Levhart

ISBN: 978-80-7473-165-5

Kniha Zlín (2014) 978-80-7473-165-5 722
Kniha Zlín (2013) 978-80-87497-71-5 722
Kniha Zlín (2013) 978-80-7473-110-5 722

8. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i způsob jejich smrti. Obě totiž utonuly ve vlastní krvi. Oddělení vražd čelí záhadě – bodné rány ve tvářích obětí jsou četné, pravidelné, a navíc byly vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň je mohla způsobit? Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby odsud přivedla zpátky do Osla jediného člověka, který může takový případ vyřešit. Jenže Harry Hole se v milionovém městě skrývá nejen před věřiteli, ale zvláště před vzpomínkami a přízraky z minulých případů a nemá sebemenší zájem se do vlasti vrátit. Kaja se musí uchýlit k citovému vydírání. Vyšetřování pak Harryho zavádí nejen na zasněžené opuštěné pláně v norských horách, nýbrž i do horké Afriky na úpatí sopky. A jde v něm o život. Vrah je silný, chytrý a bezskrupulózní a v souboji s ním bude muset Harry obětovat víc, než čekal.
zdroj - www.jonesbo.cz (Založil/a: Tifosi)

Rames
  7. 10. 2014, 15:48
Nemám možnost číst sérii postupně ale tak, jak se v knihovně uvolňují. Přesto se mi zdá že Hole v každém případu ztratí kousek těla či nabyde nové zjizvení. Levhart je posledním dílem po Sněhulákovi kde Harry přišel o prst, tady přišel k jizvám v obličeji dost drsným způsobem. Nechtěla bych tohoto "geroje" potkat v tmavém podchodu, až s ním Jo Nesbo skončí!
Naprosto strhující četbu ruší jen brutálnost vraha a naprostá absence prahu bolestivosti hlavní postavy.

......"Sakra, ty teda vypadáš!" zhrozil se Qystein. "Ten chirurg musel propadnout z ručních prací, za to bych dal krk.
Každopádně ale ušetříš pár kaček za halloweenskou masku. Nesměj se, nebo se ti huba zas roztrhne."
VerenaLord
  25. 7. 2014, 23:09
Bohužel se mi začíná zdát, že jakákoliv knížka od Nesba znamená už jen stokrát převyprávěný a poupravený základní motiv. Bohužel se kvalitou nedá srovnávat s dřívějšími příběhy Harryho Holea, a tím je podpořena i poměrná nuda u četby.
illy
  16. 1. 2014, 12:41
Podle zdejších komentářů je asi zbytečné něco psát. Nesbo nezklamal. Po traileru jsem se vyděsil: někdo napodobuje Sněhuláka. Není nic horšího, než když autor začne vykrádat sám sebe. Naštěstí to není pravda. Nikdo nikoho nenapodobuje a vy se můžete vydat na neskutečně napínavou jízdu s parádním Harrym v hlavní roli. Pecka.
Pend
  6. 6. 2016, 17:56
Laťku nastavenou Sněhulákem autor tentokrát nepřeskočil. Jediné, v čem přidal, je brutalita pachatele. Holeovi přibyly další šrámy, ale ženám to paradoxně nevadí.
Venceslao90
  6. 6. 2014, 17:22
Přijde mi, že Nesbo píše většinu svých knih podle určité šablony, která se moc nemění, proto jsem si byl tentokrát téměř 100% jistý už ve třetině knihy, kdo je vrahem. Během čtení jsem se v tom stále více a více utvrzoval a nakonec si byl téměř jistý. Bohužel, opět jsem se mýlil :) Nesbo rozjíždí nanovo celý kolotoč vyšetřování a vyslýchání brutálních a bezohledných vražd, v tomto ohledu mi to celkem dost připomínalo Sněhuláka, na kterého se mimochodem v Levhartovi dost často odkazuje. Výtku bych měl na někdy až příliš komplikovaný děj, ve kterém je potřeba se pořádně zorientovat; pasáže v Africe mě moc nebavily a konec knihy mi přišel až zbytečně natahovaný. Jsou to všechno ale spíše jen drobnosti, Levhart je dalším velmi kvalitním přírůstkem do rodiny severských detektivek, který by si žádný fanoušek detektivek neměl nechat ujít. A mimochodem - z HH už se také stává můj oblíbenec :)
Tyet
  8. 11. 2014, 19:39
Solidně napsaná napínavá detektivka. Má slabší místa, nad kterýma jsem poněkud pozvedla obočí, ale celkově je to prima oddechovka, která dobře uspokojí nenáročného čtenáře, na nic si nehraje.
Eidalon
  22. 3. 2014, 17:33
Levhart – je opět skvělá Holeovka pan Nesba, která Vám nabídne 722 stránek, kdy se ani při jedné nebudete nudit. Autor zde předkládá promyšlený a zapeklitý příběh plný zvratů, hrůzné minulosti, děsivé přítomnosti, akce, kde nechybí krásné ženy, závist, boj o moc, frustrace, kdy se vražednou zbraní stane dokonce příroda sama . . . a pokud někdo bude tvrdit, že v půlce knihy tušil pachatele, tak mu nevěřte . . ., neboť, ikdyž se podaří pachatele zatknout, zbývá ještě čtvrtina knihy, a to by nebyl Nesbo, aby ji vyplnil planým tlacháním. A tak se dozvíte, jak to vlastně všechno bylo . . .

Ale . . . pokud jste četli knihy krátce po sobě a nesly název Nemesis, Pentagram, Spasitel, Sněhulák, pak si po přečtení Levharta řekne, ale tohle je mi nějak povědomé. Ano, ty knihy jsou psány jakoby podle „jedné šablony“, sice dost rozvolněné, ale přece jen se zde schematicky opakují stejné věci. A tak mne přijde, že pan Nesbo tak trochu vykrádá sám sebe, budiž mu připsáno ke cti, že ale i tak se ty knihy čtou báječně!

Zde si dovolím jen malou odbočku. Levhart je osmou Holeovkou – tedy příběhem, kde hlavní roli vyšetřovatele sehrává Harry Hole, postava osamnělého vrchního detektiva a neřízená střela, jehož život minulý i současný skrývá spoustu traumat, jizev na těle i duši, které Harry léčí alkoholem, cigaretami, opiem a krásnými kolegyněmi, které jeho činy „likvidují“ v jejich kariéře či dalším životě . . .

První Holeovka spatřila světlo světa před 17 lety (v roce 1997) a Levhart je již osmou knihou (HH1 – Netopýr, HH2 – Švábi, HH3 – Červenka, HH4 – Nemesis, HH5 – Pentagram, HH6 – Spasitel, HH7 – Sněhulák, HH8 – Levhart a vězte, že jsou již napsány HH9 – Přízrak a HH10 – Policie). A proč ta všechna knihografie?

No, protože všechny ty knihy na sebe tak trochu navazují, minimálně v čase, postavy se vrací, vyvíjejí, hrdinové stárnou, stejně, jak jednotlivé díly serie s Harry Holeem. A proto je nejlépe začíst číst knihy v časové posloupnosti, jak byly psány a nebo alespoň od Pentagramu výše. Všechny díly již byly až po HH08 – vydány i v češtině. Pokud začínáte Levhartem či Sněhulákem, nelze dost dobře myšlení a kroky hlavního hrdiny a jeho přátel pochopit a užít si je, ony mají své kořeny v předchozích dílech a situacích. I v Levhartovi autor v řadě případů předpokládá u čtenáře znalost osudů jednotlivých postav, tak, jak byly popsány v předchozích knihách. V řadě pasáží sehraje i v Levhartovi Sněhulák svoji roli, jakou? – čtěte . . . a že jste Sněhuláka ještě nečetli, tak to máte blbý . . .

Samotný příběh Levharta začíná tam, kde Sněhulák končí. Harry je případem Sněhuláka natolik frustrován, že opouští řady policie a utíká na druhý konec světa – do Hongkongu – kde se oddává neřestem alkoholu, drog a nelegálních sázek, aby zapomněl. Jeho „sněhuláková“ kolegyně končí v psychiatrické léčebně a ze silného dua vyšetřovatelů Hole – Brattová zůstává jen legenda na oddělení vražd . . .

Ale nový sériový vrah, který sofistikovaně a krutě sadisticky předkládá jednu oběť za druhou a až v závěru pochopíte, jaký to má vlastně smysl, dává podmět ke znovuvzkříšení Harryho Holea. Harry je v Hongkongu složitě vypátrán, vyplacen z dluhů za podmínky, že se ujme vyšetřování. Umírající Holeův otec je další silný důvod, proč se Harry po půl roce vrací z „bahna“ neřesti zpět do Norska a malým důvodem je i jistě samotná Kaja, jeho vlastně co ? - čtěte . . .

Čeká na něj složité vyšetřování, kterému se Harry zprvu brání, ale postupně vítězí jeho policajtská nátura a tvrdohlavost, a rozbíhá se další hrůzný příběh, který sahá hluboko do „skříně kostlivců“ jednotlivých aktérů. Vše je okořeněno vnitřním bojem o moc v samotném vyšetřovacím týmu a vyšperkováno exotickými mučícími nástroji a minulostí temnou, jak polární noc a spletitou jak zrcadlové bludiště.

Harry je součástí složité mašinérie, ze které nakonec vyjde opět vítězně, tj. že hlavní aktéři dojdou zatracení, ale jak již to u postavy Harryho bývá, s dalšími nočními můrami a děsivými sny, které dovede zahnat jen alkohol, cigarety a opium. A k chybějícímu prstu přibude i vyskakovací čelist, pozůstatek jeho hongkongského šílenství, která sehraje svou hlavní roli až v závěru příběhu.

Svým způsobem si tentokrát „zahraje“ i samotná příroda, když nejdříve dechem ledovým a posléze horoucím rozetne patovou situaci a děj se může odvíjet dále.

Dozvíte se proč, dozvíte se jak, zjistíte, že minulost může každého dohnat i po dlouhých letech čekání, zažijete nejednu prekérní situaci. A Happy End?

Harry se vrací do lůna neřesti, aby opět zapomněl, jeho kolegové ke své práci a jeho šéfové (ano Harry jich má v knize vícero) se diplomaticky dohodnou, neboť každý ví na toho druhého tolik špíny, že se drží vzájemně v šachu. S úsměvem a cukrbliky si jdou dále po krku, ale veřejnost je lakována na růžovo . . .

Přátelé, nepřipomíná Vám tohle to něco?

No snad jen, je to všude stejné, ale Levhart je jen jeden a stojí za to si ho přečíst, vymezte si cca 25 hodin času a vzhůru do toho, troufnu si tvrdit, že budete spokojeni . . .
Adri-Anna
  17. 5. 2014, 18:24
Harry opět nezklamal, získal sice pár "šrámů", ale i tak je stále sympatickým hrdinou :-) Závěr knihy dokonalý i když se ztrátami na životech ...ale to k Harrymu patří, že se něco nepovede na 100% :-D :-D
Ramirez85
  17. 8. 2016, 19:54
Standardní Harry Hole, ani nejlepší ani nejhorší. Příběh opět zamotaný (pro někoho možná malinko překombinovaný, podle mě si Jo i tentokrát se čtenářem hraje tak, jak on to umí) a závěr klasicky "nesbøovský". Co na sérii o Harrym Holeovi vyloženě kvituju, je provázání děje nejen od poslední knížky, ale napříč sérií, tu se vracíme do Austrálie (Netopýr), tu k odstřelovací pušce na slony (nebo spíš na stromy) (Červenka). Harry zase o něco zdevastovanější (Nesbø ho teda rozhodně nešetří), a to jak na těle tak na duši. Zkrátka čím dál tím stejný Harry Hole. A je to tak dobře.
teite
  20. 1. 2014, 16:22
Na rozdíl od ostatních komentátorů musím říct, že z detektivek s Harrym Holem mě tato chytla možná nejméně. Je to pochopitelně skvěle napsané, ale jakmile se objevil Mikael Bellman, nabyla jsem dojmu, že začíná Nesbo trošku vykrádat sám sebe - jednoho padoucha ve vedení policie se zbavil, další se objeví, až si říkám, zda je opravdu nutné, aby v čele policie stál vždycky nějaký záporák. Hlavní zápletka je ale dobře promyšlená a na několika místech mě autor zastihl opravdu nepřipravenou. Těším se, že teď si dám od Holea pauzu, a než vyjde Přízrak, snad mě ta skepse přejde a zase si ho užiju.
Ciba
  7. 8. 2014, 9:29
Levhart byl paradoxně mou úplně první knihou od Nesba, takže jsem si náležitě a až s nováčkovskou naivitou vychutnal všechny jeho dějové zvraty a skvělou práci s propracovanými postavami. Levhart má vše co čekám od dobré detektivky, takže mu prominu i trochu unáhlené finále. Věřím, že autor s dalšími knihami sklouzne k čtenářsky fungující a už trochu otřepané šabloně, ale zatím nemám důvod kazit si radost. Uvidíme, co mi tenhle plešatý nor nabídne dál.
ROB33
  3. 12. 2013, 15:54
První kniha od autora a hned taková jízda. Kdybych měl čas tak bych snad knihu přečetl za jeden den. Poslední část byla brilantní. Moc se těším na další případy či příběhy svérázného detektiva Harryho H.
XZvire
  3. 5. 2014, 18:06
Nesbo je prostě třída. Příběh byl naprosto skvělý, vtáhl mě do děje hned po přečtení prvních řádků. Přestože je kniha poměrně rozsáhlá, příběh ubíhá rychle. Nenašla jsem zde jedinou pasáž, která by mne nudila. Konec se možná trochu vleče, ale to jen díky tomu, že nás Nesbo napíná jako kšandy, abychom se konečně dozvěděli jak to dopadne. Přibývá brutality, je tu více vražd než v jiných jeho dílech. Jak už jsem jednou podotkla ve svém komentáři u Sněhuláka = Nesbo je stále lepší a lepší, což nedokáže mnoho autorů.
ilon-a
  31. 3. 2014, 8:36
No, wow… Nejvymakanější kniha, co kdy dal Nesbo dohromady. Tentokrát zachází ještě dál, než v předchozích románech, zabíjí jednoho člověka za druhym, jak na běžícím páse a vymýšlí opravdu brutální způsoby… (V soutěži severských autorů o nejsadističtější smrt by dostal korunu a žezlo...)
Jinak Nesbeho styl mě pořád baví a pravděpodobně nikdy bavit nepřestane. Už sem nadržená, jak sáňky v létě na další díl!
Elki
  13. 3. 2014, 13:49
Opět strhující, samozřejmě, opět o něco víc nechutných smrtí a Harry bude za chvíli jak Frankenstein..trochu mi vadilo překombinovávání zápletky,moc natahované, ale i tak samozřejmě super :)
VaclavB
  17. 4. 2015, 10:30
Po tolika knihách v sérii jsem moc nevěřil, že autor dokáže držet úroveň. Rozjezd knihy byl pomalejší a četlo se mi dost těžko - přesně do konce kapitoly 43, kdy autor v jedné větě dokáže postavit vše, co si čtenář doposud myslel na hlavu. Wow! K nejlepším považuji popis událostí pod lavinou - vzpomínám na podobnou scénu v druhém díle, kdy se Harry topil v bazénu - tehdy jsem to považoval za slabé a nepřesvědčivé. Jaký posun v kvalitě od té doby! Velice dobrá detektivka - taky mi nesedí velká brutalita a popisy mučení, ale to k severským románům asi patří.
Evina Kalousová
  9. 4. 2016, 9:36
Ačkoliv byla tohle druhá kniha, kterou jsem od Nesba přečetla (první byl Pentagram), musím říct, že tenhle spisovatel si mě získal už jenom tou postavou Harryho Holea. Tahle sedmiset stránková bichle je napínavá, zajímavá, nenudí a čte se naprosto sama, takže se odteď už nebudu bát knih, které mají víc jak 500 stran. Musím jenom chválit. Dávám 5*
jvaclavik
  30. 8. 2015, 10:52
Na Nesbovi je jedna věc zvláštní. Sotva od něj přečtu nějakou knihu z případů Harryho Holea, tak si po měsíci sotva vybavuji, co se v knize vlastně dělo. Nicméně i tak u mě jeho knihy zůstávají skvěle čtivé a hlavní hrdina stále tak sympaticky divný. Trochu škoda je, že některé z jeho knih jsem četl na přeskáčku, takže jsem potom věděl, která postava z knihy je ta špatná, protože zničeho nic v dalším díle už třeba není a jen se o ní autor tak nepřímo zmíní.
Levhart byla opět vydatná kniha, zajímavá zápletka, vrah zdánlivě bez motivu, ale nakonec se vše opět logicky vyřeší. Až během čtení jsem přišel na to, že asi nebude Levhart pokračováním Přízraku, ale naopak.
bronn
  27. 9. 2014, 10:17
Nesbo nikdy nezklame, i když tento díl byl dle mě o něco slabší než Sněhulák je to pořád skvělé čtení.
kure91
  1. 12. 2013, 14:45
Jo Nesbø je Jo Nesbø, co víc k tomu dodat, kniha opět parádní, zajímavá zápletka, opět jsem se stejně jako Harry nechal trochu povodit v tom, kdo je vrah, ale konec stál za to. Levharta bych hodnotil jako jednu z nejlepších česky vydaných Holeovek, ale Sněhulák o malou píď pořád vede:)
delfinek
  10. 11. 2013, 19:41
Těch 722 stránek stojí za to, vynikající zápletka, téměř sci-fi, Harry získá další jizvy, na těle i na duši, četla jsem celý víkend, dávám pět hvězdiček !
Mara
  27. 8. 2014, 0:20
Po Sněhulákovi, další skvělý díl. Je mu v jistých částech i podobný, ale jak říkám, každá Nesboho kniha je jedinečná. Těším se na Přízrak! :-)
Manonka
  24. 4. 2014, 9:38
Nesbo jako vždy nezklamal. Má jedičné nadání napsat knihu, která vás od první stránky chytne a až do konce nepustí. Napínavé, několikrát jsem byla přesvědčená o tom, že už vím, co se stane a ono ne... Super
cenevrec
  6. 12. 2013, 21:25
Právě jsem dočetla a dávám pět hvězdiček. Nesbo je s každou knihou lepší a lepší. Od Levharta jsem se nemohla odtrhnout. Dokonalé zápletky nechávají čtenáře neustále v napětí. Perfektní vypravěčské schopnosti a Harry Hole je prostě nepřekonatelný. Navíc mě u Nesba hodně baví jak popisuje Oslo.
Susan94
  2. 8. 2016, 10:29
Harry a jeho nálady, osudové ženy a hlavně jeho počateční ignorace cokoliv řešit, mě na začátku každé knihy trochu nudí, škoda že víme kolik má kniha stran a proto, když se vrah najde na str. 200 z 700 je už předem jasné jak to bude pokračovat. Oproti Sněhulákovi mi tam chyběla trochu brutálnější a vypsanější popis vraždění, ale Nesbo si v tomhle díle našel něco jiného čím nás uchvátil..
L_O_U_S
  6. 7. 2016, 22:15
Tradičně skvělý Jo Nesbø co do napětí a gradace děje. Je až neuvěřitelné, jak tenhle norský muzikant dokáže čtenáře pohltit na 700 stran.
Arktos
  9. 10. 2015, 18:32
Mé první setkání s Holem i s Nesbøem a rozhodně nelituju, že jsem se do tak tlusté knihy pustil (i když osobně příliš obsáhlé knihy moc nemusím). Pokud jste ze série knih ještě nic nečetli moc nedoporučuji začínat touto- tak jako já. Protože si odhalíte pár (zřejmě celkem důležitých) detailů z předešlých dílů- hlavně ze Sněhuláka.
Jinak samotný příběh je skvěle napsaný, napínavý, zamotaný, poutavý a celkově perfektní. Moc se líbí i Nesbøův vtip a občasné vhledy do životů a myšlení, nejen hlavní postavy, ale i zdánlivě naprosto nepodstatných postav. Už se těším na další knihy ze série.
knihoshit
  26. 1. 2015, 11:49
Výborná kniha, po Sněhulákovi a Spasitelovi snad nejlepší Nesbo.
Je to individuální, každému se na Nesbově stylu psaní líbí něco jiného, ale já jsem byl s touto knihou naprosto spokojen, nemyslím si, že by v něčem Nesbo zklamal, rozhodně doporučuji.
DannyBoy80
  9. 6. 2014, 13:28
Masakr tahle kniha. Minimálně na roveň Sněhulákovi. Za 6 dnů přečtených 720 stran. Každopádně plno zvratů, pořád plno kandidátu na sériového vraha. Už už jsem myslel, že jsem se trefil, ale stejně ne :) Prosím ať to nějaký seveřan zfilmuje.
drussila
  18. 5. 2014, 18:15
Hole je prostě děsně dobrá postava, nelze jej nemít rád... Nesbo píše vždy lehce a sakra čtivě, jen ty odbočky a pointy... Musím však dodat, že na rozdíl od naprosto zhovadilého finále Nemesis a koncentrované nudy Švábů je toto slušná žánrovka. Jen to líčení souloží je zas a znova komické, mocenské boje v policii zbytečně zatěžují text a délka textu nad hranicí žánru... příjemnou zábavu u sedmi set stran.
Vatanen
  20. 3. 2014, 10:15
Souhlasím s "teite" - ti zavilí záporáci ve vedení Policie už začínají být únavní, pro mě byla zbytečná celá linka s Kriposem, která natáhla rozsah knížky o dobrých 200 stránek na celkových 722, což je prostě na detektivku moc. Některé akce už začínají připomínat film Komando s Arniem a přijde mi, že to je v tomhle směru pořád horší a horší, že Jo ztratil kapánek soudnost...a tak nějak neúmyslně z toho dělá parodii. Harry jinak opět vysoký standard, zápletky, popisy, střihy, charaktery, motivy - tohle všechno má Jo brilantní.
mispulka s.
  24. 2. 2014, 17:18
Skvela severska detektivka !! kniha se mi moc libila a hlavne hlavni hrdina Harry Hole urcite si prectu i další knihy od Jo Nesbo.
bady
  5. 9. 2015, 10:12
Z mého pohledu jedna z lepších knih s Harry Holem, avšak mým severským favoritem stále zůstává Henning Mankell.
welink
  28. 7. 2014, 13:01
Četla jsem od autora pouze Sněhuláka, tohle byla druhá knížka. Líbila se mi více, hlavní hrdina nezklamal. Ale nějak jsem se neztotožnila s tím koncem. Přišlo mi to nějak natahované a pak celé dopadení pachatele...no prostě mě to trochu zklamalo, proto dávám 90%
DejnaDee
  6. 6. 2014, 13:08
Tak tentokrát to bylo i dost kruté, ale nechybí tomu napětí a jakési tajemno. Předčilo to i Pentagram, který byl do této doby pro mne nejlepší z celé serie. Akorát mi už trochu začíná vadit taková ta zbytečná překombinovanost závěrů, a to nejen tady ale téměř ve všech jeho knihách.
Jana M
  8. 4. 2016, 16:35
Napínavé od první věty! Zatím nejpovedenější po Sněhulákovi. Líbí se mi, jakým způsobem hraje ve smyslu dobra pro společnost, ale sám k sobě se chová hrozně. Opětně se dostane do nebezpečí života a myslím, že pokud přežije desátý díl, budou z něj mít na plastice radost.
MirecSK
  19. 6. 2014, 11:59
Výborná detektívka. Napínavá od začiatku až dokonca. Drsná, surová, miestami nechutne detailná. Harry Hole mi začína pripomínať ostrieľaného vlka samotára z ďalekého západu, čo sa mne osobne páči. Navyše som si okrem Harryho obľúbil aj Kaju Solnessovú a do konca som tŕpol, aby ju Nesbo neodpravil.
Záver bol podobne akčný ako v prípade Snehuliaka, ale v tomto prípade mi prišiel uveriteľný.
Sylvie
  27. 4. 2014, 21:48
Je to bezesporu silný, dobře napsaný příběh plný zvratů a emocí, ale místy jsem se trošku ztrácela - moc vedlejších postav, moc paralelních příběhů... ono to do sebe nakonec všechno zapadlo a vyústění bylo velkolepé (jenom možná až moc na efekt).
oeisner
  27. 10. 2016, 10:59
Po přečtení Sněhuláka, již podruhé, jsem doufal, že Levhart nebude jen slabým odvarem a nebudu se u toho nudit a přát si, ať už to mám za sebou. Nestalo se, bavilo mě to hodně, což dokazuje i fakt, že jsem musel Levharta číst na mobilu s malým rozlišením...
locin
  12. 10. 2016, 13:00
Kniha mi trvala nějak déle než jsem očekávála uprostřed jsem se poněkud zasekla a číst sem zase začala až po nějaké době. Vůbec netuším proč k tomu došlo jelikož Jo Nesbo umí velmi slušné popsat napínavé chvilky.
Například v části s lavinou jsem zjistila, že ve chvíli kdy Harry Hole ztrácel dostatek kyslíku a nemohl popadnout dech, že se cítím naprosto stejně, jelikož jsem zadržovala dech. Klobouk dolů před jeho detailním vyprávěním, umí velmi dobře zaujmout.
CizekJ
  27. 6. 2016, 16:59
Další díl z produkce Jo Nesba. Byl jsem opravdu natěšený po dvou knihách, které jsem si od něho v té době zatím přečetl. A byl jsem natěšený právem. Někomu se sice postava Harryho Hola nelíbí, ale já jsem toho alkoholika začal mít rád. Strhující a napínavá kniha, která uchvátí nejen krutostí vraha, ale i tím, že u knížek od Nesba jste nucení přemýšlet. A velice snadno vás dokáže autor zmást. To mi věřte. Doporučuji!
problemchild
  30. 5. 2016, 8:28
Obsahuje spoiler spoiler 8. knížka s HH, která je nejobsáhlejší, stojí určitě za přečtení (určitě pro fanoušky HH). Bohužel autor jede podle svého osvědčeného mustru jako v HH2 - HH6 (a určitě i HH9), což znamená, že první podezřelá osoba je nakonec ta "správná volba", navíc i motiv je tak nějak pořád stejný. Navíc knížka s krutostí vražd nabírá pekelné točky, jako by autor chtěl šokovat čtenáře. Musím ale uznat, že (sebe)vražedná zbraň byla opravdu originální nápad. Ale bohužel Sněhuláka už nikdy nic nepřekoná. Proto ve srovnání s ním nemohu dát plný počet hvězdiček, i když ve srovnání s ostatní severskou krimi je Levhart pořád na vysoké úrovni.
lucias2106
  8. 11. 2015, 21:47
Tak to by me zajimalo, kam na to Nesbø chodi. Bezvadna detektivka, konec jako ve starsich knihach strhujici... Ma to uzasne promyslene.
gdfox
  13. 8. 2014, 11:17
Obsahuje spoiler spoiler Kniha je to výborná, o tom žádná. U Nesba se dá říci, že každé jeho nové dílo nastavuje laťku o trochu výše. Alespoň co se atmosféry a propracovanosti příběhu týče. Ne tak už povahy hlavních postav. SPOILER: Hlavní padouch je už tak nějako moc filmový, Bondovský.... Sněhulák byl prostě psychopat par excellence, tedy naprosto uvěřitelný. Kavalír to dělal pro peníze a jeho motiv pro tolik zbytečných vražd mi přišel poněkud... hloupý. KONEC SPOILERU. Kdo mě ale zklamal nejvíce, byl Harry... tedy až ke konci knihy, v samotném průběhu byl skvělý, snad nejsympatičtější z celé série. Ale ten konec to skvěle podělal. Harry se projevil jako totální sadomasochysta, když si tak zbytečně šlape po štěstí. Jeho postava není příliš reálná, ve skutečnosti by si člověk buď šel trochu více za štěstím, které mu v podstatě samo přistane do klína, nebo by si to už dávno hodil. Harry proplouvá tak nějak mezi, zbytečně zahazuje další šance, ale pak se zase odráží ode dna ke štěstí - jen proto, aby pak mohl z vrcholu opět DOBROVOLNĚ spadnout na samé dno. Už mě taky nebaví, jak neustále "dává výpověď".... a pak se zase vrací. Prostě by to chtělo Harryho trochu polidštit.....
john.irving
  16. 5. 2014, 10:53
Ano, psát umí, to je beze sporu. Ale... s hodně lidmi jsme se shodli na tom, že už snad jde o nějakou úchylku - jak vymyslet co nejbrutálnější scény, nevěrohodné zápletky, celkově překombinované... čeho je moc, toho je příliš.
Samozřejmě je nutné v zájmu zachování duševního zdraví číst i jiné knihy než jen neustále módní severskou krimi :-)
Gaspi_CZ
  20. 3. 2014, 9:23
Jo dobrý, ale že by mě to nějak totálně strhlo tak to ne. Čte se to pěkně ale to je vše. Svoje obdivovatele si jistě opět najde
Walla
  14. 3. 2014, 11:09
Jo Nesbø drží laťku vysoko. Zápletka je originální (i když asi málo pravděpodobná) s množstvím návnad a slepých uliček, kde téměř do konce s Harrym tápete kdo a proč. Kniha se čte jedním dechem, závěr je strhující. Taky se mi líbil odkaz na Červenku. Harry po všech stránkách nezklamal. Těším se na další díl.
kepank
  11. 2. 2014, 21:36
Je to moje první kniha od tohoto spisovatele a jak už někdo napsal je to opravdu jízda, plná překvapivých dějových zvratů,i když musím přiznat, že ze začátku jsem si troch zvykal na norské reálie(nesnažte se správně vyslovovat jména a názvy obcí a měst,zbytečnost) a věčně hulícího Harryho. Děj plyne tempem rozvodněné řeky a kniha se čte jedním dechem ,i když ten závěr byl na můj vkus trochu moc překombinovaný,nicméně to nesnižuje kvalitu tohoto díla a už se těším na další. A nic jiného než Sněhulák to být nemůže.
marcelline
  31. 1. 2014, 12:23
Jo Nesbø je skvělý autor a není jediná kniha (snad až na Lovce hlav), která by se mi nelíbila a kterou bych nepřečetla jedním dechem. Každý nový případ má svou jiskru a je napínavý a vždy něčím překvapí. Přála bych si, aby Harry Hole nikdy neskončil!
rightname
  13. 1. 2014, 20:00
Bezpochyby skvěle napsaná knížka, čte se to velmi dobře od začátku do konce. Ale ta zápletka byla na můj vkus už trochu překombinovaná. Ne, že by to do sebe nakonec nezapadlo, ale prostě mi to přišlo už trochu moc sfi-ci.