Aristokratky

Aristokratky

Podtitul: Každodenní život a příběhy mladých českých šlechtičen

Paseka - 2013
ISBN: 978-80-7432-315-7

Paseka (2013) 978-80-7432-315-7 196

Pro okolí jsou to studentky, manažerky, matky. Jen s tím rozdílem, že mají hezky znějící rodné příjmení, které je ostatním povědomé z dějepisu. Kinský, Dobrzenský, Schwarzenberg, Czernin…

Ještě před čtvrt stoletím by se příslušnice poslední generace českých šlechtických rodů ke svému původu nemohly hlásit. Stejně jako jejich rodiče nebo prarodiče by je čekala buď komunistická perzekuce, nebo odchod z vlasti. Ať už žijí v Praze nebo Vídni, osud českých zemí jim není lhostejný. Podobně silný pocit odpovědnosti si uchovávají i aristokratky, které žijí v Čechách. Sice se už nemohou honosit tituly, ale stále v nich zůstalo hodně noblesního, zcela dle francouzského kréda, že šlechtictví zavazuje. (Založil/a: mitulka)

Ducii
  9. 4. 2014, 8:33
Nápad se zdá být originální. Provedení už nikoliv. Bylo to více o jednotlivých rodech, jejich restitucích a legendách, než o dámách samotných. No a to už zpracovali mnozí. Je škoda, že se autorka více nedržela původního nápadu popř. to měla pojmenovat jinak, pak bych asi neměla výhrad.
Carneol
  23. 1. 2014, 20:11
Velmi se mi líbí titulní fotografie a zaujal mne také autorčin styl, kterým moderní šlechtičny představila.