Originální název: Child 44

ISBN: 978-80-242-4895-0

Knižní klub (2015) 978-80-242-4895-0 384
Knižní klub (2013) 978-80-242-4198-2 384
Knižní klub (2009) 978-80-242-2388-9 384

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu...
Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost.
Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova - válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu - tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst.
Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru. (Založil/a: MMacicekk)

Tom Rob Smith Tom Rob Smith
*1979

vladislaus
  17. 7. 2014, 18:59
Další s tzv. bestsellerů, které mne moc nezaujaly. O sovětské diktatuře jsou mnohem lepší knihy a řešení této detektivky je opravdu stupidní.
janeicka
  8. 11. 2013, 12:05
Včera jsem si Dítě 44 přinesla z knihovny a dnes ve dvě ráno jsem knížku dočetla. Bohužel mám rozporuplné pocity - ano, popis Ruska a společnosti v roce 1953 byl perfektní, společně s Lvovým prohlédnutím systému. Ale trochu mi vadilo, že identitu vraha a další spojitosti jsem odhalila už v půlce knížky, pak mi už vše přišlo moc jednoduché a přímočaré, hodně mi taky vadil ten šťastný "americký" konec, to mi sem vůbec nepasovalo. I tak se jedná o unikátní literární počin, ale na plný počet to prostě nevidím...
Keatin
  24. 5. 2014, 8:45
Kniha velice čtivá, což o to, nicméně, prospělo by jí, kdyby autor tak moc nekombinoval. V důsledku toho se mi to jeví jako strašně neuvěřitelné. Co jsem měla možnost přečíst o Rusku, válečném i poválečném, řekla bych, že na takové šťastné náhody a rozuzlení tam moc prostoru nezbývalo. Proto pouze 4*. Doporučuji shlédnout film Občan X, který je o masovém vrahu Andreji Čikatilovi.
Kůstka
  19. 4. 2014, 22:10
Začátek knihy byl pro mě trošku pomalejší, do čtení jsem se musela dokopávat, ale ve druhé polovině jsem zase měla problém se odtrhnout. Ale jak už tady někdo řekl, popis Ruska v roce 1953 a Lvovo prohlédnutí systému skvělé, člověk nemohl věřit nikomu, nikdy jste nevěděli co si na vás kdo vymyslí a váš život tak hodně rychle skončí, ale samotné "vyšetřování vražd" bylo až moc jednoduché, předvídatelné a sama jsem si brzo dala dohromady jedna a jedna. Konec byl na tu dobu, která je v knize popisována, fakt až nápadně šťastný, najednou se všechno obrátilo o 360 stupňů a vlastně se nic nestalo.
Fabienne
  27. 1. 2012, 11:26
Přestože v ústředním sídle MGB na Ljubjance Lev strávil posledních pět let, nikdy se tam necítil dobře. Budova pocházela z předrevolučních dob, a než ji bolševici zabrali pro ústředí svých státních složek, patřila jakési pojišťovně. Zdráhal se však uvěřit, že si jen čirou náhodou vybrali dům tak zneklidňujících tvarů - ani vysoký, ani normálně nízký, ani široký, ani úzký, prostě neforemný, ošklivý. Fasáda vzbuzovala dojem bdělosti a ostražitosti: řady oken umístěných těsně vedle sebe a stoupajících stále výš až k hodinám nahoře, které jako jediné vševidoucí oko shlížely na město.Dům chránila neviditelná hranice a chodci ji úzkostlivě respektovali, jako by se báli, aby je budova nevtáhla dovnitř. Překročit onu pomyslnou hranici znamenalo, že buď patříte k zaměstnancům nebo jste navždy ztraceni. Za zdmi tohoto domu neexistovala možnost prokázat nevinu. Nepřetržitě tam pracovala montážní linka vyrábějící vinu. Lubjanku snad nepostavili s úmyslem děsit, nicméně strach v ní převládl, strach si někdejší pojišťovnu přivlastnil, vytvořil si z ní svůj domov.
I když to Lev nikdy nevyslovil, nebylo mu příjemné zatýkat lidi bez dostatečných důkazů. Nešlo o nic úplně nového - mírné výčitky se ozývaly od samého začátku jeho kariéry příslušníka státní bezpčnosti. Provedl spousty zatčení, kdy znal pouze jména a adresy občanů, kterým kdosi nedůvěřoval. Vina podezřelého se stala skutečností, jakmile na něho padlo podezření. Důkazy se dodatečně získávaly během výslechu.

Mohu jen vyslovit svůj obdiv k autorovi, který dokázal na podkladě skutečné události napsat tak vynikající knihu. Jako mladý člověk musel prostudovat hodně materiálů, aby mohl napsat o době, kterou nezažil. Ano, je to skutečně drsné a syrové - a člověk občas neví, co děsí víc: vraždy dětí nebo totalita?
Lecter
  14. 11. 2016, 17:50
Nechtěla bych zlehčovat téma socialismu a Stalinovu dobu, bylo to určitě strašné a autor předkládá situace, které jsou opravdu otřesné , ale stejně se mi to zdálo hodně chaotické. Některé akce a situace, ve kterých se Lev ocitá jsou až neuvěřitelné nebo měl velké štěstí. Co se týká vražd, jen občas se mi stalo, že jsem byla napnutá, první kapitola mě navnadila a pak dlouho nic. Celkem se mi líbilo odhalení vraha, ale už míň jeho motiv, co a proč dělal. Tak jsem váhala tři, čtyři, podle toho, jak mě dostane závěr... Takže to bylo dobré.
anishta
  9. 6. 2015, 18:25
Líbilo se, některé situace mě "zvedaly ze židle", po jiných jsem si musela dát pauzu od čtení. Je to dobrý příběh z hrozné doby.
rt12
  16. 9. 2014, 18:22
,,Poradil si mě jak přežít a teď jsem tady abych Ti oplatil Tvou laskavost.Musíš manželku obětovat.Nenamáhej se hledat pravdu. Prostě ji udej a přežiješ.Už se rozhodlo,že Rajza je špionka.Nezapomeň, že proti jejímu životu je život Tvůj a Tvých rodičů". Víc než samotné vyšetřování vražd se mi pod kůži dostala stupidnost mašinérie a ta šílená bezmoc obyčejných lidí, kteří v té době museli žít. Knížka je čtivá a mě se líbila.
Tereeeza
  4. 6. 2015, 21:10
Dítě číslo 44 určitě stojí za přečtení. S jeho četbou se teď roztrhl pytel, především kvůli filmu, a musím přiznat, že i já jsem Dítě trochu popostrčila ve frontě, abych mohla na film do kina. Ale teď, po tom zážitku, nějak nevím, jestli film chci vůbec vidět, protože tenhle příběh je ve své knižní podobě tak neskutečně mrazivý, že ty všechny pocity filmové plátno podle mě nedokáže přenést. Rusko je nám představeno v době Stalinovy vlády, ta absurdita popsaná na prvních asi 150 stránkách nemá obdoby, já jsem nepřestávala kroutit hlavou a bylo mi z toho dost špatně. Po zhruba první třetině knihy se dostáváme k hlavní zápletce, k vraždám dětí a následnému vyšetřování. I když bych se nezlobila, kdyby se příběh dál odehrával v rámci vykonstruovaných zločinů té doby, i tahle linka byla hodně zajímavá a dost děsivá. Pachatelovy praktiky jsou dost nechutné, ale je dokonalé, jak to do sebe postupně začne všechno zapadat. Miluju, když si se mnou autor hraje, podstrkává mi jednotlivé informace postupně, až dojdu k onomu BUM. Hodnocení musím ale o jednu hvězdičku snížit, protože i tahle knížka má na mě hrozně rychlý a v některých momentech až neskutečně vycházející konec. Neříkám, že je špatný, ale klidně to autor mohl ještě rozvést a nemuselo tam být tolik náhod apod. Plus určitě za vykreslení postav, Lev a Raisa v čele, Něstěrov s Vasilijem v závěsu. Vykreslení doby a Ruska fakt parádní, hrozně to na mě působilo, atmosféra z toho úplně prýští! A poslední věta, úplně ta poslední, jsem citlivka, slza ukápla.
estrellita
  23. 7. 2011, 23:27
Právě jsem dočetla...výborná, napínavá kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Celkově mám ráda knihy s tématem Ruska ve válečné i v poválečné době...Na Dítě číslo 44 jsem si přečetla pár recenzí, které nešetřily chválou, takže jsem si knihu koupila a nelituji. Velmi doporučuji!!!
Potulný mnich
  12. 10. 2013, 23:01
Musím říct, že si mě autor získal na prvních stránkách a dokonale popisuje tehdejší diktaturu v Rusku, kdy si člověk nebyl jistý ani před svým bratrem, sousedem a kde strach umlčel svobodu a spravedlnost. Doporučuji.
Pim
  17. 12. 2014, 22:08
Na začátku se mi zdálo, že co kapitola, to nové a nové postavy, ale naštěstí netrvalo dlouho a začaly se propojovat. Mísí se tu pro mne tři roviny příběhu. Příběh politický, příběh detektivní a příběh lidský. Kniha je nesmírně zajímavá a čtivá, úplně mě vtáhla. Rozhodně doporučuji.
Ale nejdřív ještě musím dočíst.
Tak od vlaku se mi to jevilo trochu moc neuvěřitelné. Doteď se všichni báli, najednou zněna. A taky jsem trochu nepochopila logiku předpokladu kdo a proč má vypátrat, to trochu nesedělo s celkovou popisovanou situací. . A závěr budiž. Ale jinak to bylo hodně zajímavé čtení - režim a s tím související strach a psychika lidí.
HELLBOY-DB
  31. 12. 2015, 20:11
Čím mě kniha během úvodu upoutala, byly opravdu dobře vykreslené reálie, díky kterým jsem byl ke knize jak přikovaný a tak se stalo, že ráno jsem se do ní pustil a večer ji dočetl. To se opravdu moc často nestává a tak trochu přehlížím, že autor si vypůjčil jeden z nejznámějších případů vražd z bývalého SSSR, který knize trochu odkryl karty a závěrečný happy end. Jinak se ale jedná o strhující a napínavý příběh z drsné země, kdy nemožnost v systému něco změnit, přidává tíživé atmosféry. ===100%
VenDulin85
  9. 6. 2015, 17:50
Asi jeden z mála případů, kdy mi nevadilo nejprve vidět filmové zpracování a pak se teprve začíst do předlohy. Při čtení samotném mi často bylo špatně, ale nemohla jsem si pomoct, potřebovala jsem porovnání. Musím říct, že filmaři zase tolik změn neudělali (= neudělali jich tolik jako se obvykle dělává), takže se mi Dítě číslo 44 četlo samo od sebe, deset dní a schluss... Konec roku je daleko, ale i tak vím, že tahle kniha už teď patří mezi letošní top 5 ;-).
Casey
  2. 12. 2015, 12:02
Moc dobrá knížka, můžu všem jen doporučit. Atmosféra na jedničku. Jen si myslím, že Lev by tyto události reálně díky režimu nepřežil. A o tom, co je komunistický režim zač se asi netřeba bavit....
marcellia
  17. 3. 2015, 22:17
Knihu jsem dnes dočetla,a jsem nadšená! Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Ponurá atmosféra komunistického Ruska mě naprosto dostala a pohltila. Moc se těším na další pokračování Utajovaný projev.
Samael
  28. 3. 2013, 20:51
Od začátku až do konce výborný!Líbí se mi jak Tom Rob Smith skvěle popsal reřim,který v
Rusku v té době byl.Nemluvě o MGB a strachu obyčejných lidí.
Elki
  1. 7. 2015, 16:39
Obsahuje spoiler spoiler kniha pro mě byla velmi čtivá, víc než samotná "detektivní" zápletka mě zaujal popis živoření lidí v SSSR 50. let. K samotnému příběhu - přitažené za vlasy, hlavně rozuzlení a happy end, podle mého, kdyby se to odehrávalo ve skutečném světě, kniha by byla kratší o 80%, protože hlavní hrdinové by byli dávno mrtví. Bestsellerem bych knihu nenazvala, ale zklamání to taky nebylo.
XZvire
  23. 3. 2015, 18:55
Jsem mile překvapena. Když jsem si trilogii před více než rokem pořizovala, nějak jsem si neuvědomovala, že je to vlastně celé o Rusku, které mě obzvlášť nebaví a nerada o něm čtu.. Byla jsem příliš zlákaná reklamou a chystaným filmem. Přes moji poměrně velkou nechuť jsem se překonala Dítě číslo 44 přečíst. Byla jsem potěšená, že mě děj vtáhl už od prvních stránek. Je to velmi čtivé, napínavé, poutavé.. Jediné co tomu mohu vytknout je motiv vraha, ale to se dá odpustit.
pratoriax
  9. 7. 2014, 1:30
Obsahuje spoiler spoiler Tak to byla opravdová lahůdka. Od knížky jsem očekával trošku něco jiného, ale o to víc jsem nadšený, je neskutečně čtivá a to dokonce i ve chvílích kdy Lev pouze popisuje funkcionalitu režimu "vyšetřování". Pravda je, že ten konec byl možná až přespříliš pozitivní, ale i tak to byla neskutečná bomba. 95%
23.44
  7. 11. 2013, 8:22
Vůbec nechápu, jak člověk, který žije v úplně jiném režimu, jiné zemi, mladý a bez zkušeností s totalitou /alespoň jsem se o tom nikde nedočetla/, může tak věrohodně popsat diktaturu, ten slavný rádoby komunismus. Doporučuji všem, kteří s nostalgií vzpomínají na časy minulé. I když u nás to nebylo tak prudké, proncip zůstává. Je to skvělá kniha, napínavá.
Babsi
  19. 6. 2012, 19:04
Pěkná knížka, jen jsem nijak nevnímala začátek a nedošly mi hned souvislosti se Lvem a Andrejem, ale jinak jsem četla bez dechu a byla jsem nadšená. Utajovaný projekt si určitě taky přečtu.
dalimoni
  14. 6. 2011, 0:00
Fascinující čtení, velmi zajímavý příběh a skvělý popis děsivé doby tuhého režimu Sovětského svazu, vřele doporučuji přečíst, děj Vás strhne, popis tuhé totality Vás ohromí, opravdu to stojí za přečtení.
Huckleberry Finn
  17. 3. 2011, 15:46
Pravda, "Dítě číslo 44" je poněkud morbidní, brutální, mrazí z něj v zádech, je to však mimořádné dílo. Obdivuji autora, který podle podobných událostí vystavěl a napsal tento působivý a napínavý příběh. Kniha mě upoutala hned od prvních stránek, takže jsem ji přečetl během dvou dní.
Mara
  27. 8. 2014, 0:25
Hodně mě zajímá historie gulagů v SSSR. Dokonce mi v knihovně nechybí ani svazek tří dílů Souostroví Gulag, ze kterého se T. R. Smith inspiroval. Ovšem samotná kniha Dítě číslo 44 je jedním slovem úžasná! Autor nádherně vylíčil hrůzy totalitního režimu. Člověk nevěděl ze dne na den, co se mu přihodí, vysoce postavení papaláši na sebe donášeli, aby z toho měli určité výhody, pak je to ovšem také "spláchlo."
Detektivka říznutá historickými fakty a skutečnostmi určitě nikoho nezklame.
Taťána
  31. 1. 2014, 15:50
Až na trochu hollywoodský konec, ve který jsem ale celou knihu doufala, jsem naprosto nadšena! Tak napínavá a čtivá kniha se hned tak nepodaří. Miluji Rusko, dobu diktatury Stalina, a tohle předčilo moje očekávání. Rozhodně doporučuji všem. Celou knihu vás mrazí z toho, čeho všeho jsou lidé schopni...
Kitamita
  11. 9. 2013, 18:30
Dítě číslo 44 mě naprosto nadchlo. Knížka je napínavá od začátku do konce. Několikrát se mi během čtení stalo, že jsem měla husí kůži když se mi spojily souvislosti a něco zásadního mi došlo. Autor má někdy detailní, ale zajímavé popisy jak samotného režimu v Rusku, tajných služeb, vyslýchání tak vražd jako takových. Přidání příběhu sériového vraha Čikatila mě velmi bavilo. Celkově jsem z knihy nadšená a jsem velice zvědavá jaké bude její filmové zpracování na kterém se pracuje. ;-)
moniii_ch
  27. 12. 2015, 11:58
Smith píše, že jeho cílem bylo napsat page-turner. To se mu docela povedlo a asi držím svůj osobní rekord - 484 stránek za 10 dní. Takže za čtivost 100 procent, ale za obsah trochu míň od chvíle, kdy se to převrátilo od psychologicky-historického románu do šílené detektivky s romantickým podtextem a rytířským srdcem Leovým.
Maty38
  14. 10. 2014, 19:28
Styl psaní skvělý, popis sovětské diktatury taktéž......ale, ale......ale tím, jak autor osudově provázal životy vyšetřovatele a masového vraha (zřejmě ve snaze příběh vyšperkovat), to pro mě totálně zazdil. Nemám rád knihy, které jsou pro mě k neuvěření. Takže z toho víc jak tři hvězdy nevymáčknu
Yggdrasil
  19. 6. 2014, 11:02
Ano, jak už je zde více či méně naznačeno - konec byl na celou tu knihu až moc jednoduchý a šťastný. Já i přesto dávám 5 - protože mě ta kniha naprosto rozsekala. Popis života v Rusku, politické ideologie, následné přozření a vsazený příběh inspirován Čikatilem, mě psychicky naprosto rozdrtil.
Slarque
  15. 6. 2014, 14:34
Kniha je výborně napsaná a četla se skoro sama. Jenže po prvních tří stech stranách přišlo „šokující odhalení“, které mi přišlo mimořádně pitomé a dělá z toho všeho naprostou blbost. Ano, je to tak nesmyslné, jak jsem zvyklý ze standardních filmových thrillerů a divil bych se, kdyby se po tomhle románu filmaři taky nevrhli. Myslím, že to, co autor se závěrem provedl, je nejen laciné, ale je to dost škoda, protože jinak je to vskutku perfektní práce.
hanka24
  15. 11. 2015, 13:29
Kniha mě opravdu strhla i když v průběhu první kapitoly jsem myslela, že ji ani nedám vzhledem k popisu té doby. Je sice pravdou, jak uvádí některé komentáře, že se děj stal spíše detektivkou, já v tom neshledávám problém, přeci jen je to beletrie a žádná literatura faktu. Nechci spoilerovat, takže řeknu jen, že se mi prostě takový konec líbil i když k celému ději se tak nějak nehodil.
ZouZoja
  17. 8. 2015, 9:32
Obsahuje spoiler spoiler Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale když vidím zdejší hodnocení (podle mě značně nadsazené), dávám tři. Zpočátku podle mě skvělá kniha, neuvěřitelně mě vtáhla do děje. Pak nastal postupný úpadek. Z knihy, která zajímavě vykreslovala sovětské poměry, se stala za vlasy přitažená detektivka. Nemůžu si pomoct, ale vyřešení těch vražd - motivy Andreje, mě vůbec nepřesvědčilo. Nehledě na ten úplně hloupý happyend. Takže Lev/Pavel prozřel a přesto bude dál sloužit Sovětskému svazu? Nebo si snad myslel, že teď už bude všechno super a stát ho nechá, aby vykonával svoji práce podle svého nejlepšího svědomí? Ne, tohle jsem vážně nepochopila.

Kromě toho se opět potvrzuje, že o Rusku umí psát málokdo tak, jako právě Rusové. Ačkoliv začátek byl tady dost dobrý, postupně kniha ztratila tu správnou atmosféru, stala se až příliš uspěchanou, jako by toho autor chtěl ukázat na malém prostoru za každou cenu co nejvíc. Autor se nechal jako správný typicky západní spisovatel strhnout potřebou ukázat nějakou tu akci a postupně tak úplně zazdil ten potenciál, který poskytuje možnost vykreslení ruského/sovětského prostředí. A to je škoda.
Hami37
  30. 12. 2011, 19:24
Zajímavá knížka... Nemohla jsem se od ní odtrhnout po celou dobu co jsem jí četla. Ovšem konec mi přišel až moc absurdní, na to jaký režim v té době panoval...
Tuleník
  1. 7. 2011, 21:08
Brutální a syrová exkurze do hrůz totality ještě umocněná morbidním případem psychopatického vraha. A aby toho nebylo málo, zlehka se kniha dotýká i tématu partnerských vztahů a jejich různorodých pout. Brrrr, husí kůže Vás při čtení rozhodně neopustí. Doporučuji k přečtení všem, kteří tvrdí, že za totality bylo líp. Ještě jednou - brrrrr.
Makyyy
  16. 11. 2015, 10:42
Zivot v 50. letech stalinistickeho Ruska strasny,spachane vrazdy rovnez otresne...Autor navzdory tomu,ze si vzal takova sousta,odvedl dobrou praci a s ohledem na jeho vek a skutecnost,ze slo o jeho prvotinu, ba primo brilantni.Vyborne vypraveny pribeh...v jeho zacatku pri liceni hladomoru v tricatych letech a posleze pri navratu k teto dobe me jimala hruza a zaludecni nevolnosti,ale je treba si uvedomit,jak strasne to bylo a nedejboze muze byt.Za me 95% (5% dolu za motiv - ten byl fakt neuveritelny),scenari filmu srazim dalsich 40%,nebot se knihy uplne nedrzel a nezachytil drsnou atmosferu podporenou zimni atmosferou - Tom Hardy dobry, ceske prostredi super,ale jinak velike zklamani...
HDosoudilová
  25. 6. 2015, 10:11
Naprosto úchvatná kniha! Dost dlouho jsem ji odkládala právě díky tématu, kterým se autor zabývá, ovšem dost mile mě překvapila. Je pravda, že při čtení prvních pár stran jsem měla tendenci knihu odložit, ale jsem moc ráda, že jsem to neudělala. Kniha se četla skvěle, i když celkově se musí brát trochu s nadhledem. Velmi doporučuji!
Santino
  4. 6. 2010, 11:01
Knihu jsem koupil víceméně náhodou, mám rád historické romány, hlavně válečné a poválečné. Tohle je navíc ze sovětského Ruska, takže nebylo třeba váhat. Nemýlil jsem se, Dítě nezklamalo a i když jsem pointu odhalil poměrně brzy, i tak to stálo za to. Kdo má rád popis reálií studené války, života v SSSR a vůbec dobré napětí, tady si najde to svoje.
Lukezy
  7. 12. 2016, 18:42
Jelikož jsem knihu četl až po shlédnutí filmu Občan X, který je právě o Andreji Čikatilovi, byl jsem celkem nemile překvapen rozuzlením této knihy.. Na druhou stranu se mi moc líbilo vykreslení života v Sovětském svazu v 50. letech.. Suma sumárum - 85%
Michal M.
  28. 8. 2016, 16:02
Kniha úžasná. Zabral jsem se do ní tak, že jsem nemohl přestat číst. Hltal jsem každou stránku......
Mirinik
  25. 8. 2016, 13:22
Krásná (v úvozovkách) kniha, pan autor ve mě vzbudil touhu po dalším díle a krom Utajovaného projevu jsem četl všechno. Když přišla filmová podoba knihy bál jsem se že to dopadne jako s Šifrou mistra Leonarda, byť jsem byl opakovaně ujišťován , že se na filmu podílí sám autor, dopadlo to jak jsem čekal. Kniha pro mě ale za 1*
Corpse Bride
  4. 8. 2016, 20:17
Kniha mě chytla hned od začátku, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Těším se, až si přečtu další knihy od tohoto autora. Doporučuji :-)
Xindlíci
  18. 6. 2016, 20:02
Já nevím,kniha je podle mého splácaná ze životopisu Čikatilova a popisu života v Rusku,které tu podává sotva 30 letý angličan...Takže za mě,je určitě lepší si přečíst Solženicyna,J.Ginzburg a mnoho dalších,kteří mají odžito a ne načteno
MishaMisha
  23. 2. 2016, 20:29
Podle mě ten konec vůbec není "šťastný americký happy end".. Podle mě se spíš jedná trochu o paradox kopírujicí onu dobu a režim. Nicméné jsem od knížky s takovou propagací a zájmem čekala trošku víc (nevím co konkrétně) a váhám mezi 4 a 4,5 hvězdami.
Dupinoha
  9. 2. 2016, 14:17
Obsahuje spoiler spoiler Styl, téma, znalost reálií výborné. Thrillerová zápletka na pozadí finále stalinismu. Pokud by se skutečně odehrálo ve Stalinově Rusku, Raisa a Lev by skončili v neoznačeném hrobě kdesi na východ od Uralu, bez ohledu na změnu kádrů v MGB nebo smrt diktátora...
wendel
  27. 1. 2016, 17:50
Při zhodnocení musím knihu rozdělit na dvě části. První je popsaná atmosféra v Sovětském svazu v roce 1953. Ta se Smithovi povedla na výbornou. Mnoho pasáží mi připomínalo Orwellův román 1984.
Detektivní část je trochu slabší. Konec je jiný, než bych podle ladění příběhu očekával. Přesto to mé dojmy nezkazilo, a přes lehké námitky dávám maximum.
verca1990
  27. 9. 2015, 20:28
knizka vynikajici cetla jsem ji jednim dechem, vyborny dej, napinavy. tesila jsem se az ji sfilmuji a totalne to zprsznily bylo to uplne o necem jinym.
Reading With Lucy
  24. 8. 2015, 15:16
Škoda, že nemohu dát šest hvězdiček. Opravdu skvělá kniha, kterou by si každý člověk měl přečíst. Určitě doporučuji.
ZuzanaL
  10. 8. 2015, 10:26
Obsahuje spoiler spoiler Dočteno od půlky na jeden zátah. Jedna z těch lepších knih, které jsem za poslední dobu četla. Velice přesvědčivě zachycen život a utrpení v SSSR v 50. letech. Chválím od prvního písmene po předpředposlední stranu. Opět až zbytečný happyend.
Piedra
  11. 7. 2015, 17:54
Obsahuje spoiler spoiler Kniha se mi moc líbila a hodně mě vtáhla. Jen jsem trochu zklamaná happyendem, který je u tématu sovětské diktatury absurdní.