Retro ČS

Jota - 2013
ISBN: 978-80-7462-422-3

Jota (2013) 978-80-7462-422-3 256
Jota (2013) 978-80-7462-514-5 256

Retro ČS čtenáře vrátí do let socialistického konzumu – k věcem každodenní spotřeby, které provázely (anebo v nedostatkové socialistické ekonomice naopak neprovázely) průměrného obyvatele Československa. Pestrý obrazový doprovod umožní každému připomenout si éru čtyř dekád před rokem 1989. Autor s pomocí vlastních zkušeností a na základě dobové reklamy alespoň částečně rekonstruuje regály socialistických samoobsluh. Využívá bohatství osobního archivu, který patří určitě k nejrozsáhlejším u nás. Nebojte se do něj nahlédnout a svět, v němž bylo leccos jinak, si připomeňte, anebo třeba vůbec pro sebe objevte.Ten svět, kde železná opona jednak znamenala občanské nevolnictví, zároveň ale i bezpečí rezervace pro původní domácí výrobu a specifické značky. Ty, které jsme v porevoluční euforii stejně vášnivě odvrhli, jako se k nim po nasycení těmi globálními nadšeně vracíme. Nechejte se unést snímky toho, co jste měli rádi, ať už v ústech, nebo v dětském pokoji, kde ani jedna z hraček nepocházela z Číny. Připomeňte si dobovou reklamu, socialistickou estetiku, probuďte spolu s autorem své vzpomínky a podnikněte výlet do dějin některých oborů ekonomiky čtyř desetiletí po únoru 1948… Vydejte se proti proudu času do světa, který byl lecjaký, jen ne černobílý... (Založil/a: yarghoul)

Michal Petrov Michal Petrov
*1965

prkali
  24. 5. 2016, 16:59
Tomu nebudete věřit (- chtěla jsem to převyprávět vlastními slovy, ale lepší bude, když uvedu pár úryvků z rozhovoru s autorem z Lidovek ze 4.1.2014):

LN: Máte doma sbírku dobových předmětů?

Samozřejmě, mám obrovský archiv věcí. Jsem vetešník a jsem své manželce vděčný, že mi to trpí. Díky své práci na knize jsem konečně mohl svou zálibu zúročit.

LN: Jakým způsobem jste po předmětech pátral?

Základ byl internet a hodiny strávené v antikvariátech, v bazarech a na bleších trzích. Zpočátku jsem postupoval nahodile - bral jsem, co se zrovna namanulo - tamhle starou plechovku, onde stoh starých časopisů nebo nějaký leták. (...) Pokud jde o tiskoviny, řekl jsem si, že by mohlo být zajímavé zmonitorovat si třeba časopisové reklamní kampaně v reprezentativní časové ose, vzít to ročník po ročníku. Volba padla na týdeník Květy. (...) Ale dost jsem narazil na technologické možnosti archivů. V Národní knihovně vás nechají do archivních časopisů jen nahlédnout, digitalizované nemají takřka nic. Nakonec jsem se domluvil s vydavatelstvím Sanoma (...) Tam jsem si odnesl počítač a skener a každý den po práci listoval a fotil. Neměl jsem dobrý skener s ohledem na tendejší formát časopisu, takže jsem každou celostranu musel snímat nadvakrát a pak to v počítači lepit dohromady. Děsná práce!
(...) Shromáždil jsem tisíce vstupů a převedl je do elektronické podoby. To byl začátek. Dále jsem musel každou položku v počítači pojmenovat podle třídicího klíče. To byla ta nejhorší část. A když jsem to všechno měl konečně po kupě, odešel mi hard disk, na který jsem to všechno ukládal.

LN: Měl jste chuť s tím praštit?

Pochopitelně. ale ten nejzoufalejší okamžik měl teprve přijít. Když jsem to měl znovu a k tomu zárodek textu, vykradli nám dům a odnesli veškerou elektroniku. Včetně počítače s tou podruhé zpracovanou kupou materiálů a zálohovacím externím diskem. Nejhorší na tom bylo to, že šlo o ozbrojenou loupež, během níž zloděj ohrožoval naši dceru, která byla zrovna sama doma. Takže v tomhle kontextu mi bylo úplně jedno, že jsem přišel o několikaměsíční práci, hlavně že se jí nestalo nic, s čím by se časem nedokázala srovnat. Zavolal jsem do nakladatelství, že odstupuju od smlouvy, totálně jsem přišel o chuť do další práce. nakonec jsem se nechal editorkou i svou paní přemluvit, ať se na to nevykašlu. Potřetí už to šlo rychleji - znáte to: těžko na cvičišti...
jirka77
  20. 4. 2014, 7:48
Je to kniha plná vzpomínek na konzum za socialismu,při čtení této knihy jsem si kolikrát vybavoval chutě pochutin které jsem jako dítě měl rád.Kniha je pěkně upravená se spoustu fotografií.V knize mi jen chyběla zmínka o tehdejších bankovkách,mincích nebo alkoholických nápojích, denním tisku a časopisech.
cisty
  25. 7. 2014, 23:24
Výborná kniha - člověk si připomene, jak hrůzné období byl reálný socialismus i v rovině konzumu. Skvělé fotografie, dobrý komentář.
Mili232
  5. 6. 2016, 20:02
Krasna knizka, doplnena o spoustu paradnich fotek. Urcite je velmi zajimave si ji precist. Do te doby bych sesamozrejme vratit nechtela :-)
BBBohumín
  30. 11. 2016, 10:07
Hezky udělaná kniha. Vzpomínky jsou na tu dobu opravdu krásné a nemyslím to v uvozovkách. Každý má nárok na svůj názor a mě tahle kniha poslala zpět do doby ve které jsem si mohla dovolit 2x ročně s dětma na dovolenou i když jsem na ně byla sama, vydělala jsem tolik, že to bylo možno. V dnešní době už by to nešlo. Samozřejmě, že lidé mají ,,někteří" všeho dostatek, ale promiňte mi ten sentiment jsou to jen mé vzpomínky na tu minulou dobu. Kniha je moc fajn. Děkuji.