Mlsoun

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Odeon - 2013
ISBN: 978-80-207-1512-8

Odeon (2013) 978-80-207-1512-8 331

Serena je mladá pohledná žena a v posledním ročníku v Cambridge prožije krátký románek se starším mužem. Na milencovu přímluvu nastoupí do britské tajné služby MI5. Píše se rok 1972 a Británie čelí hospodářskému propadu, nepokojům a hrozbám teroristických útoků. Bojuje se na všech frontách – i na té kulturní. Tajná služba distribuuje pod zástěrkou různých nadací peníze umělcům, kteří budou propagovat "správné názory". Tak je koncipována i operace MLSOUN. Hrdinka ovšem brzy poruší nejen základní pravidlo špionáže – nevěřit nikomu -, ale brzy i ta další: a do mladého spisovatele se zamiluje… (Založil/a: janeicka)

togaf
  13. 11. 2014, 14:45
Nastínění 70. let v Británii je vážně věrohodné, hlavně díky detailům, které McEwan uvádí - stávka horníků, její reflexe na politické scéně i umývání vlasů v umývadle a zaměstnávání žen v MI5... A příběh v průběhu knihy mění svůj žánr a je paráda to číst.
Morsie
  21. 11. 2013, 16:44
McEwan je král a já jeho styl prostě žeru. Jasně, Betonová zahrada je betonová zahrada, ale i jeho ostatní díla stojí za to. A to platí i o Mlsounovi! Skvělý, čtivý příběh, který v sobě nese esenci sedmdesátek a ono nezaměnitelné McEwanovo fluidum. Jeho styl je zkrátka nezaměnitelný a jedinečný. Brilantnost s jakou píše, je pověstná, a proto i kdyby vzal telefonní seznam a přepsal ho po svém, bude to klenot. Ano, pane McEwane, je pravda, že čekám na druhou Betonovou zahradu, ale Mlsounem mi to čekání vskutku příjemně krátíte.
Rames
  11. 3. 2015, 9:45
Autor doslovu Ladislav Nagy píše: .......Příběhy jsou tu velice komplikovaně propojené, různě se řetězí a pohlcují. Vlastně Serena svým vyprávěním vytváří tak složitý labyrint, že by se za něj nemusela stydět ani tajná služba.......
Já tento názor nesdílím, čtenář přece zpočátku neví kým a jak je příběh vyprávěn to zjistí až na úplném konci, takže nemá pocit komplikované zápletky naopak, každý fanoušek McEwanových knih ví že je to příběh nezvykle klidný a romantický.
teite
  11. 4. 2016, 16:09
Tato knížka není špatná, ale celou střední pasáž jsem se tak trochu nudila, nemohla jsem se začíst. Začátek velmi slibný, pak jsem se v příběhu poněkud ztratila a konec už byl zase velmi dobrý. V odkazech na irské teroristické organizace jsem se poněkud ztrácela, takže ve srovnání s jinými McEwanovými díly to pro mě bylo zklamání.
Karlicka
  7. 3. 2015, 18:18
Ian McEwan patří mezi mé oblíbence, jen aby bylo jasno.
Mlsoun je čtivým dílkem. Prostředí, doba, okolnosti, oblast nakladatelství a tvůrčího psaní versus tajná služba,.. to všechno k sobě krásně ladilo.
Jediné, co mě trochu rozhodilo, byl ten konec. Říkala jsem si, že je takový otevřený, že bych se ráda dozvěděla, jak vztah pokračoval nebo ne. Na druhou stranu takovýhle konec může být asi tím nejlepším koncem vzhledem k celému příběhu, který nám byl popsán.
Nicméně dílko je to povedené.
frankeya
  25. 3. 2015, 13:12
Pro Karlicku: pro ostatní Spoiler:...A mně bylo líto, jak moc je to z toho závěrečného dopisu zřejmé. Tom píše, že do románu doplní informace až po konzultacích se Serenou (kterých je v textu dostatek - vztah s Maxem, mládí, Tony,..) a jednoznačný citát z dopisu (strana 322): "Budeme mít čas zpětně do textu vložit vycpávky ohlížející se do minulosti: tehdy, v oněch dobách, to byla léta kdy... Nebo, co třeba takhle: "Teď, kdy už zrcadlo říká něco jiného, to mohu říct a nechat vejít ve známost. Já byla opravdu hezká." - strana 20.