Pandemie

Pandemie
Originální název: Vongozero (Вонгозеро)
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-4125-8

Knižní klub (2013) 978-80-242-4125-8 424

To, co začalo jako docela obyčejná sezonní chřipka, rychle přeroste v katastrofu.

Do infikovaných měst vstupují regulární vojska, je vyhlášena karanténa a obklíčená města začínají rychle vymírat. Šestatřicetiletá Aňa a její rodina, manžel Sergej a šestnáctiletý syn Míša, bydlí v malém domě za Moskvou a jen díky tomu jsou ještě naživu. Aby mohli přežít, musí odtud neprodleně a co nejdál pryč. Jediné místo, které připadá v úvahu, je malé zamrzlé Vongozero s loveckým domkem uprostřed liduprázdné tajgy poblíž finské hranice. Několikačlenná výprava, osm dospělých a tři děti, která se dala dohromady docela náhodou, a čtyři auta až po střechu naložená nezbytnými věcmi a kanystry s benzinem míří na sever napříč rychle vymírající zemí. Je to podivná a nesourodá parta, kterou spojuje jediné přání – zachránit se. (Založil/a: mitulka)

Jana Vagner Jana Vagner
*1973

Very.N
  10. 6. 2016, 8:33
Zajímavý pohled na pandemii, tak trochu z jiné strany. Není to žádný boj hrdinů a pohled na krutost umírání, jde o útěk před lidmi, kteří v krizi ztrácí poslední zábrany, útěk od zoufalé a krachující civilizace. Ač se možná dalo z tématu vytěžit víc (více akce, nemocných, hrůz...), kniha mě vtáhla a občas jsem ve vypjatých chvilkách ani nedýchala. Kouzlo knížky je v tom, že autorka dokáže napínat a nic z toho není, takže občas to překvapení při další vypjaté situaci ani nečekáte.
joeblack
  4. 1. 2016, 13:09
Nijak výjímečný román psaný klasickým ruským stylem, zdlouhavým, kdy nemoc není vůbec popsaná a hlavní hrdinové se s ní setkají jen zcela zřídka. Na onu chatu dojedou až pár stránek před koncem knihy. Celou dobu jsou hrdinové knihy na cestě a pár setkání s lidmi kde přespávají knihu nevytrhne z průměru. Kniha v celku o ničem nepojednává a je monotónní.Za mě 60%.