Pánbůh zaplať

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Dokořán - 2013
ISBN: 978-80-7363-542-8

Dokořán (2013) 978-80-7363-542-8 216 vázaná

Výběr reportáží jednoho z nejznámějších současných reportérů Wojciecha Tochmana spojuje téma široce chápané víry, lidského soucitu a krutosti. Tochman se věnuje mediálně známým kauzám i zapomenutým osudům jednotlivých lidí z celého Polska. Jeho reportáže nejsou pouze složitým obrazem polské víry, ale především sondou do hlubin lidské mentality. Jsou výjimečné autorovou schopností přiblížit se svým hrdinům téměř na dotyk ruky, ale zároveň příběh vyprávět s jazykovou virtuozitou pro něj příznačnou. Pánbůh zaplať se přitom nevyhýbá ani kontroverzním tématům: zpovědi HIV pozitivního kněze, sporu o zodpovědnosti za tragickou smrt, vyprávění o pokrytectví a sobectví vesnického společenství nebo problému zneužívání dětí. Nepokouší se hledat senzaci, ale snaží se poukázat na to, jak se polská společnost na přelomu 20. a 21. století vyrovnává s moderními a postmoderními problémy.
Překlad: Gregorová Barbora (Založil/a: Eli.)

Wojciech Tochman Wojciech Tochman
*12.04.1969

vandrak
  6. 1. 2015, 17:58
Výjimečná kniha, která popisuje, co vše může způsobit slepá víra či láska. Autor formou několika povídek přibližuje více či méně tragické osudy několika jednotlivců a zároveň to, jak blízko je od lásky zloba a nenávist, pokud člověk neumí pracovat s emocemi, potlačí své racionální já, případně je duševně nevyzrálý. Neschopnost přiznání své vlastní chyby a odpuštění je jedním z hlavních témat knihy (chybnou interpretací by však bylo, pokud bychom tyto vlastnosti vztáhli jen na Poláky).
Mirabelka
  8. 8. 2014, 16:14
Deprese od začátku dokonce, tak bych ve zkratce popsala tuto knihu. Všemi příběhy se prolíná neschopnost pochopení, tolerance, správných rozhodnutí, přiznání viny za osudy vlastní i druhých. Často zmiňovaná víra v Boha, hluboce zakořeněná v životech Poláků, jakoby byla příčinou mnohého zla. Není to ovšem Bůh, kdo je vinen za jejich strasti, ale spíše samotní lidé a jejich slepé neporozumění, co skutečná víra znamená, a která je pouze zástěrou pro vlastní chyby.
Alieri
  24. 11. 2013, 13:37
Knihu jsem si koupila, protože k ní byl komentář mého oblíbeného autora - Mariusze Szczygiela - kniha je fascinující, krutá, plná naději i smrti, tak jako život sám...