Věční milenci

Československý spisovatel (1965) 492
(Založil/a: yaaya26)

Děčínský
  14. 7. 2016, 9:39
Autor svůj románový příběh rozdělil do Sešitů (4). V těchto sešitech se vrací ze současnosti (šedesátá léta 20. st.) do minulosti, která je postupně útržkovitě líčena, asi od r. 1911, až do doby, kdy se dějové období srovná. Román je psán jako vyprávění jednoho z protagonistů románu. Je to vynikající literární dílo, které vychází ze skutečnosti, děj je velmi pravděpodobný, možno říci až kronikářský. Činy a myšlenky jeho hrdinů jsou mimořádně jasně vykresleny, že je snad autor sám všechny prožil.
Je srozumitelně zobrazena situace za německé okupace i období "nezákonných procesů" (stalinismus), vztahy mezi sourozenci, milenci a manžely. Vše velmi kultivovaně bez, dnes obvyklých, obscénností a vulgarismu! Současně jsem četl i román (Taškařice) a musel jsem jeho četbu přerušovat a nacházet úlevu a sílu jej dočíst. V tom mi Milenci pomohli.