Lišák Pseudolus

Podtitul: 108. svazek edice D

Artur - 2013
ISBN: 978-80-7483-012-9

Artur (2013) 978-80-7483-012-9 84

Jednu z nejhranějších her nejslavnějšího komediografa starého Říma přeložil a pro moderní divadlo upravil významný český básník Jan Skácel.
Otrok Pseudolus dokáže svým neodolatelným důvtipem získat pro syna svého pána milovanou milenku a vyrvat ji z chamtivých rukou profesionálního kuplíře Balia. (Založil/a: Bred)

#divadlo

Preambule
  23. 10. 2014, 9:16
Ač jsou pro mě antické komedie (a vlastně komedie všechny) ne úplně příjemným čtením, Pseudolus příjemně utekl. Jednoduchý příběh o profíkaném otroku, který chce svému pánovi zachránit jeho lásku (která je mimochodem prostitutka) a zvítězit tím v sázce s majitelem nevěstince, je vlastně tah na jistotu v produkci jistě mnoha divadel. Hlavnímu hrdinovi se nekladou žádné překážky, prostě jednoduše a s grácií dosáhne svého cíle a všichni jsou zase šťastni.
Hra odpovídá klasickým antickým (potamžmo římským) standardům - je zde sex, vulgárnosti - toho nejnižšího řádu a humor, který mě moc nezajímá. I když pravda, občasné příhovory k divákům typu : "Představte si, že jste řeka a že plynete. Plyňte prosím" hodnotím jako velice zdařilé.
Otázkou je už jenom to, nakolik zůstal originál díla stejný a nakolik byl přepracován Janem Skácelem. Totiž jediná věc, která mě v této ANTICKÉ hře iritovala, byly narážky na soudobé problémy v 80.letech, plzeňské pivo a tak podobně. Přepracování v tomto stylu dle mého dílům nesvědčí.