Třetí říše

Třetí říše

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0939-9

Argo (2013) 978-80-257-0939-9 336

Mladý Udo Berger se vydává s přítelkyní na pár dní na Costa Brava, kde zdokonaluje svou novou válečnou hru – Třetí říši. Idylická scenérie kontrastuje s výstupy podivínů, jako je Vlk, Beránek či znetvořený hlídač na pláži, zvaný Spálenej.
Udo při zdokonalování stolní hry o Třetí říši ztrácí pojem o hranicích skutečnosti a výmyslu a také čtenáře někdy mate měkká, bažinatá půda Bolanovy nezkrotné imaginace. Vypravěčsky strhující kniha znovu a jinak předkládá autorova věčná témata – podoby zla, formy nacismu a to, jak se kultura (smyšlenka, hra, literatura) stává jedinou pravou skutečností. (Založil/a: mitulka)

Roberto Bolaño Roberto Bolaño
*28.04.1953 - †15.07.2003

janeicka
  18. 6. 2014, 15:16
Mé první setkání s autorem, které dopadlo více než úspěšně. Líbil se mi vypravěčský styl, kdy se vlastně prolíná hraní hry a historický vývoj druhé světové války, do toho ještě zajímavé a tajemné okolní postavy. Nejvíc jsem se vždycky těšila na okamžik, kdy Udo ve své hře použije možnost Strategického přeskupení :-) Prostě úžasná kniha, kterou mohu jen a jen doporučit.
ForFreedom
  11. 7. 2014, 9:22
Prostě postmoderna. Roviny se prolínají a mísí a svět se stává jaksi nepřehledným a neskutečným a k tomu všemu se v pozadí jako zdvižený prst mihotají stěžně s hákovými kříži.
Takové temně groteskní, kapku tajemné, fantaskní, snové a absurdní, ale vcelku podmanivé a hlavně tenhle Bolaňův svět rozmazaných siluet v prizmatu té individuální, zároveň však i všeobecné vyšinutosti vs. líné jednotvárné přímořské atmosféry funguje. 3,7/5
Lucky83
  10. 4. 2014, 14:01
Ty jo, no..co o této knize říci? Byla velice zvláštní. O ničem a o něčem. I tak podivně napsané, ale vtáhne vás to do děje po pár stránkách. I jistou atmosféru to mělo..kdo z nás alespoň jednou nenavštvil pobřeží Costa Brava a kdo znás tam nepotkal nejednoho otravného německoho turistu. A tím byl právě mladý Udo. Takže překvapení bylo, že se mi nelíbí knihy kde nemusím hlavního hrdinu, ale u Třetí říše to šlo nějak mimo. Příběh mi přišlo, že trochu pokulhával, ale to vše nahradí vypravěčský styl autora. Kniha mi sedla a nejde to jinak než 5 hvězd..
Tinka0112
  29. 1. 2016, 18:48
Možná je mé hodnocení nespravedlivé, asi jsem se ke knize dostala ve špatném období. Dlouho se mi však nestalo, že bych se u knihy tak strašně nudila a po asi padesáti stranách to vzdala. Možná jsem jí měla dát šanci. Kdo ví, třeba se k ní vrátím a zjistím svůj omyl. A třeba ne :)