John na konci umře

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Jota - 2013
ISBN: 978-80-7462-426-1

Jota (2013) 978-80-7462-426-1 532

Stává se vám někdy, že v noci jdete na toaletu a na vteřinku, na zlomek sekundy zahlédnete v zrcadle něco jiného než svůj vlastní odraz? Rozsvítíte světlo a samozřejmě zjistíte, že všechno je v naprostém pořádku. Ze zrcadla se na vás dívá jen vaše tvář. Hlavní hrdinové knihy John na konci umře Davida Wonga tenhle pocit dobře znají. V jejich malém městečku se to hemží podivnými obludami s tělem ze syrového masa, obřími housenkami, brouky bez křídel, kteří se lidem zavrtávají pod kůži, a dalšími příšerami. Jsou skutečné, nebo je to jen výplod fantazie povzbuzené doposud neznámou drogou? Ta má podivné a nebezpečné účinky: otvírá brány do nových realit, ale současně na svět přivádí děsivé nestvůry, které ho můžou zničit. Jeho zachránci se mají stát dva nedostudovaní středoškoláci Dave a John, nezodpovědní „úleťáci“ potácející se mezi drogami a alkoholem, mudrlanti meditující o životě a řešící problémy, o nichž se jim nikdy ani nezdálo. Podaří se jim zastavit tajuplné zlo a vrátit světu aspoň zdání rozumného řádu?

Kniha John na konci umře je zábavnou parodií na horory kombinující temná témata příběhů H. P. Lovecrafta se surrealistickými obrazy připomínajícími plátna Hieronyma Bosche. Autor čtenáře vede složitě strukturovaným, přesto ale přehledným a neustále napínavým dějem a rozhodně nešetří nápady. Uchvacuje obrazotvorností, ironickým až kousavě jízlivým humorem a bohatým jazykem, který ale dává zcela do služeb svého strhujícího příběhu. Kniha John na konci umře zaujme nejen milovníky hororů a zastánce paranormálních jevů, ale každého, kdo má rád svižné příběhy a kdo se s otevřenou myslí zajímá o problémy současného světa. (Založil/a: Katniss Lavender)

David Wong David Wong
*1975

HPL
  10. 10. 2016, 21:02
V momentě, kdy jsem knihu otevřel mi bylo jasné, že se bude jednat o kultovní záležitost - buď to bude pecka, nebo neskutečná sr*čka...
Nápad zní skvěle, nicméně odkazování se na Lovecrafta a Kinga už na přebalu většinou nevěstí nic dobrého!
Začátek (resp. prolog) je opravdu velmi těžkopádný, a čtenáři přijde, že se autor jen snaží vykrádat zmíněné 2 mistry hrůzy, nicméně po nedlouhé chvíli se to spraví a děj uhání svým vlastním tempem. Měl jsem snad zbytečně vysoká očekávání? Kdeže. Trvá to, ale postupem času je to vážně adiktivní, vtipné a vskutku i děsivé, takže přes počáteční brblání je to vážně pecka a vytknout se dá opravdu jen totální minimum. A jakkoli snad může působit klišoidně - věřte, že je velmi originální.
Nejvíc se mi líbily "předělané" písničky a taky perfektní narážka na herní konzole.
Jestli mě něco naštvalo víc než úvod, byl to konec... resp. jeho naprostá absence! (A samotný název mě možná naštval ještě víc!!)
Nebýt toho, tak super. Si snad i budu muset to pokračování přečíst (to by ale nejdřív muselo dorazit do čr)
Brilantní fantazie, unikátní spojení žánrů... leč po spisovatelské stránce nezvládnuté a necelistvé. Někde mezi 4 a 5*.
Jo a na závěr rejpnutí k překladu:
nechápu, proč čeští překladatelé neustále překládají "jacket" jako sako, přestože je z kontextu naprosto jasné, že jde o BUNDU! (navíc většinou u takových postav, co by na sebe sako v životě nedali...)

PS: film je katastrofa, chybí nejenom peníze, ale v podstatě celá temná linie a atmosféra. A o castingu opravdu raději nemluvit. ZLO
illy
  26. 2. 2015, 9:58
Halucinogenní a neskutečně zábavný výlet do fantazie pana Wonga. Ne, tohle není pro každého, ale pokud jste zastydlý puberťák, rádi se bavíte a nevadí vám zhulenecké šílenosti, je to pro vás jak dělané. Podle knihy byl natočen i film, který jsem ale před jejím přečtením nerozdýchal, teď mu ale dám šanci.
Katniss Lavender
  16. 7. 2014, 3:31
Vzdávám to! Takhle neskutečně nudnou knihu o ničem jsem snad ještě nečetla! Málo kdy se mi stane, že něco nejsem schopná dočíst a většinou se přemůžu, ale tady jsem to na straně 200 vzdala. Číst knihu, která má 530 stran když vás opravdu ani trochu nezaujala, by bylo plýtvání časem. To si raději přečtu něco, co mě bavit bude! Kniha není ani vtipná, ba dokonce ani děsivá, jak slibuje anotace a srovnávat ji s Kingem je vrchol!!! No nic, pro mě neskutečná ztráta času, ale někomu se třeba zalíbí... Já dávám od Wonga ruce pryč!
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 10:35
Obsahuje spoiler spoiler
Představa, že budoucnost světa drží v rukou dva sjetí kámoši hrající si na krotitele duchů k jejichž vymítání používají staré rockové pecky z 80. let, je naprosto šílená a ironická. Přesně taková je ale celá kniha. David Wong vám v parádním tempu, které nedovolí přestat číst, servíruje jednu pakárnu za druhou (v knize to servíruje novináři, který se rozhodl o tom, co kluci dělají, napsat). Těšte se na neskutečnou přehlídku bizarností, ze kterých vám naskočí husí kůže. Naštěstí je tahle přehlídka zároveň okořeněná pořádnou dávkou ironie a humoru a to do takové míry, že v jednu chvíli přemýšlíte, jestli se nepůjdete vyzvracet a v dalším okamžiku jste v křeči smíchy. V každém případě nic pro slabé povahy. Popis příšer a zrůdiček je tak kvalitní, že si je dovedete snadno představit a buď se budete klepat hnusem nebo se smát, protože ptát se, proč má smrtící monstrum rozkošnou blond paruku na gumičku, by v tomhle surrealistickém dílku nemělo smysl.
Miss_Fí
  1. 1. 2014, 21:01
Takže...to byl ÚLET!!!Pan Wong má fantazii narkomana, celou dobu jsem měla otevřenou pusu a hlavou mi běželo "Co to kur***".Ale bylo to skvělý.
Andyyy
  2. 10. 2014, 21:51
Myslím, že pan Wong nejen že má fantazii narkomana, ale před psaním si šlehl trošku té sójovky, o které píše. Příběh je většinou dost uhozený, ale úžasným způsobem a nenudil ani chvilku. Občasné narážky na filmová hororová klišé i různé soudobé trendy, ukazují, že u toho přeci jen i přemýšlel. A naplno si mě získal zmínkou o tom příšerném pití z Česka, kterému se říká slivovice. :D
white rabbit
  17. 9. 2014, 17:04
Tato kniha je něco, pro mně, úplně nového. Trochu bláznivá, to uznávám, ale naprosto super. Zatím nejlepší prolog co jsem četla. Osobně nechápu, jak člověk, kterému se zdá přečtení 200 (podle ní, nudnějších) stran ztrátou času, může číst Kinga. Já se rozhodně nenudila.