Cesta k osvícení

Cesta k osvícení

Podtitul: Předpoklady k úspěchu v józe a v mystice. Rukojeť duchovní praxe

Nezjištěno / Jiné - 2002

Nezjištěno / Jiné (2002) 271 Nakladatel: Jiří Vacek

Autor v době napsání díla byl na stezce nepřetržitě již 56 let. Studiem duchovní světové literatury zejména v angličtině a ze své vlastní duchovní praxe získal velké množství užitečných poznatků, o které se v knize s námi dělí. Jeho přístup k duchovní praxi je zdravě kritický. Technické vzdělání je inženýrem elektrotechniky jej vedlo k hledání samotných principů a zákonitostí duchovní praxe, i jejich odhalování a k následnému využití v praxi duchovního života. Duchovní praxe, aby byla úspěšná, nemůže být pouhým mechanickým uplatňováním příkazů duchovních autorit, ale hledající má a musí vědět, co činí a proč tak činí a jaké zákony ve své praxi využívá, aby dosáhl cíle. Právě k tomu nás autor vede: abychom rozuměli smyslu svého úsilí a žili v souladu se zákony a zásadami duchovního života. Právě na tomto základě se nám dostává metodického návodu k úspěšné praxi.
Autor vyvrací některé zákazy, které se neustále uvádějí: hledající může jíst maso, může žít sexuelním životem, pokud zachovává duchovní etiku, která je základem našeho úsilí. Odhaluje základní důležitost a rozhodující sílu a zákonitost vědomí a jeho moc. Vyvrací omyl, že medituje mysl a popisuje správnou meditační praxi, která cílevědomě pracuje s vědomím a využívá jeho moc k dosažení poznání sebe, Boha i vysvobození. (Založil/a: addelka)