Třicátá Marinina láska

Pistorius - 2010
ISBN: 978-80-87053-47-8

Pistorius (2010) 978-80-87053-47-8 278
Český spisovatel (1995)

Román Třicátá Mariina láska Vladimíra Sorokina (autora knihy Den orpičníka) byl napsán již v 80. letech, přesto byl v Rusku publikován teprve 25 let po svém vzniku. Šokoval a dráždil nejen sovětské aparátčiky, ale i později ruské nacionalisty do té míry, že Sorokin byl po vydání knihy obžalován z pornografie. Žaloba byla později stažena a román obhájen jako výsostné literární dílo. Román je sice plný míst pro měšťácké prostředí zcela nepřijatelných a každá jeho druhá stránka je vlastně jakýmsi políčkem veřejnému mínění', avšak šokující sexuální scény a obscénní výjevy, které by patrně použity samoúčelně. (Založil/a: skjaninka)

Vladimír Sorokin Vladimír Sorokin
*07.10.1955

Kosac
  1. 11. 2016, 8:08
Že je to lehce zvrhlé, o tom žádná (scény s otcem hovoří za vše), ale nenudí. - Až po tu část, kdy se třicátou Marininou láskou stává Sovětský svaz; dál už se to opravdu nedalo...
modi
  11. 11. 2012, 16:23
Jen několik poznámek k tomu, co jsem přečetl naposledy:
# Román LUCEMBURSKÁ ZAHRADA od MICHALA AJVAZE, je útlá knížečka a navíc kniha roku 2011, ale mě dalo dost zabrat, abych jí vůbec dočetl - nevím, prostě když to nejde, tak to nejde - 60%.
# ZLODĚJKA KNIH od MARKUSE ZUSAKA se mi líbila moc, a tak jsem sáhl i po jeho dříve napsaném románu POSEL, ale bohužel tato kniha už pro mě asi není, možná před 25ti lety - 60%.
# HISTORICKÉ ROMÁNY NOAHA GORDONA jsou přímočaře zaměřeny na příběh, ale poctivě odpracované a až do konce Vás nenechají vydechnout. Jeho RANHOJIČ i ŠAMAN jsou jednoznačně skvělé - 80%.
# VLADIMÍR SOROKIN je prostě moje krevní skupiny, a i od románu TŘICÁTÁ MARININA LÁSKA jsem dostal přesně to, co jsem čekal - 100%.
#Nejvíc miluju, když mě něco mile překvapí. Podařilo se to románu MILOSTNÝ DOPIS KLÍNOVÝM PÍSMEM. TOMÁŠ ZMEŠKAL je skoro můj ročník, vím o čem píše, a dělá to sakramensky dobře - 100%.
jorick
  5. 5. 2011, 17:02
Zmiňované sexuální scény mohly snad pohoršovat sovětskou pruderní úřednickou společnost, ale v dnešní záplavě samoúčelných obscénních projevů v literatuře, TV či politice se to ztrácí. Proto musí být nutně zklamán ten, kdo hledá v knize nějaké sexuální dráždidlo. Musel by se naopak cítit podveden v poslední třetině knihy, kde děj nepozorovaně vklouzne do schematu budovatelského románu. Mistrné používání literárních stylů, citlivý nadhled nad bezvýchodností a vnucující se marností života v nesvobodné společnosti musí zákonitě ústit do zoufalé absurdnosti bez východiska. Autor našel styl, jakým lze psát o společnosti nesvobody zevnitř. Doporučuji Sorokina číst. Nevíte, kdy se vám to bude hodit.