Sága rodu Porsche

Podtitul: Rodinné dějiny jednoho automobilu

Práh - 2013
ISBN: 978-80-7252-480-8

Práh (2013) 978-80-7252-480-8 384

Už několik desetiletí fascinuje Porsche automobilové příznivce z celého světa. Co se však doopravdy skrývá za plechovou karoserií s nezaměnitelnou siluetou? Porsche je celosvětově nejvýnosnější automobilovou firmou, zároveň je však už po tři generace těsně spjato s osudy jedné rodiny.

Je nejen snem současných vyznavačů rychlosti, ale byl i snem svého tvůrce, muže s českými kořeny, rodáka z Vratislavic nad Nisou, konstruktéra Ferdinanda Porsche. Otce zakladatele proslulé automobilové firmy.

Jak se Ferdinandu Porschovi podařilo vybudovat tak skvělou a fungující firmu? Se svým talentem a pracovitostí se octl ve správnou dobu na správném místě. Dostal Hitlerovu důvěru, aby sestrojil levný lidový vůz, a využil jí vrchovatě. Bohaté dotace, velké zisky i levná pracovní síla vězňů koncentračních táborů stojí v základech jedné z nejúspěšnějších firem automobilového průmyslu.

Dvě rodinné větve – Porsche a Piëch – dnes patří k nejúspěšnějším německým výrobcům automobilů. Porsche, Audi, Volkswagen, to jsou značky, na které by byl Ferdinand Porsche hrdý.

„Nejdřív jsem se rozhlížel kolem sebe – vůz, o kterém jsem snil, ale ne a ne najít. Nakonec jsem se tedy rozhodl, že si ho vyrobím sám.“ (Založil/a: Moreanne)

Thomas Ammann Thomas Ammann

Stefan Aust Stefan Aust