Josef Klik

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Nezjištěno / Jiné - 2011
ISBN: 978-80-87082-20-1

Nezjištěno / Jiné (2011) 978-80-87082-20-1 160

Historik Josef Klik (1896-1965) patří k osobnostem naší historiografie, o nichž toho není mnoho známo, které jsou ve "stínu" těch slavnějších, v jeho případě zejména Josefa Pekaře, ale i Josefa Šusty či třeba Jaroslava Werstadta. Na druhé straně však patří k lidem, kteří jsou často zmiňováni v různých souvislostech, od organizování sjezdů historiků až po redakční práce v Českém časopise historickém. Josef Klik představuje pro celé 20. století příklad kontinuity historického bádání, neboť metody a postupy historikovy práce z přelomu devatenáctého a dvacátého století přenášel až do druhé poloviny dvacátého století. Vzhledem ke značné ideologizaci českého dějepisectví po komunistickém převratu v roce 1948 je snaha o tuto kontinuitu, na níž mohlo současné dějepisectví oproštěné od ideologických schémat snáze navazovat, jeho nepochybnou zásluhou.

Nakladatel: Tomáš Halama (Založil/a: Eli.)

Bohumil Jiroušek Bohumil Jiroušek