Dlouhá země

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Talpress - 2013
ISBN: 978-80-7197-475-8

Talpress (2013) 978-80-7197-475-8 384

Obvykle, když neměl co na práci, naslouchal Tichu. Tady bylo Ticho velmi slabé. Téměř se ztrácelo ve zvucích obyčejného světa. Chápali vůbec lidé v téhle naleštěné budově, jak jsou hluční? Řev klimatizace a počítačových větráků, slyšitelné, ale nesrozumitelné mumlání mnoha hlasů... tohle byla kancelář TransZemského Institutu, což byla paže Černé Společnosti. Anonymní kanceláři, která byla samý sádrokarton a chrom, dominovalo obrovské logo firmy, šachový kůň. Tohle nebyl Jošuův svět. Nic z toho nebylo z jeho světa. Kdybychom šli skutečně ke kořenům věci, on vlastně ani žádný svět neměl, měl je všechny. Celou Dlouhou Zemi. (Založil/a: Edgar)

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Stephen Baxter Stephen Baxter
*13.11.1957

Barabura
  11. 12. 2014, 10:26
No místama to bylo opravdu dlouhé ;-) Základní myšlenka naprosto geniální. Zpracování vynikající. Detaily luxusní. Postavy, tvorové, světy nádhera. Používání selského rozumu postav mě naprosto uchvátilo. Proč vymejšlet překombinovaný složitý a kolikrát nelogický řešení situací, když je to většinou tak jednoduchý a stačí jít logickou nejjednodušší cestou. Tohle se v mnoha knihách nevidí. A vždycky to hodně ocením. Jinak příběh jako takový plyne tak nějak povrchně a pomalu, pak zapluje hlouběji a zrychlí a tak pořád dokola až do konce... Jo líbilo se mi to, plout s Markem Twainem a jeho pasažéry napříč světy, poznávat je a poslouchat jejich filozofování o životě ;-)
togaf
  13. 11. 2014, 11:41
Nápad, na kterém stojí příběhy o Dlouhé Zemi, je hodně dobrý, Baxter s Pratchettem si vyhráli s detaily, ale samotné dobrodružství moc dobrodružné není.
prkali
  1. 6. 2016, 21:57
Jsme v budoucnosti. Planeta Země. Prvozemě. Vědci (obou pohlaví) konečně přišli na ten nejpřevratnější a nejdůležitější vynález v historii lidstva. Je to simulátor porodu. Po jeho implementaci do trestněprávních systémů došlo ke zlepšení ve všech oblastech. Místo trestu vězení či dokonce smrti byly usvědčeným zločincům udělovány tresty - porody. Jeden prožitý porod, jedna jednotka. Zločinnost a agresivita v mužské populaci se řádově snížila...
To mě tak napadlo na straně 206 nad větou: "Jsme moc nóbl, rodit jako póvl?" - ke které je připojena hvězdička vedoucí čtenáře k poznámce překladatele:
Mírně pejorativní rčení (Too posh to push), často používané, především muži, o ženách, které se už předem rozhodly rodit císařským řezem namísto klasického způsobu. Je to rychlejší, i méně namáhavé a bolestivé. Muži si totiž jen těžko dokážou představit, co klasický porod obnáší. Podle zprostředkované informace, kterou jsem dostal, by prý měli zkusit protlačit konečníkem kulečníkovou kouli a pak by měli jakous takous představu.
...
Neměli, pane Kantůrku...
Jasanek
  5. 10. 2014, 19:58
Velmi zajímavý námět a hodně "sexy" napsaný úvod. Ten velmi zaujme i když posléze kniha spadne do takového lepšího průměru. Poměrně se mi líbila jednoduchost hlavního hrdiny, kterého prokouknete velmi brzy a tak máte po celou dobu nějakou jistotu, naopak tajemno přinášejí do knihy další dvě hlavní postavy.
Co mě osobně trochu zklamalo byl závěr, podle mě z něj šlo vytřískat více, i když teď vidím, že vyšla druhá kniha v sérii, takže to bylo možná jen budování půdy pro pokračování...
Zlatokrt
  19. 1. 2014, 20:47
Námět mi zpočátku hodně připomínal sérii Vládcové obchodu (Charles Stross), ale Dlouhá země je viditelně napsaná autory o několik tříd výš a podle toho vypadá. A vlastně ani není až tak moc podobná... Během čtení jsem celou dobu viděl v knize vliv autora série Heechee, jen abych zjistil, že Baxter napsal sérii Xeelee a že jsem od něj skoro nic nečetl (a Heechee jsou od Pohla). Pratchettův vliv mi přijde mírnější - kniha mi nepřipadá žádné z jeho scifi děl, ale rozhodně je citelný jak ve směru filozoficko-ideovém, tak ve směru vtipných nápadů (bramborem jako zdrojem energie počínaje - to podle mě muselo být od něj). Některé flashbacky byly poněkud nudnější, některé záležitosti krapet nedomyšlené a některé myšlenky příliš černobílé. Ale většinou šlo jenom o drobnosti, kterými se člověk od jinak výborné knihy nesmí nechat odradit.
veselice
  24. 8. 2014, 10:02
Nápad se spoustou paralelních Zemí, mezi kterými lidé dokážou jen tak přeskakovat, mi příjde jako dobrý. I když neumím posoudit, na kolik je původní. Charaktery postav se mi zdají místy docela nedotažené, a některých popisech dějů jsem mírně tápal. Občas mi unikla pointa. Kniha to není vůbec špatná, ale zdá se mi, že je dodělaná tak na 98%. Možná je to překladem. Příběh je jednoduchý a přímočarý. Určitě nic pro náročnější čtenáře, ale fanoušci Pratchetta si příjdou na své.
KillHurt
  30. 6. 2016, 16:13
Knížka mi několik let ležela v knihovně a stále jsem se neměl k její přečtení. Když jsem se konečně rozhýbal, tak jsem ji zhltnul jako nic. I když postrádá napínavý příběh, dokáže upoutat. Autoři jsou schopni na krásno popisovat příčiny a důsledky různých fantaskních jevů na lidskou společnost. Přesto se dá říct, že se jedná jen o dlouhý úvod k dalšímu dílu. Ale úvod mistrně napsaný.
nierethil
  29. 6. 2015, 14:07
Geniální knížka, geniální nápad, geniální autoři. Je pravděpodobné, že jsem jen zaslepená bezmeznou láskou ke všemu z pera Pratchetta, ale dlouhou dobu jsem nečetla nic s tak krásně vymyšleným námětem a už dlouho mi nebylo tak moc líto, že kniha končí. Ještě jednou - prostě geniální!