Warhammer 40 000 - Čestná stráž

Originální název: Warhammer 40 000 - Honour Guard

Polaris - 2010
ISBN: 978-80-7332-149-9

Polaris (2010) 978-80-7332-149-9 326

Čtvrtá kniha z cyklu Gauntovi duchové.

Komisař Gaunt a jeho Duchové jsou zpátky v akci, znovu v první linii bitvy o životně důležitou planetu - svatyni mimořádného taktického a duchovního významu. Ale zákeřné síly Chaosu jim nedovolí, aby se dlouho těšili z vítězství a protiútok na sebe nedá dlouho čekat. Gaunt je vyslán pro tu nejcennější relikvii vůbec, pozůstatky dávné světice, která jako první vedla lidi k těmto hvězdám. (Založil/a: Aven)

Solvi
  14. 1. 2016, 19:33
Obsahuje spoiler spoiler 4. díl série Gauntovy duchové, nás zavede do džunglí a „středověkých měst“ na jedné z planet. Na rozdíl od jiných vojevůdců má Gaunt časové zpoždění s dobýváním města a planety, protože používá čistě konvenční zbraně. Vzhledem k tomu, že chce ušetřit útrap a smrti, co nejvíce civilistů. Dobrý skutek je po zásluze potrestán a Gaunt je svým nadřízeným „zbaven“ velení. Došlo totiž, k tomu, že nepřítel nebyl zlikvidován a byl mu tak poskytnut čas pro naprostou devastaci svatyně, která navíc svou magickou silou připoutala k tomuto místu směr obrovské nepřátelské flotily. Úvod (první kapitola) je akční a svěží military sci-fi, tak jak jsme na ni u Abnetta a 40 000 zvyklí. Pak se situace zklidní a přichází psychologie sporů s nadřízeným atd. Rozkazy se začnou porušovat – jeden z příslušníků je zajat vojáky Chaosu a páterem „Hříchem“. Dobrovolná skupinka se mu vydává na pomoc před jistou smrtí. Podaří se jim muže zachránit. Několik příslušníků začíná mít sluchové bludy, které volají jméno světice Sabbath. Posledním úkolem, kterým má Gaunt odčinit svou chybu a napravit čest, je převoz ostatků světice ze vzdáleného chrámu v horách. Následuje cesta vojenské karavany, která je na několika místech přepadena, než dorazí konečně do chrámu. Zbytek vojska se má z planety evakuovat dříve než dorazí nepřátelská flotila. Rozkazy se znovu začnou porušovat. Věrní „Duchové“ ukradnou jeden nepoužívaný transportér a přesvědčí řidiče z jiné jednotky, aby jel s nimi (ten předpokládá, že v chrámu si nabere spoustu zlata). Tato skupinka je však odříznutá a nakonec musí do chrámu putovat po Nebeských schodech. Ústředními postavami jsou – jeden z duchů,který trpí bludy o světici Sabbath (nakonec se namísto ní, obětuje), medik a další staří známí ze 3. dílu. Opět dojde k závěrečnému střetnutí, ve kterém warpové bouře spolu se „Sabatiným odkazem seizmického zemětřesení, zlikviduje veškeré nepřátele a dokonce odkloní flotilu Chaosu. Kniha končí tím, jak Čestná stráž vyráží z chrámu do hlavního města. Na Nekropoli, to samozřejmě nemělo a děj a jeho pojetí bylo jaksi kostrbaté. Nevím, zda to nebylo třeba překladem, ale nějak se mi to nezdálo. Myšlenky, příběhy postav a zvraty byly skvělé, i když očekáváné, přesto je to pořád výborná četba.