Stanislav Neumann o sobě

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Malý princ - 2013
ISBN: 978-80-87754-29-0

Malý princ (2013) 978-80-87754-29-0 168

Autorizovaná biografie legendárního herce, který se svou činností v činohře Národního divadla i ve filmu zapsal do dějin českého hereckého umění. V jednotlivých kapitolách jsou rozebírány a charakterizovány jeho výkony na divadelních prknech, ale samozřejmě i práce ve filmu, rozhlase a mimo jeviště vůbec. Představuje mimořádného herce, který spojoval tragiku a komiku a z komediálního herce se vypracoval na herce tragikomického se sklonem ke stylizované grotesce. Ve velkého herce dozrál v hrách českých (Naši furianti, Lucerna, Strakonický dudák, Hrátky s čertem a jiné), Shakespearových (Cokoli chcete, Král Lear) a Molierových. Jeho nejvýraznějšími postavami byl rytíř Hadrián (Hadrián z Římsů), stařík Geront (Šibalství Skapinova) a Harpagon (Lakomec). Základ Neumannova herectví spočíval v tom, že i z menší role dokázal udělat velkou nezapomenutelnou postavu. (Založil/a: Eli.)