Den opričníka

Den opričníka Originální název: Den’ opričnika

Pistorius & Olšanská - 2015
ISBN: 978-80-87855-49-2
Vyšlo jako e-kniha

Pistorius & Olšanská (2015) 978-80-87855-49-2 144 Vyšlo jako e-kniha.
Pistorius (2009) 978-80-87053-29-4 174

Rusko v roce 2027. Po době zmatků a období restaurace zde znovu vládne car. Země je obehnána Velkou zdí a odříznuta od zbytku světa. Životní standard je udržován pouze vývozem nafty a plynu a jediným státem, s nímž Rusko udržuje přátelské styky, je Čína, která do něj exportuje veškeré zboží, od Boeingů po toaletní papír. Na Sibiři žije 28 miliónů Číňanů a čínština se stává módním jazykem.
Takový je svět Sorokinovy ostré antiutopistické satiry, které zobrazuje jako zemi navracející se k temným dobám Ivana Hrozného s hrůzovládou jeho osobní gardy opričniny. Román nabízí grandiosní obraz Ruska na cestě zpět k minulosti. Myšlení a jazyk 16. století se tu mísí s novodobými reáliemi, asiatský despotismus, korupce a cynismus se spojují s moderní technologií a ruským nacionalismem. Noví orpičnici se tu projíždějí v červených mercedesech, vyzdobených psí hlavu na chladiči a koštětem na kufru. Tyto symboly stejně jako v době Ivana Hrozného hrozí každému, kdo se protiví carově moci, že bude nemilosrdně smeten z ruské půdy. Sorokin tak především varuje před nebezpečným směrem dalšího politického vývoje, před sklonem k isolacionismu a tendencí k barbarství, která se mu zdá být částí ruské metafyziky. (Založil/a: skjaninka)

Vladimír Sorokin Vladimír Sorokin
*07.10.1955

dov
  12. 9. 2014, 19:27
Kniha mě podělila svou aktuálností. Ze své zkušenosti s ruským člověkem a jeho smýšlením mi přijde uskutečnitelná.
h2o
  15. 9. 2012, 13:34
sci-fi, která podává obraz dnešního Ruska se spoustou velkých i malých myšlenek (jsou tři věci na které se člověk rád dívá: oheň, moře a cizí práce ...)
jorick
  5. 5. 2011, 16:07
Autor záměrně zdůrazňuje negativní stránky ruské tradice a historia a promítá ji do pomyslné blízké budoucnosti. Přesnost s jakou jeho představa konvenuje s proklamacemi a sebeprezentací ruského státu současnosti je děsivá. Literární působivost s sebou přirozeně nese i jistou úzkost a nevolnost při čtení. Nesmírně si cením autorova vhledu do toho, jak velkoruský šovinismus může působit na ne-rusy. Jako by ukazoval, že ruský národ k sebereflexi prostě potřebuje spisovatele víc než jiný národ na světě.
Ten ovšem, kdo nemá zkušenost s ruskou okupací nebo jinou formou projevu široké ruské duše, tomu může připadat kniha jednostranně přehnaná, asi tak jako byli levicovými intelektuály kritizováni Zamjatin nebo Orwel.
Kilowatta
  4. 4. 2014, 14:02
co by se stalo, kdyby se středověké praktiky vrátily? autor brilantně spojil společnosti již známý teror s neznámou budoucností a novými technologiemi. Kult osobnosti v Rusku zůstává stále stejně silný, ne-li silnější. Po vzoru Solženicyna popisuje pouhý jeden den v životě člena násilnické bandy opričníků, která ničí, zapaluje a hromadně znásilňuje s lehkostí sobě vlastní. Byla jsem šokována, byla jsem zhnusena. A to přesně od dobrých knih očekávám - nenechají mě bez emocí, nedovolí mi zapomenout. O této knize budete (vzhledem k současným událostem ve světě) chtě nechtě hodně přemýšlet.
Scotia
  2. 1. 2011, 18:49
Docela dlouho mi trvalo, než jsem začala chápat, co se to tam vlastně děje, hlavně kvůli newspeeku, který narozdíl od toho Orwellova vůbec nepobírám (nevím proč, jestli se mu to prostě nepovedlo nebo protože neumím rusky, tak si to ani nemůžu přeložit do originálu jako u Orwella). Pak jsem zjistila, že bylo lepší nevědět. Hlavní hrdina je padouch, což mi z principu nevadí, ale tenhle je..takový..nijaký. Ať si autor "varuje před nebezpečným směrem dalšího politického vývoje, před sklonem k isolanicionismu" atd. atd., ale nemůže to udělat tak, abych u toho nebyla zhnusená?