Rady zkušeného ďábla

ISBN: 80-7255-063-2

Návrat (2008) 80-7255-063-2 140
Návrat (2003)
Návrat (1998)

Lewisovu nejúspěšnější knihu není třeba obšírněji představovat: jde snad o nejvtipněji podané reálie „ze života pokušitelů". Hlavní postavou příběhu je zkušený ďábelník, který formou dopisů a instrukcí radí elévovi v pokušitelském úřadu. Spojenými silami se pokouší zničit život konkrétního člověka. Lewis bravurně vystihl to, s čím se každý z nás ve svém životě denně setkává: pohrdání druhými, pokrytectví, zákonictví, pocit výjimečnosti, pocit mimořádné svatosti, propady do depresí, skepse a pochybnosti. (Založil/a: Aven)

Ghoulman
  13. 11. 2016, 13:13
„Příručka“, ve které je mnoho věcí hodno k zamyšlení a to nikoliv pouze pro praktikující křesťany. A ačkoliv zde nechybí též humor (ten je obsažen už u základní premisy, kdy se mladší „čert“ učí od „zkušeného ďábla“), je zde mnoho seriózního, co může člověku značně ulehčit v jeho životní pouti. Nejvíce bych vyzdvihl dvě myšlenky, které mi přijdou opravdu důležité. Obě se týkají soužití s druhými lidmi a zároveň poznání sebe sama. První je, že mnohem podstatnější, než šťourat se nedbale v chybách druhých, je dívat se velice pořádně na vlastní život, jestli jsme opravdu tak vzorní lidé, jak si o sobě často myslíme. Kdo ostatně podobné kritické vhledy praktikuje, ten ví, že je to mnohem těžší práce, než odsuzovat druhé, ale nese to s sebou mnohdy i překvapivé plody – například právě trpělivost k chybám svého okolí (protože co si budeme nalhávat – je jen málo chyb, které vidíme na druhých, ale nedopouštíme se jich sami). Druhá myšlenka mi přijde také velmi podstatná, už protože se s podobnými věcmi setkávám ve svém okolí čím dál tím častěji. Totiž dnes je skoro zločinem nebýt nějakým způsobem aktivistou – nezajímat se o dění v politice, zvláště v té zahraniční, „bojovat“ (především u vínka či u piva) za práva utlačovaných (též nejčastěji cizinců, či ryze abstraktních skupin utlačovaných). A tato „pomoc“ je samozřejmě aplikována výhradně pomocí vznešených slov a gest. Avšak pro sám „vzdálený“ boj (či chcete-li boj imaginární) často zapomínáme, že v našem nejbližším okolí je spousta natažených rukou, které volají po pomoci a to v mnoha ohledech (byť by se jednalo jen o vlídné slovo, když je ho třeba). Protože znovu – je jednodušší o pomoci mluvit a tak zlepšovat a udržovat v očích okolí (a co víc, v očích svých) vlastní obraz, který ovšem nikdy není podpořen skutečnými skutky pomoci, či námahy.
Tomáš Fiurášek
  28. 6. 2014, 13:13
Lewis mě překvapil. Ačkoli nejsem zrovna dvakrát velkým fanouškem jeho knih, Rady zkušeného ďábla je jedna z mála křesťanských knih, která se divá na problematiku křesťanského života z opačné strany. A ačkoli odmítám většinu křesťanské litery, neboť se jedná o teoretické návody prakticky nesplnitelné, tohle nebyla příručka. A tohle se mi na tom právě tolik líbí, no, nemohu jinak, než zvýšit hodnocení ale se vším postřehem. 60%
VaclavB
  22. 1. 2015, 13:10
Lewis rád hledal a zkoušel nové cesty přiblížení křesťanství běžnému nezasvěcenému smrtelníku. Rady jsou jeden z jeho nejoriginálnějších pokusů. Pro našince zvlášť blízké, neboť obsahuje špetku anglického humoru, kterému docela rozumíme. To není u Lewise obvyklé. Je osvěžující pohlédnout na naše domnělá silná a slabá místa očima "z druhého břehu" neřkuli "z tábora nepřítele" a uvědomit si, že cokoli, co v dané chvíli řešíme, má přesah do jiného světa.
V.Silver
  21. 11. 2011, 12:02
Tuto knihu docení především katolíci, resp. křesťané, pro něž jsou otázky víry a hříchu mnohem palčivějším tématem než pro nevěřící populaci. Vtipné, trefné, ale především do značné míry TAK pravdivé.
dollyk
  9. 9. 2016, 23:16
Jak jsem mohl předpokládat, jedná se o náboženskou agitku, i když pojatou netradičně. Ďábel poučuje svého synovce, začínajícího ďábla, jak má svádět člověka a otravovat mu život a vysávat ho a nakonec zničit. Je to taková negativně pojatá chvála křesťanství. Myslím, že až na ten neotřelý pohled, to není výjimečnější než kázání nedělní školy. Jo, pár dobrých postřehů tam je, nicméně Lewis obhajuje názory, s nimiž nemůžu souhlasit. Ještě štěstí, že (až na výjimky, jako třeba souvislost Taše a Alláha a trochy toho poježíšování Aslana) takhle nemoralizoval v Letopisech Narnie. - Tedy až na ten poslední díl. - I tak tam bylo to jeho náboženské zanícení cítit na můj vkus až moc. Když to srovnám třeba s H. Hessem, tak jsou tyhle rady dětským žvatláním odposlouchaných rádobypravidel a Hessův Siddhárta proti nim filosofickým spisem par excellance. Naštěstí tu presentuji jen svůj názor, takže si za ním mohu stát, jak uznám za vhodné.
Člověk by měl zaujímat své postoje na základě kritického zkoumání faktů a ne na základě víry, protože to je jen instantní náhražka skutečného rozvažování, předžvýkaná a stokrát racionálně vyvrácená pseudopotřeba lidí neschopných postavit se čelem realitě života.
Apneator
  19. 11. 2012, 16:24
Vynikající, hluboké a přitom tolik tvořivé a nápadité. Hodí se zejména na zimní spytování duše, v temných zákoutích kaváren z ještě temnějších uliček.
Budu jí číst ještě několikrát.
lucaaa8
  8. 11. 2012, 22:55
Opravdu úžasně napsaná kniha, která mě vedla k mnoha a mnoha úvahám. V každé větě je nezaměnitelné kouzlo a Lewis je obdařen neskonalým talentem k formování svých myšlenek způsobem, který může zaujmout každého, a to na hodně dlouho.
Amanita
  15. 10. 2014, 13:31
Velmi nevšední pohled na to, jak se na světě střetávají síly dobra a zla. Kniha, je psaná lehkým a humorným stylem, nese však velký morální náboj, který popichuje čtenáře, aby se zamýšleli nad svým každodenním počínáním.
Slavka
  21. 3. 2012, 12:36
Zajímavá forma, pravdivý obsah - knížka, kterou můžete přečíst rychle nebo se nad ní dlouze zamýšlet.
bi-shop
  3. 2. 2012, 16:56
...výborná knížka. A podtrženo možná díky tomu, že pan Lewis není katolík(což je u nás výhodou) a je "opened mind" křesťan. Pokud tedy nejste názorově "vyhraněni", tak si ji užijete.
Slečna Zlopočasná
  17. 8. 2010, 16:31
U knížky jsem se hodně pobavila, především na začátku, konec se mi zdál trochu moc tendenční, resp. tak ty "křesťanské" pravdy byly už trochu příliš jasně servírované (na můj vkus). Každopádně doporučuji k přečtení.