Anna Honzáková a jiné dámy

Anna Honzáková a jiné dámy

Nezjištěno / Jiné - 2012
ISBN: 978-80-260-3152-9

Nezjištěno / Jiné (2012) 978-80-260-3152-9 270

"Život mě naučil hned od mládí jít rovnou kupředu a neohlížet se napravo ani nalevo po cizím mínění." Slova Anny Honzákové, první lékařky promované na Univerzitě Karlově, napovídají, že její cesta ke vzdělání a k uplatnění nebyla snadná. Rozhodla se pro gynekologii a porodnictví, stala se pravou Matkou matek.
První ucelený, čtivý a dokumentární životopis. MUDr. A. Honzáková se věnovala také ženským spolkům, zdravotní a osvětové výchově a v neoficiální pěstounské péči odchovala dvě děti. Do knihy jsou zařazeny příběhy dalších tří žen. Z gymnazijních tříd Albíny Honzákové, charismatické profesorky Minervy, vyšly dvě generace ženské inteligence. Marie Baborová-Čiháková, první česká žena s doktorátem, i po sňatku částečně skloubila vědu s rodinou. Ani Anděla Kozáková, první česká právnička, neměla cestu k osamostatnění jednoduchou. Jejím pozdějším odchodem do exilu přišla česká společnost o významnou osobnost prvorepublikové ženské elity. (Založil/a: spartik)