Robur Dobyvatel

Návrat - 2008
ISBN: 80-7174-635-5

Návrat (2008) 80-7174-635-5 206
Návrat (1998)

Nezkrácené vydání s francouzskými ilustracemi.

Robur Dobyvatel je dobrodružný vědeckofantastický román francouzského spisovatele Julesa Verna. Roku 1904 napsal Verne pokračování Roburových příběhů pod názvem Pán světa.
Příběh začíná tím, že se na zasedání filadelfského leteckého Weldonova klubu vnutí záhadný inženýr Robur. Zatímco členové klubu vedou bouřlivou diskuzi o tom, jak konstruovat řiditelné vzducholodi, přichází Robur s prohlášením, že sestrojil vznášedlo těžší než vzduch, které je ve všech ohledech lepší než vzducholoď.
Krátce nato Robur unáší dva členy klubu, jeho předsedu „strýce" Prudenta a zapisovatele Phila Evanse, na palubu svého vzdušného korábu Albatros. Cílem únosu je Roburova snaha dokázat členům klubu nadřazenost svého vznášedla a proto s ním hodlá uskutečnit během tří týdnů dobrodružnou cestu kolem světa.

Jules Verne Jules Verne
*08.02.1828 - †24.03.1905

VaclavB
  2. 6. 2015, 12:08
Pan Verne putoval prstem po globu a přitom psal román. Děj je plochý a přímý, jako roviny státu Ilinois. Za pozornost snad stojí idea létacích strojů těžších než vzduch (na způsob helikoptéry), kterým patří budoucnost létání. Postavy lehce nebo i těžce dementní - hlavní postava mírně vyšinutá. Pro děti ale dobrý.
vladimirju
  30. 11. 2013, 21:35
Docela dobrá kniha.Je to jednoznačná demonstrace pokroku v letectví. Verne zavrhuje balóny, tuší, že vzduch patří jiným strojům.
zdeny99
  5. 2. 2015, 19:58
Jako v případě Cesty kolem světa za 80 dní, tak i Robur Dobyvatel je spíše cestopis, do kterého je vklíněn dobrodružný příběh. Robur má docela vysoké IQ, bohužel nedoceněné a tím se z něj také stává tyran, který unesl dva členy klubu. Verne dobře vytušil, že budoucnost v letecké dopravě bude patřit něčemu jinému než balonům. Ovšem plachetnice s vrtulema, tak to už je dnes dost úsměvné.
S porovnáním Cesty kolem světa za 80 dní nebo volným pokračováním Pán světa, je Robur Dobyvatel mnohem slabší kniha a stojí jen o jedno přečtení.
[91. přečtení, 43. hodnocení, 2. komentář, 76%]
James Bond
  14. 11. 2015, 16:27
Knize dávám plný počet bodů. Jedná se o klasickou dobrodružnou četbu pro čtenáře od 11 let. Verne ve své kniže předběhl dobu a vložil do postavy inženýra Robura svoji víru v budoucnost aeroplánů. Inženýr Robur sestavil létající stroj Albatros a navzdory nedůvěře okolí v něm podnikl se svojí posádkou dobrodružnou a úspěšnou cestu kolem světa. Hlavní hrdina je nejen inteligentní, ale i statečný, je zván Dobyvatelem, protože dobyl vzduch. Kniha se mi líbila. Zaujal mne detailní popis Albatrosu. Kniha se mi dobře četla, popisované události jsou napínavé. Ilustrace I. Benetta hezky dokreslují děj knihy.