Gobseck

Gobseck Originální název: Gobseck
Poprvé vydáno celosvětově: 1830

Mladá fronta - 1951

Mladá fronta (1951) 86

Příběh hamižného podnikatele a spekulanta předznamenává balzakovskou metodu realistického románu. Gobseck, napůl žid, napůl Holanďan, představuje podivný archetyp bývalého dobrodruha, jenž nahlédl povahu všech společností, jimiž prošel, a shledal, že konvence a morálka se mění, ale zlato vládne všude. Rozhodl se vzdát se nerozumných slastí, neboť se slastí moci, která může vyplývat výhradně z vlastnictví zlata, se nemůže srovnávat nic: kdo má zlato, má moc, kdo má moc, má vše. Gobseck, jako poslední záchrana zadlužených aristokratů, mládenců a básníků z bohatých rodin, nabízí "pomocnou ruku" před jejich posledním pádem na společenské dno. Je chladným, nepřístupným pozorovatelem zániku, pozorovatelem celého společenského dění, které vlastně začíná a končí u něj, ačkoli žije ve skrytu. Nikdo neví o něm, on ví o všem. Jeho příběh sledujeme skrze vyprávění právníka Dervilla, jenž si jediný získal Gobseckovo přátelství: protože on mu byl, na rozdíl od ostatních, "ochoten věřit bez výhrad". Po Gobseckově smrti nahlížíme do jeho spíží a skladišť plných shnilého jídla a obchodního zboží. Gobseck ztělesňuje iracionalitu veškerého hromadění a moci, jíž nemůže člověk sám nikdy plně užít, ale je také metaforou zákonitostí kapitalisticky fungující společnosti, jíž lidé jako Gobseck vládnou, neboť moc peněz jim není prostředkem, ale cílem. Možná, že každý člověk disponující ohromnou skrytou mocí, začíná mít "Gobseckovské" rysy. Rozsah díla odpovídá kratší novele či delší povídce. (Založil/a: Budecius)

rt12
  10. 9. 2015, 14:16
Opět žádná selanka :-) Gobseck není žádný lidumil, ale milovat umí a to mamon. Zcela nepokrytě to přiznává. Ovšem daleko víc mě odpuzovala postava povýšené hraběnky, která byla stejně chamtivá a k tomu pokrytecká. Super čtení s barvitým rozkreslením hlavních i vedlejších postav, tak jak to Balzac umí. Televizní zpracování, to bylo podle mne k Gobseckovi dost milosrdné a ne tolik drsné jako v knize, i když pan Kemr byl vynikající.
Budecius
  19. 11. 2013, 23:15
Tato povídka se v roce 1985 dočkala televizního zpracování. Hlavní roli lichváře Gobsecka ztvárnil Josef Kemr.