Martin C. Putna - Vždycky v menšině

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Portál - 2013
ISBN: 978-80-262-0557-9
Vyšlo jako e-kniha

Portál (2013) 978-80-262-0557-9 240 Vyšlo jako e-kniha. e-book (epub)
Portál (2013) 978-80-262-0510-4 216
Portál (2013) 978-80-262-0556-2 240 Vyšlo jako e-kniha. e-book (pdf)
Portál (2013) 978-80-262-0558-6 240 Vyšlo jako e-kniha. e-book (mobi)

Knižní rozhovor s literárním historikem Martinem C. Putnou je širokým pohledem na kulturní a duchovní aspekty naší doby a společnosti. Skrze tři základní bloky, Osoby, Místa a Prostředí, prochází všemi hlavními tématy Putnovy odborné i tvůrčí práce. V první části je princip duchovní genealogie, který M. C. Putna při svém bádání často užívá, vztažen i na něj samotného: Připomíná jeho učitele a další osobnosti české i světové kultury, k nimž se hlásí. Ve druhé části kniha obdobně pracuje s metodou literárně-geografické hermeneutiky: Putuje s M. C. Putnou po místech, která ho během životních cest ovlivnila a o jejichž kulturních dějinách přináší množství pozoruhodných postřehů – od rodných Jižních Čech a Vysočiny přes Německo a Itálii až po Ameriku a Indii. Ve třetí části jsou představena různá kulturní a společenská prostředí, jimiž M. C. Putna prošel a v nichž vždy zanechal výraznou stopu: česká katolická církev na sklonku komunistického režimu, univerzita, prostředí literární kritiky, okolí Václava Havla či gay komunita. Živý a obsahově nabitý rozhovor je svědectvím o radosti z poznávání kulturních tradic světa a o nevyčerpatelnosti stále nového uvažování o nich. Všechna rozmanitá témata přitom propojuje princip menšinovosti: Připomínat to, o čem se nemluví nebo na co se zapomíná, co stojí na okraji, ale činí to svět bohatším a dynamičtějším. (Založil/a: Eli.)

Introvert
  8. 7. 2015, 15:29
Jedna z nejlepších knih rozhovorů, jaké jsem četla. Ať se pan profesor Putna k daným tématům vyjadřuje kriticky či pochvalně, jeho odpovědi jsou přímé, svěží, trefné a vtipné. Pro mě důvod se seznámit s jeho dalšími díly.
achilles
  7. 10. 2016, 11:48
Literárně a umělecky mdlé. Tohle není na knihu, ačkoliv mnozí "rádobyspisovatelé" se snaží cokoliv vydat knižně. Toto je vhodné tak na Novinky.cz.