Hjalmar Schacht

Hjalmar Schacht

Podtitul: vzestup a pád Hitlerova nejmocnějšího bankéře

Grada - 2013
ISBN: 978-80-247-4752-1

Grada (2013) 978-80-247-4752-1 304

Kniha nám přiblíží příběh muže s pověstí finančního génia, který se dal do služeb Hitlerovi a dokázal stabilizovat ekonomiku, čímž umožnil financování rozsáhlých nacistických sociálních a zbrojních projektů. Schacht zjistil, že Hitler hospodářství vůbec nerozumí a nastartoval si vlastní kariéru - mohl tak zažít přímý vzestup a na konci války ještě přímější pád. Byl ministrem hospodářství a ministrem bez portfeje Třetí říše, ale v červenci 1944 byl zatčen gestapem a až do konce války zadržován v koncentračních táborech kvůli podezření, že věděl o plánovaném atentátu na Hitlera. Po válce byl Schacht postaven před Norimberský tribunál, kde se zodpovídal ze zločinů proti míru. Svou roli při vyzbrojování Německa hájil Schacht tvrzením, že chtěl své zemi zajistit rovnoprávné postavení s ostatními evropskými státy, aniž prý tušil, že Hitler plánuje útočnou válku. Pro řadu lidí byly podobné výroky důkazem Schachtova cynismu, tribunál ovšem rozhodl, že z právního hlediska je Schacht nevinen. Po osvobozujícím verdiktu si Schacht v Německu založil vlastní bankovní dům a působil také jako poradce v řadě rozvojových zemí. (Založil/a: mitulka)