děj tak má dvě rozdílné perspektivy. Al ve vzpomínkách na společně prožitá dobrodružství vypráví o svém příteli a snaží se dobrat podstaty jeho bytosti, zatímco Birdyho vyprávění je svědectvím o posedlosti, z níž nakonec téměř není úniku. (Založil/a: aivilk)

(více)  

Štítky

více  
William Wharton William Wharton
*07.11.1925 - †29.10.2008

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Introvert
100% 100% 100% 100% 100%
  17. 4. 2015, 11:02
Jedna z nejpozoruhodnějších knih, které jsem zatím měla možnost číst. Díváme-li se na realitu očima Birdyho, vidíme vše jakoby z perspektivy ptáků. Není nic důležitějšího, na ničem tak nezáleží... Vyprávění Ala nás drží při zemi, věci jsou takové, jaké ,,mají být"... Ovšem ve chvíli, kdy děj přejde ve válečné běsnění, je čtenář minimálně nalomený v hodnocení, který z obou přátel je v tu chvíli šťastnější...
Williamu Whartonovi se podařily opravdu mistrné popisy - ať se jedná o ptačí chování a zvyky či o válečnou syrovou realitu. Právem byl oceněn Americkou knižní cenou za nejlepší první román.
Pro nevšední čtenářský zážitek knihu opravdu doporučuji.