Naháč

Naháč

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-1024-1

Argo (2013) 978-80-257-1024-1 300

Vítejte ve světě Davida Sedarise, nejpopulárnější amerického humoristy současnosti! Jeho knihy se drží v čele žebříčků bestsellerů, prodalo se jich už bezmála deset milionů a byly přeloženy do pětadvaceti jazyků. Sedaris bývá přirovnáván k Marku Twainovi, Jamesi Thurberovi či Robertu Fulghumovi – a jeho kniha Naháč (Naked, 1997) názorně ukazuje proč: autorův břitký vtip se nezastaví před ničím, bere si na paškál stejně vlastní rodinu i sebe sama, zesměšňuje sexuální, politická i etnická tabu a s náramným gustem se naváží do přebujelé politické korektnosti. Sedaris nahlíží pod povrch běžného života a vidí, jak to tam bublá absurditou, a nezastaví se ani před rouhačskými představami, na jaké se tzv. spořádaní občané neodváží byť jen pomyslet. Při tom všem však autor vůči svým postavám neztrácí sympatie a dokáže pro jejich slabost i pošetilost nalézt pochopení – jeho psaní tak lze s použitím zprofanovaného klišé označit za „moudrý humor“, ačkoli on sám by se takovému označení jistě vysmál jako první. (Založil/a: Eli.)

David Sedaris David Sedaris
*26.12.1956

Gereth
  30. 7. 2015, 20:54
Dneska jsem Naháče dočetl a z knížky si vybavuji povídky všehovšudy dvě. Tu poslední, protože byla ... poslední a pak tu první, protože se alespoň maličko odlišovala. Všechny ostatní mi splývají. Hlavní postava je vždy nějakou variantou té předchozí, vedlejší charaktery jako kdyby hrál všechny stejný herec a dějová linka víceméně neexistuje. Křečovitá snaha do každé věty nacpat vtípek více otravuje než baví. Pozitivem je, že vzhledem k tomu, že se autor neotravuje s detaily, budováním charakterů a příběhu, docela to odsýpá. Oproti ostatním titulům, co jsem poslední dobou četl, jsem knihou proběhl dost svižně, akorát mi přijde, že jsem z toho nic moc neměl. Taková knížka do vlaku. // 40%