Jsem město & Mé ztracené město

Jsem město & Mé ztracené město

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Nová e-kniha Pavla Brycze (nositele Státní ceny za literaturu za úspěšný román Patriarchátu dávno zašlá sláva) vychází jako spojení dvou již dříve vydaných knih, které spojuje severočeské hornické město Most.

V novele "Mé ztracené město" se autor vrací do uliček a kulis svého dětství a dospívání, vrací se do města Mostu, které mizí v dírách hnědouhelných dolů, které halí dusivé smogové mlhy, naleptávají kyselé deště, a které škrtí změť potrubí chemických závodů… Příběh je sice fikce, ale drobné nitky skutečných událostí mu dodávají na téměř mrazivé autentičnosti. Spolu s hrdinou budete svědky likvidace kdysi nádherného královského města na úpatí Krušných hor, ale také likvidace jeho mladicky naivních představ, postojů a lásek. Filmové kulisy se mění ve skutečný svět a naopak. Vejděte spolu s ním do ulic polorozbořeného města, vstupte do kulis autorova mládí, a zkuste pochopit, co on, nebo hrdina knihy, anebo možná i vy ztrácíte a získáváte právě v tomto období.

"Jsem město" je možná knihou básní v próze, možná knihou lyrizované prózy a možná knihou mikrofejetonů, ale určitě knihou, která vás chytí za srdce. Vypravěčem je sice město Most, ale podoby tohoto města jsou univerzální, příběhy nadčasové a trápení či radosti Mostečanů jsou jistě podobné těm pražským, či dolnolhotským... Autor za tuto knihu získal v roce 1999 Cenu Jiřího Ortena.

Novela nositele Státní ceny za literaturu za úspěšný román Patriarchátu dávno zašlá sláva se odehrává převážně v hornickém Mostu, v době, kdy postupně odstřelované město sloužilo jako kulisa v mnoha válečných filmech (Založil/a: DriftBooks)