Opráski sčeskí historje

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Grada - 2013
ISBN: 978-80-247-5025-5

Grada (2013) 978-80-247-5025-5 64

Znáte skutečné příběhy Cylira a Metojeda, Fridexe Falcskiho, Zmikunda Lucembruskiho nebo Dementa Kutwalda? Víte, jak se skutečně staly významné události historie českých zemí? Pokud si myslíte, že ano, OPRÁSKI SČESKÍ HISTORIE vám dokáží, že ne! Velikán českých dějin a ústřední postava oprásků Zmikund Lucembruski je v knize popisován takto: „Velmi schopní chlapík, žeje aš s poďivem, žeho Češi nemaj vůbec ráďi. Narosďíl ot ěho bráhci Valcava IV., coš bil oběktivňě magor. Po slavním taťinkovi to nemňel lechkí, a protože bil mlaší sin, zbili naněj jen Uhri.“ No, nekupte to! Za „nakradatelství Garda“ bychom chtěli poděkovat „historickímu ústafu“, že jsme byli vybráni z mnoha kandidátů a mohli jsme tento cenný klenot české literatury, vyskytující se doposud pouze na sociálních sítích, vydat knižně. A pokud se vám to nelíbí, tak SE STIM SMIŘte! (Založil/a: Petr Dvořák)

nevermore
  27. 12. 2014, 19:26
Já jsem jednoznačně pro. Super záležitost.

"Gutwald, vížco se rímuě s Klemend?"
"Nwm, Sláncki..."
"DEMEND!!!"
"Hahahaha iti kujóne!"

(**Šibenice**)
Ariko
  30. 9. 2016, 17:37
Dobře - byla jsem považována za exota právě proto, že jsem neznala Opráski. Teď je znám..... objektivně vzato - ano zasmála jsem se, některé scény jsou vážně vtipné, ale některé už trochu přestřelené.
Ve své podstatě se mi ale projekt líbí celý..... až na ten jazyk - vtipy beru, ale to patvaření češtiny je hrůůůza! :D Snesu i silnější výrazy, ale hezky česky :-)
Tanmut
  25. 11. 2013, 12:12
Celkem zbytečné, když už je všechno na internetu. Nezjem nejvjetčí fašounek, ale tohle je výběr toho lepšího z Oprásků. Pro rusaki dborý.
Antonín
  7. 11. 2015, 0:18
Jako vážně kus historie ??? No super, rozhodně zaujme. Smál jsem se, musím přiznat, že jsem se smál !!!! Není divu, že si Opráski získaly takové pozornosti. Rozhodně povedený průřez dějinami naší české země. Oceňuji nápad a ilustraci. Jestli číst ??? Se stim smiř ! =)
Čtec
  28. 8. 2016, 19:13
Obsahuje spoiler spoiler Posor! - opsahuje spojleri sčeskího ďějepysu!

Sdílím oblibu ústřední postavy českí historje, jíž je Zmikund Lucembruski (oohc! .. ta jeho nehcutná zbírka bruoků!). Nicméně mým oblíbencem z největších je zymňi klár Fridex Falcski se svými neodmislitelnými lyžemi ARTIS a hokejovým pukem. Chudák, přiěl na Býlou horu na bezva lyžovačku a ono z ní prachsprostě sešlo...

Opráski se ael hemží dalšími skvělími postavami. Třeba kat Midlář, který si od sekané neotpočine ani při večeři. Či klár Válcaf, který bil oběktivňe magor a hclastal první lygu - a přezto od svého veklého otce K IV. dostal Čechi, gdešto na jeho mlačího bráhcu, shcopného Zmikunda, zbili jen Uhri (hcudák...) Z novější historje potom Franc Fredinant kdEste? a jeho ěleňi.

Musím se přiznat, že úplně napoprvé mňě Opráski - ještě na internetu - nenadhcli komoleňím češtiny. Ale postupně jsem změnil názor. I to je vlastně karikatura, v dnešní době velmi trefná a aktuální. Teď to spíše vítám - než všechno vyluštím, tak mi Opráski alespoň vydrží na delší dobu. A leckteré z komo leniny už začínám i používat... Fukc...

(A gdybi Misr Jan Huz viďěl, jak krásňě používám ěho nabodeňíčka, tak by se nejspíž ěho popel v Bodamskim ězeře hrúzou vobráťil. Ale ě to vylebšeňí.)

Nedílnou složkou, kromě humoru a textů, jsou samozřejmě vlastní opráski. A ě neuvjeřitelné, jak přesné karikatury jednotlivých postav se dají vitvořit v obyčejném "ďětském" počítačovém Malování.

Tedy suohrnem: ědnoznačně ano ... a ryhcle zakoupit druhí ďíl!
(na Íšopu - jako bonuz maj tričko na bjehání "Zápotek" a magickí hrneg "Dise bodnoud" - none kupto...)
Tosim
  2. 12. 2013, 16:20
Kdo nemá Fejs, nezná. Je to klasický případ přístupu k zavedeným normám nově a hned zostra, u citlivého tématu - české historie. Někomu to sedět nemusí, chápu, ale v širších souvislostech si uvědomme, jak lehce skrz tu neuvěřitelnou nadsázku komiks podává nepříjemné pravdy, které by jinak zněly jako mentorování. Přitom to na první pohled vypadá jako tolátní kikotina. :o) Proti absolutnímu hodnocení mluví jen jedno - všechny příběhy prostě geniální nejsou.
Rezung
  2. 11. 2015, 13:36
Na praci v pivovaru mam nejradsi tu pravidelnost. Rano lahvac, v poledne pullitr...a vecer basa. - Vaclav Havel
Genialni, smichy umiram.
Edysss
  20. 11. 2013, 11:29
Super věc a hit internetu z poslední doby, kdy některé hlášky již na různých fórech i zdomácněly (se stim smiř, cywe...). Opráski mají spoustu příznivců (včetně mě), ale i odpůrců, kteří ale často nechápou historické souvislosti, ze kterých si dělá autor bžundu a často rovněž kritizují špatnou gramatiku, což je však samozřejmě účel a zcela zjevná odvolávka na Dolanovy komiksy. Knížka je složená z mnoha comic stripů, které jsou jednoduše malovány a plny "překlepů". Podle mě má autor vcelku dobré historické povědomí a trefně paroduje různé známé historické události a postavy... Jinak oblíbené postavy - Zmikund a Válcav.
Kristýna Slámová
  20. 9. 2015, 0:57
Super knížka, nasmála jsem se jako nikdy. Musím říct, že Zmikund je naprosto geniální. Tady si myslím není co vytknout....
Czech13
  25. 12. 2014, 23:13
K osobité formě humoru není zde asi co dodávat. Mě potěšilo ale i v Česku ne příliš běžné nahlížení na krále Zikmunda (Zmikunďa). Ten je většinou stále považován za zlou "lišku ryšavou", přitom to byl schopný vládce a pravý dědic schopností Karla IV. I jiné postřehy jaze jsou nekonvenční. Příkladem je ironické odkazování na některé umělé české legendy (praotec Čech, mistr Hanuš), které většina českých občanů stále zmiňuje, jsou-li dotázáni na českou historii.
Topolos
  1. 4. 2014, 19:40
Pro rusáki doprí.Musím napsat ještě pár nesmyslů, abych dosáhl 100 znaků. Zmikunda na vás! Se stim smiř!
ryba443
  1. 2. 2014, 22:09
Pokud máte rádi historii, neberete všechno příliš vážně a překousnete ne zrovna standardní jazyk, budete se dobře bavit a škodolibě usmívat. Bez aspoň základní orientace v našich dějinách vám to ale asi moc vtipné připadat nebude, vtip Oprásků rozhodně neleží jen v prznění jazyka, jak někteří tvrdí, ale v různých uměle vytvořených souvislostech, anachronismech, slovních hříčkách, nadsázce a ironii, které tam nemusí každý vidět.

Tosim: "Kdo nemá Fejs, nezná."
Proč by tomu tak mělo být? Opráski vznikaly od začátku na jednom českém diskuzním serveru, po nějaké době jím byla založena stránka historje.tumblr.com a až teprve později stránka na Facebooku. Opráski sleduji od samého začátku a FB jsem nikdy neměl.
haushinka
  20. 12. 2013, 12:25
Ělykož ˇsem vleklí fašounek Oprásků, nmeohu dád ˇynag neš zapět hvěst. Mylovňici historje a stropocentňí sradny maˇí o sábavu posta ráno. Pro nedouki, negr amoti a kikoti snesmislem pro humra nehvodná kňicha. Neschci ňykoho urasit, lae lituˇu švecki, kdose nesmějý, rpotože tkaoví žifot msuí bít horzňe smutní. Takse stim smiřte.
A mliuˇu Zmikunda, tu ryšku lyšavou.