Čtyři kousky chleba

Čtyři kousky chleba

Podtitul: Svědectví z Osvětimi

Originální název: Quatre petits bouts de pain
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Nezjištěno / Jiné
ISBN: 978-80-249-2285-0

Nezjištěno / Jiné 978-80-249-2285-0 152

Magda se narodila roku 1927 do židovské maďarské rodiny. V roce 1944 byla s matkou a sestrou deportována do Osvětimi. Prošla postupně několika pracovními tábory, v dubnu 1945 se jí podařilo z Grosswertheru utéci do lesů, kde ji našli američtí vojáci. (Založil/a: pineznino.cteni)

Introvert
  28. 5. 2014, 8:02
Tato kniha je mezi ostatními, které se věnují tématu holocaust, ojedinělá. Jedná se vlastně o zralé, usazené pocity a životní postoje, které autorka psala mimo jiné formou volného verše. K napsání takovéto knihy byl nezbytný časový odstup, bezprostředně po válce by to nebylo možné. K životnímu postoji paní Hollander - Lafon a její moudrosti cítím úctu.
melilotka
  30. 4. 2014, 21:03
Kniha, kterou přečtete za den, myšlenky ve vás ale zanechá mnohem déle. Vše ostatní tu už napsal wedator12 a já s ním naprosto souhlasím. Dodat můžu snad jen toto: obdivuji všechny, kdo přežili zvěrstva na nich páchaná v koncentračních a vyhlazovacích táborech a našli sílu bojovat o holý život i tehdy, kdy už to vypadalo beznadějně....
Francesco
  13. 1. 2015, 20:26
Mě se kniha nijak zvlášť nelíbila. Čekal jsem něco úplně jiného. Kniha je plná pocitů a různého smýšlení ale o faktech ani slovo. Velké zklamání, znám knihy podobného tématu s mnohem větším záběrem.
wedator12
  2. 3. 2014, 12:17
Výborná kniha, která předčila mé očekávání. Hlavním tématem je holocaust. Nejedná se o typické historické svědectví, jak bývá u podobných knih zvykem. Autorka popisuje svůj život, svoji cestu od narození až do posledních chvil svého života. V autorčině psaní nenajde ani kousek nenávisti vůči Němcům, či nacistům, či komukoliv jinému. Ve knize je hlavní především poselství, na které postupem času přišla. Kniha je velice poutavá, pěkná a velmi citově napsaná. V knize je spousta rad a mott, které se snaží autorka předat nadcházejícím generacím. Jedno mott z knihy na závěr : Nikdy nebuďte jimi, nikdy se jim nepřizpůsobujte, nikdy se kvůli nim neměňte, vždycky buďte jenom sami sebou. Jenom v tu chvíli budete vy a všichni ostatní moct býti šťastnými.