Originální název: Sloni v soumraku

Mladá fronta - 2016
ISBN: 978-80-204-4074-7

Mladá fronta (2016) 978-80-204-4074-7 176
Millennium Publishing (2008) 978-80-86201-54-2 245

Iva Pekárková napsala knihu v českých literárních vodách velmi nezvyklou. Pro svůj příběh nepotřebuje mnoho místa ani času, vše zhustí do relativně krátkého období s malým počtem hrdinů. Ovšem co je na Slonech v soumraku jedinečné, to je psychologická analýza každé postavy. Autorka dokáže do morku kostí rozebrat důvody jejich chování. S humorným nadhledem umí pochopit i neodpustitelné situace. Silně erotický příběh mladého Senegalce Amadoua a jeho stárnoucí anglické novomanželky Annie je syrové a zároveň neodolatelně vtipné vyprávění o studené realitě mezilidských vztahů, generačních problémů a kulturních rozdílů, ale i o tom, jak se partneři mohou navzájem krutě využívat. Zoufalství a snaha osamělé starší Angličanky a mladého frustrovaného Afričana utéct od všedního života je silným příběhem, jehož vyústěním je chmátnutí až na dno lidské morálky. Toto literární dílo od mimořádné autorky zaujme a donutí k zamyšlení i zasmání každého čtenáře. (Založil/a: skjaninka)

borntolive
  11. 12. 2012, 21:41
Právě jsem se vrátila ze Senegalu (z resortu teda fakt ne), tak mě kniha oslovila. Nejsem ve věku Annie, ani nemám její ambice, ALE: mimo hlavní příběh (černobílého páru) je tam tolik "detailů" tak opravdově vypovídajících o africké realitě (fakt jsem se snažila nepřidat "bohužel"), že se mi kniha nemohla nelíbit.
Na druhé straně musím použít stejné „bohužel“ u Evropanů, potažmo bělochů/bělošek, pokud už musím třídit podle barev, což se mi z mé podstaty příčí. Někdy se ale chováme tak samozřejmě...
Africká a evropská realita a mentalita je v mých očích natolik odlišná, že o Africe chci zase nějakou dobu jenom číst.

Dobrým protipólem k této knize a tématu otroctví našich vášní a tužeb je kniha Kurandera (Hernán Huarache Mamani), která očisťuje od živočišna, které ve Slonech v soumraku popisuje Iva Pekárková.