Třetí svět

Podtitul: Láska zvolí - lesbický román

Větrné mlýny - 2013
ISBN: 978-80-7443-082-4

Větrné mlýny (2013) 978-80-7443-082-4 264 Překlad: Petr Mainuš

Psychologicky laděný román Třetí svět zevrubně zkoumá niterný zápas lesbicky orientované hrdinky – nacházení identity, bludiště vztahů, syrový dobový kontext. Píší se osmdesátá léta minulého století, jedenadvacetiletá punkerka z Jugoslávie poodhrne cíp železné opony a vycestuje do Ženevy. Jako účastnice genderové konference zde poprvé, fascinována, na vlastní kůži zažívá svobodný svět. O to složitější je po návratu do Lublaně konfrontace s reáliemi socialistické nesvobody. Lublaňský příběh je spojený s osobní krizí vypravěčky, jejím rozchodem s dosavadními životními hodnotami, nakonec nejednoznačným poznáním. Mystický prvek v samém závěru románu děj posouvá na pozadí neblahého tušení blížící se bratrovražedné války. Suzana Tratniková v podtextu jednoduchého, poutavého vyprávění čtenáře neodbytně směruje k úvahám o vybočení z účelové všednosti, k prožitkům ztišení, celistvosti a skutečné tolerance. (Založil/a: Barabura)

Suzana Tratnik Suzana Tratnik
*1963

TomToman
  30. 3. 2015, 13:56
Hm, kniha o lesbě, co se ocitla v jiném světě díky vycestování z východního bloku na západ. Místy se mi knihy četla dobře, místy hůř. Celkově jsem s knihou spokojen, i když její "Jmenuji se Damián" mě oslovil mnohem víc....
nudle
  11. 2. 2014, 9:55
Kniha /Třetí svět/ je velice čtivá a vyvolala ve mne velice silný dojem. Nemohu jinak, než vřele doporučit. (bur)