Padesát odstínů ostudy

Padesát odstínů ostudy Originální název: Fifty Shames of Earl Grey: A Parody

XYZ - 2013
ISBN: 978-80-7388-851-0

XYZ (2013) 978-80-7388-851-0 208

Když se dvaadvacetiletá Anna vydává na pohovor s mladým podnikatelem Earlem Greyem, netuší, že potká muže, který jí změní život i hodnoty. Earl Grey je pohledný, bohatý, má největší penis na světě a velkou firmu a vlastní vrtulník, je chytrý a… tajemný. Naivní Anička si začíná uvědomovat, že přes jeho skrývaná tajemství jím začíná být úplně posedlá. Ale ani Earl Grey není vůči jejímu věčně rozkousanému rtu imunní a připouští, že po ní také touží – ovšem za vlastních, specifických podmínek… (Založil/a: Kůstka)

alča87
  17. 5. 2014, 18:16
Je to parodie, takže jsem nečekala nic převratného. Ale docela jsem se pobavila. Je úžasné, jak dokáží někteří lidé vydělat na úspěchu někoho jiného, každopádně absurdnost některých chvílí v tomto dílku je stejná jako mi připadala v "předloze". Kdo "miluje" Padesát odstínů a Stmívání tak se určitě párkrát alespoň pousměje, ale není to kniha do knihovny. Je to krátké a stejně uměle natažené jako Padesát odstínů (např. maily). Ale četla jsem i horší věci, tak dvě hvězdičky.
Adri-Anna
  28. 2. 2016, 3:15
Že to bylo hloupé??? A proč neee! Vždyť to bylo inspirováno 100× horšími knihami, ve kterých ta blbost byla trapná, zde byla pro změnu vtipná :-D
Ziggy
  26. 3. 2014, 12:06
Při čekání na třetí díl Padesáti odstínů se mi zastesklo po hlavních hrdinech, tak jsem si řekla, že zkusím Christiana Greye vyměnit za Earla Greye a Anu Steele za Annu Steal, ten rozdíl nemůže být tak velký ;-)
Než našel autor vydavatele, zveřejňoval tuto knížku na internetu pod názvem ‚Fifty-one Shades'. Přečetla jsem si první tři původní kapitoly, které jsou na netu stále k dispozici, a lámala jsem se smíchy.

Po vydání knihy došlo samozřejmě k nějakým změnám, ani další kapitoly už nejsou tak vtipné (čteno v originále), hlavně poté, co opustili hotel. Něco málo přes sto stránek stačilo ke shrnutí všech tří knih. Kdo četl Padesát odstínů a ságu Stmívání a má trochu přehled v hudbě a kinematografii, tak by tuhle knížku mohl ocenit. Situace i humor jsou hodně přehnané, ale to je prostě parodie, navíc trefně vypichuje to, co bylo již v originálních Padesáti odstínech přehnané nebo nedomyšlené. Některé věci jsou dokonce realističtější, než v „dokonalé“ předloze :-)

Určitě se chci ze zajímavosti podívat, jak vypadá výtisk a překlad pro ČR. Je tam totiž spousta slovních hříček, těžko přeložitelných narážek a názvů songů, a celkem pochybuji, že si s translací někdo dlouze lámal hlavu.

Kdyby příběh pokračoval stejným tempem, jako prvních pár kapitol, neváhala bych dát klidně o dvě hvězdy víc. Škoda.
analim33
  7. 1. 2014, 21:47
Dala bych 10% , ale oceňuji nápad, jak vydělat rychlý prachy. 192 stránek , tištěný text ob řádek a poměrně velká písmena, takže knížka je za půl hodiny přečtena. Proto se dá dočíst do konce.
Lenulindla
  15. 11. 2013, 22:36
Parodie většinou nebývají vysoce hodnocené a teď už chápu proč. Jen na začátku, když šla Anna na rozhovor s Earlem a bere si na sebe tepláky a mikinu, je pokus o vtip, ale nic moc :-/ Pravda, že jsem se párkrát zasmála, ale celkově hodnotím opravdu těch 20% a myslím, že to úrovni knihy opravdu odpovídá. Nelíbila se mi ani trilogie Padesát odstínů... a bohužel ani parodie.