Emil Hácha

Emil Hácha

Podtitul: Muž, který obětoval vlastní čest

Originální název: Emil Hácha
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Petrklíč - 2013
ISBN: 798-80-7229- 368-1

Petrklíč (2013) 798-80-7229- 368-1 264

Osobnost dr. Emila Háchy není zapomenuta ani dnes, po celých šedesáti osmi letech, které uplynuly od jeho smrti. Háchův problém však je, že názor veřejnosti zejména na poslední roky jeho života je emotivní, a především výrazně osciluje mezi Háchovým zatracením na jedné straně a určitým obdivem na druhé.

Už proto je pozoruhodné. jak zásadně se tento napohled drobný, nenápadný, zranitelný a fyzicky předčasně zestárlý muž zapsal do moderních českých dějin. Dokonce porovnatelně s jeho programově mnohem většími velikány. Do jisté míry už za svého života (ale především poté) skutečným strůjcům historie posloužil. Neboť se právě jim prakticky v každé době, počínaje už rokem 1939, velmi dobře hodil – jako příměr, jako příklad, jako symbol pro ten který myšlenkový směr, odkaz či aktuální politický záměr. Anebo jako alibi, to jistě jak komu.

Posláním této knihy není jen tak jednoduše se přiklonit k jedné či druhé straně. Jejím hlavním záměrem je ukázat dr. Emila Háchu ve srozumitelné podobě. Proto veškeré informace o něm uvádíme bez emocí, s maximálně možnou měrou objektivity a co nejpřehledněji, aby si čtenář mohl utvořit vlastní úsudek. (Založil/a: Barabura)

Mahoney
  17. 11. 2014, 23:31
Kniha je bohužel naprosto tragická. Jasně, kupoval jsem ji s tím, že se jedná o populárně naučnou literaturu a ne o odbornou historickou práci, nicméně i na žánr populárně naučných knih je tohle dílo ostudně plytké a to jak po formální, tak obsahové stránce.

K formě - autor se doslova vyžívá ve dlouhých složených větách, do kterých naprosto chaoticky vkládá jakési další vložené věty. Ve výsledku se příliš často stává, že musíte jednu větu číst alespoň třikrát, abyste pochopili co měl autor na mysli. Autorův jazyk je nesmírně kostrbatý, což ještě umožňuje jeho snaha psát jaksi vznešeně. Rovněž je znát autorova potřeba ukázat svou jistě bohatou slovní zásobu, takže rád používá archaismy, slova převzatá z latiny atp. V neposlední řadě jsem absolutně nepochopil, proč autor do textu, který je kompletně jeho vlastní prací a je tedy dílem jednoho člověka vkládá naprosto nahodilým způsobem odstavce, které jsou psány kurzívou a končí vždy označením "pozn. autora". Časem jsem pochopil, že tento nástroj autor používá především v situaci, kdy by rád přihodil k dobru nějakou jeho vlastní, nijak nepodloženou spekulaci, za kterou si ovšem nedokáže stát natolik, aby byla vedena v textu samotném.

K obsahu - a tímto se dostáváme k největší bolesti této knihy: spekulativnost. Autor doslova zaplňuje stránky svými kolikrát až chorobnými spekulacemi, které naprosto ničím nepodkládá, jen si na pomoc bere obecné fráze typu "nemusíme být zrovna psychology, abychom usoudili že...". Nad některými spekulacemi zůstává rozum stát a pokud jste povaha, která se ráda občas trýzní, tak si užijete dosyta. Z autorova textu čiší jeho světonázor, jeho přilnutí k Rakousko-uherské monarchii a nenávist k osobnostem TGM a Beneše. Na svůj názor má autor samozřejmě právo, nicméně je k smíchu, když tyto osobnosti a jejich kroky hodnotí nikoliv z dobového kontextu, ale ze současné perspektivy, kdy tak nějak každý ví, jak to nakonec dopadlo.

Co je ovšem největší hřích této knihy je skutečnost, že o samotném Emilu Háchovi, o kterém by se dalo napsat skutečně mnoho, se zde nedozvíme nic jiného, než povrchní a obecné informace, které se dají během několika minut snadno načerpat jinde a kvalitněji. Například z pohledu čtenáře pravděpodobně nejpřitažlivější a z pohledu Háchy také nejsložitější období jeho života, tedy výkon funkce v dobách Protektorátu je autorem knihy odbytá neuvěřitelně povrchními a obecně známými fakty o vývoji války na českém území a o Háchovi samotném se zde vlastně skoro ani nepíše.

Kdybych měl zážitek z této knihy nějak shrnout, tak snad jedině tak, že je to kniha dokonale zbytečná. (A při šíři autorova záběru a jeho masivní produkci, se vlastně není čemu divit.)