Perníková chaloupka

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Protimluv - 2013
ISBN: 978-80-87485-10-1

Protimluv (2013) 978-80-87485-10-1 184

Kniha Perníková chaloupka je skutečným příběhem havířovského vařiče pervitinu Romana Pechy (*1963), dnes pekaře, který sepsal básník a prozaik Petr Motýl (*1964). Ve čtivě napsaných záznamech přátelských rozhovorů obou tvůrců sledujete „dějiny“ narkomanie na severu Moravy a ve Slezsku od doby normalizace až po rok 1996, kdy se děj uzavírá rozhodnutím hlavního hrdiny přestat brát drogy. V poutavém a vtahujícím příběhu se mísí tragédie a zoufalství lidí závislých na drogách, ale také všudypřítomný humor prosvětlený Motýlovým vypravěčským mistrovstvím. Jde o novelu plnou řízných a drsných dialogů ozvláštněných regionalismy, především však o dílo přesahující rozměr pouhého dokumentu o narkomanech z doby normalizace a počátku devadesátých let. (Založil/a: Eli.)

Balu
  25. 12. 2013, 14:22
Velmi působivá a mrazivá kniha z pohledu člověka, který začal fetovat jen tak pro zábavu, až se z toho pro něj postupem času stal prostý byznys, který postupně přestává zvládat; netečně pozorujeme, jak vypravěč prochází kriminály, vaří další drogy a mezitím mu odchází (a často umírají) přátelé...
Jak říkám, velmi působivé.
TerezaDou
  15. 4. 2014, 16:38
Ani nevím co bych o této knize napsala. Mě osobně se moc líbila, byl to odvyprávěný životní příběh člověka, který byl opravdu dobrý "malý chemik" a tím to všechno začalo, několikrát byl zavřený ve vězení, ve kterých tenkrát byli jiné poměry než teď, jeho vztah k policii je překvapivě kladný, jelikož to byl opravdu chytrý člověk, není to ten klasický příběh o feťácích, který se zfetují a pak mají absťáky a pak se znova zfetují a o tom je celý jejich příběh. Tato kniha je opravdu působivá.
Salme
  25. 7. 2016, 18:07
Příběh jednoho z prvních vařičů perníku na Ostravsku. Pohled na feťáky jinak, než jsme zvyklí. A hlavně je to sranda.