Lunapark

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

BETA Dobrovský - 2013
ISBN: 978-80-7306-559-1

BETA Dobrovský (2013) 978-80-7306-559-1 208

Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje… (Založil/a: dj.patyzon)

Barabura
  24. 9. 2015, 13:02
Nebudu opakovat to co již je řečeno přede mnou. Nejvíc na mě kniha zapůsobila jako na Zajdaanka a Fešnou Blešku. Já sem si Devina taky zamilovala od první chvíle a prožívala jsem jeho prostřednictvím všechny jeho pocity úplně bytostně. Krátký, ale tak intenzivní příběh plný lásky, síly osobnosti, něhy a mrazení v zádech.
Peetuliska
  11. 11. 2015, 11:47
Tato kniha je taková milá jednohubka, která zbytečně netlačí na pilu. Příjemný příběh první lásky a prvního zklamání okořeněný nevyřešenou vraždou. To vše v zábavním průmyslu plného kolotočů, autíček a hlavně domu hrůzy.
Jako vždy se mi líbí skvělé vykreslení postav a dialogy, kdy si říkáte, že autor vaše myšlenky převedl na papír, protože přesně tohle, byste v té chvíli řekli. Nenápadný a poměrně pomalu plynulý děj postupně graduje a i když si říkáte, sakra musím jít spát, tak to stejně musíte dočíst, jako i v mém případě. Doporučuji.
illy
  31. 12. 2013, 7:15
Co víc si přát na závěr roku než parádní knihu (rozsahově spíš novelu) od mistra Vypravěče? Vcelku banální detektivní příběh zabalený do luxusního obalu o mládí, prvních láskách, zlomených srdcí a umírání. Nad vším se samozřejmě vznáší temný mrak. Jinak by to nebyl Král. Díky.
ondrasek
  9. 1. 2014, 7:21
Další krásná knížka z dílny Stephena Kinga. Prostředí zábavního parku s jeho hantem jsem si vyloženě zamiloval. Škoda jen, že není kniha o takovou stovku stránek delší, pár věcí či osob by si zasloužilo větší prostor a jednu věc bych potřeboval dovysvětlit.
Nádherné čtení s dojemným koncem, po kterém jsem si řek: Stývý, ty ďáble, tys mě zase dostal.
Draconian
  17. 12. 2013, 22:28
Krátká, ale naprosto krásně napsaná kniha. Sympatické postavy, uvěřitelnost a zajímavé prostředí lunaparku. King se opět vytáhl.
Ciba
  19. 3. 2015, 12:30
Lunapark je milé retro ze kterého je cítit, že si ho King napsal tak nějak pro radost. Tematicky to není úplná klasika ale i tak si mnozí, kdo mají na čtenářské pušce již několik jeho zářezů, přijdou na své. Má to vlastně mnohé z toho co mám na tomto autorovi rád. Zajímavou hlavní postavu, dobře vykreslené prostředí, překvapivý závěr a jako přídavek i peprný "hant" který dodává tu správnou šťávu dialogům. K naprosté spokojenosti mi tak chybí jen větší dějový spád, protože hlavně v první polovině se kniha vleče jako leckdy okouzlující, ale hodně unavený šnek.
Fešná Bleška
  29. 1. 2015, 21:47
Kniha s úžasnou atmosférou, jak je u Kinga zvykem. Měla jsem pocit, že na kůži opravdu cítím sluneční paprsky, naslouchám skřípění kolotočů, smíchaném s rock'n'rollem, vyřvávajícím z reproduktorů. Označení "detektivní příběh" mi na knihu úplně nesedí. První polovina ke opravdu velmi poklidná, místy smutná a nostalgická, King si ji celou nechal na vytvoření atmosféry, poté nastává duchařina, s taktem dávkovaná po malých kouscích a detektivku připomíná příběh na celkem asi 20 stranách. Hlavní postava je velmi sympatická a snadno se do ní vžijete. Lituji akorát toho, že některé charaktery nebyly moc rozvinuty, což velká škoda (víme, jak si King dokáže hrát s psychikou, že?). Zajímavé je na novele to, že na rozdíl od jiných Kingovek sledujeme pouze jednu jedinou dějovou linii, celou knihu vidíme z pohledu jednoho jediného člověka a netušíme, co se děje jinde - celkem vítaná změna.
analphabet
  17. 2. 2014, 10:30
Parádní vyprávění. Moje první Kingovo čtení, přesvědčil mě. Sice nevím, proč je tato knížka publikovaná jako horor, ale mně se dost líbila. Až na poslední 3 stránky, ty bych nejraději vytrhnul. Pro děj nejsou už vůbec důležité a mně akorát zkazily prvotní dojem z knihy.
venison
  10. 7. 2014, 23:38
Trošku jiný počin, než je u Mistra hororu zvykem.. Duchařina pouze v pozadí příběhu, jinak pěkné mladé retroléto plné prvních lásek a nešťastných životních příběhů.. Hodně nestandardní je i počet stran, který je značně skromný oproti jeho klasickým biblím :-D
Zajdaanek
  28. 5. 2014, 22:43
Do této knihy jsem se ponořil již od prvních slov našeho kamaráda Devina. Neskutečně jsem se s ním sžil během začátku a pak jsem si to všechno parádně užíval. King mě nezklamal, naopak mě navnadil sáhnout po nějaké další jeho knize. Lunapark je sice krátká hororová novela, ale stojí prostě za to - jako každé Kingovo dílo. Nenechte se odradit tím, že to má jen pár stránek!
Casey
  28. 3. 2014, 15:05
Krasna knizka. Skoda jen, ze je tak tenka. Pribeh je poutavy a prostredi kolotocaru zajimave. Nevim, ale od Reky bohu I. pred cca 15 lety mi u knizky neukapla slza, az ted. Konec je vazne chytlavej za srdce a tak to ma (ale nemusi) byt.
XZvire
  25. 10. 2014, 12:43
Tohle dílo není tak úplně klasický King, jedná se spíš o lehký thriller s náznaky hororu, který je tu v podobě duchařiny. Příběh byl velmi čtivý, vesměs napínavý. Jako lehké odreagování naprosto super, obzvlášť když máte doma rozečtenou od Kinga knihu Pod kupolí...:-D
ronynka
  26. 12. 2013, 2:27
Právě jsem knížku dočetla - četla jsem na jeden zátah a konec jsem obrečela - ta kniha je něco úplně jiného, něco co bych od Kinga nečekala, ale opravdu mě dostala. Na Kinga mi přišla krátká ale i tak mě dostala. Jdu spát, jsem unavená, ale nejdřív jdu otřít slzy :) 100%
JarKun
  18. 1. 2014, 12:36
Stále stejně dokonalý King, který nikdy není stejný. Lunapark jsem přečetl během dvou dní o Vánocích a byl to pro mě příjemný odpočinek v už tak příjemných dnech. Atmosféra Lunaparku mě rychle pohltila, postavy příběhu nádherně lidské, jeden z Kingových příběhů, v nichž využil jen malý zlomek nadpřirozena, zasadil ho do zajímavých reálií a vznikla úžasná knížka. Doufám, že to Stephenovi ještě vydrží, ať mám pořád co číst :))
Terůů
  27. 12. 2013, 11:39
Ani tentokrát mě King nezklamal. Je to vlastně první novější knížka od něj a byla jsem hodně zvědavá, protože zatím znám jen něco málo z jeho starší tvorby. Nesmírně chytlavý příběh, konec mě dojal, moc dobré ♥
kutikk
  29. 3. 2014, 8:13
Vím, že spousta lidí považuje toto dílo za průměrnější, ale já jsem z knížky byla nadšená. Sice konec mi přišel takovej trochu odfláknutej, postrádala jsem u něho napětí, ale jinak super. Asi to bude tím, že jsem šílenec a miluju zábavní parky, takže z prostředí jsem byla nadšená a když park měl po sezóně, tak mi to rvalo srdce :D Určitě žádně veledílo to není, ale jak říkám, mně se kniha velmi líbila a vrátím se k ní. Měla i spoustu zájímavých myšlenek. Jediné co nechápu, proč překladatelka překládala ze začátku úplně všechno včetně názvu písniček nebo znamé společnosti (šest vlajek :D ) a ke konci knihy nechávala originální názvy.
dollyk
  9. 9. 2016, 21:37
Pokud zapomenu na vše, co tu bylo napsáno, tak na psí tanec nikdy. Jasně, že to není Kingova nejlepší kniha, ale i tak je skvělá, protože King je nadprůměrný vypravěč. A v Lunaparku to opět dokazuje.
upppik
  2. 2. 2014, 9:51
Už je mi téměř blbé psát u hodnocení každé knihy od Kinga, že je to pecka, ale nedá mi to - Je to pecka! :-) Musím říct, že jsem byla dost překvapená z rozuzlení a konec knihy mě dojal. Rozhodně si pokaždé, když někde uvidím Dům hrůzy, vzpomenu na modrou alenkovskou stuhu...
Susan94
  21. 9. 2016, 21:20
Pokládám si otázku, napsal tohle opravdu stejný spisovatel, který napsal třeba Carrie? Tato kniha nelze hodnotit jako horor. Je to spíš červená knihovna - zamilovaný příběh - sympatická Annie a její syn. Jejich osud je smutný a hororová zápletka s vrahem jsou jen jako lehké odbočení. Pro mě zklamání .
Adenoid Hynkel
  28. 7. 2016, 16:54
V první řadě je třeba si určit, co je tohle vlastně za žánr - protože detektivní příběh to rozhodně není. Je tam sice část, ve které se hlavní postava společně se svou pomocnicí pídí po pravdě a hledá souvislosti "detektivní" metodou, nicméně ta se objevuje v mnoha knihách a o žádné z nich jsem neslyšel jako o detektivním románu. Příběh je celkem přímočarý a nemusíte nad ním příliš přemýšlet, což vám dá možnost si užívat atmosféru, která je vskutku hutná a obdivuhodně vykonstruovaná - cítila jsem vůni neodolatelných smažených koblížků a slyšela jekot dětí z horské dráhy. S temnou částí knihy je to celkem slabé - jen sem tam různé náznaky. Pro slabší povahy je tahle povídka med, ale mě, jakožto ostříleného nadšence Kingových "normálních" hororů to byla slaboduchá kašička pro děti z vysokým obsahem vitamínů, avšak bez masa.
Mariona
  7. 1. 2015, 18:49
1. přečtená knížka 2015 a myslím, že jsem si nemohla vybrat lépe, moc se mi knížka líbila a už se těším na další Kingovku :)
Slarque
  24. 5. 2014, 21:54
Kniha je na obálce označená jako „detektivní příběh“. Jistě, třeba mezi stranami 140 a 150 je to určitě pravda, ale jinak je to King, jak ho znám, a jak ho mám rád. I když mi chvílemi připadalo, že je to skoro jako od Deana Koontze (což ovšem v rámci žánru není na závadu).
Plisek
  21. 1. 2014, 9:30
Duchařská detektivka zasazená do přitažlivého prostředí vyprávěná perem Krále hororů. Je to jednoduché "kávičkové" čtení s nečekaným zvratem. I když se sám musím přiznat, že po dočtení mi pár nesrovnalostí v závěru trochu kazilo dojem z jinak povedené knihy.
Jarohrad
  3. 1. 2014, 12:41
Každý máme nějáký ten rok nebo období, na které rádi vzpomínáme. Postupem doby si vzpomínku trochu idealizujeme. Trošku smícháme tehdejší sny s realitou a když jsme Stephen King (i když mi to spíš připadalo jako Richard Bachman), vznikne nádherný příběh, dlouhý tak akorát a pokud se na něj díváme stejnýma očima jako tenkrát, tak pak věk je skutečně jen číslo.
Canette
  5. 10. 2014, 17:18
Perfektní kniha. Očekávala jsem něco drsnějšího, King to umí, ale Lunapark je naprosto příjemné napínavé vyprávění bez extrémních hororových pasáží, které nenudí a ta trocha tajemna vás nutí číst dál a dál...
brano286
  28. 9. 2014, 11:38
Jednoduchý dej dokázal King opísať takým spôsobom, že ma kniha naozaj bavila a niesom vôbec rád, že už skončila.
Rabb
  26. 6. 2014, 7:32
jsem Kingův věrný fanoušek, o tom žádná, nicméně tato kniha, i přes to, že je tradičně npsána skvěle, mne lehce zklamala.. 3/4 knihy je takový uvadějící rozjezd, který místy nudil, ale posledních 50 stran to byl "šupec!"
veselice
  12. 5. 2014, 18:37
Kniha je to sice dobře napsaná, což je od Kinga standard, ale mě docela místy nudila. Pro všechny Kingomili, jako jsem i já, je přečtení ovšem stejně nutnost :-)
Mayaku
  5. 10. 2016, 9:37
Příjemná, rychle ubíhající, jednohubka. Není to sice úplně klasický King, ale čte se to výborně, ostatně jako prakticky vše od tohoto mistra :) Subjektivně ve mně příběh vyvolával podobné nostalgické pocity jako Kingova povídka Tělo ze sbírky Čtyři roční doby :)
dawelus
  8. 4. 2015, 13:33
Přijde mi, že v jistých drobnostech vykrádá King sám sebe. Celkově kniha není nic převratného, ale je příjemnou jednohubkou s hezkým emotivním závěrem.
Terinacz
  4. 4. 2015, 18:08
upřímně nechápu nadšení některých z vás, knížka na normální poměry průměrná, avšak na Kingovi měřitka značně podprůměrná..
irýna
  12. 3. 2014, 14:22
Jak mi řekl můj kolega,patřím mezi starou gardu Kinga,proto tuto knihu hodnitim jako dobrou krimi,velice dobře a rychle se četla
aledka01
  16. 1. 2014, 20:04
Jak už je napsáno na přebalu knížku, do cca půlky knížky se jedná a poklidné a nostalgické vyprávění. Až sem se chvílemi bála, že žádné tajemno a Kingovské napětí vůbec nedorazí, ale dorazilo!!Zhruba po půlce přichází zvrat. Rozuzlením děje -zjištěním, kdo je vrah-i dobro smutným koncem mě King dostal. A ano ukápla mi i slza a nejenom jedna.
xolafx
  23. 11. 2013, 8:09
Super kniha, ale rozhodně se nejedná o detektivku - spíš duchařina s prvky detektivního příběhu. Přesto skvělé čtení. King je skvělý vypravěč!
teenka
  7. 9. 2016, 11:42
Jsem zvyklá na pořádné Kingovy horory, ale tato kniha k nim jednoznačně nepatří. Jedná se o hezký příběh s propracovanými dialogy a charaktery postav. Celou dobu jsem čekala, kdy se objeví tajemno. To bylo bohužel na můj vkus zastoupeno poměrně málo.
Niky.T
  11. 8. 2016, 15:16
Mně tahle kniha přišla strašně natažená. Asi jsem se do ní úplně nedokázala vžít, takže půl knihy jsem četla po kouscích. Ke konci už se to ale rozjelo, takže dávám 3.
Veronikool
  25. 2. 2016, 11:05
Původně se mi nic od Stephena Kinga číst nechtělo, ale přátelé mi ho furt doporučovali, že jsem neodolala. Šla jsem si koupit knížku a vůbec jsem nevěděla jakou, tak jsem vybrala první kterou jsem zahlídla a nelituju!!! Tak jak jsem se dostala do děje, skvělé vyprávění a způsob psaní, detektivka s sloučena s první láskou, Devina si prostě nejde nezamilovat.
Expitch
  24. 11. 2015, 19:35
180 stran romanťárny, 20 stran King a 5 stran zamačkávání slz. Ale jinak hodnotím knihu jako velmi povedenou.
Vikoušek
  15. 10. 2015, 18:02
Úžasná kniha,moje první od Kinga a hned jsem si zamilovala celý příběh i všechny ,ale hlavně Devina. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Krátká a báječná jinak nejde popsat.
Khabar
  13. 9. 2014, 12:06
Jsem Kingův velký fanoušek, ale zdá se mi, že s jeho přibývajícím věkem ubývá jeho dílům na síle. Stále umí čtěnáře velice dobře vtáhnout do děje, ale když porovnám Prokletí Salemu, Řbitov zvířátek, TO, Carrie, apod. s jeho nejnovějšími dílky, tak nová tvorba je pro mě prostě slabý čajíček.
vencamf
  19. 8. 2014, 12:30
Krásná a pohodová kniha :-) Možná vám nejdřív přijde, že je tak trošku o ničem, ale není tomu tak... A finále? Prostě super, ačkoliv žádné překvapení...
JeyKey
  22. 1. 2014, 20:17
Kniha mě zaujala už obálkou a nezklamala,jen vzhledem k dřívějším titulům od Kinga,bylo pro mě pár nitek v příběhu očekávaných.Ale výborná kniha která stojí za přečtení,až jsem z toho dostal chuť vyrazit do Lunaparku :)