Dopisy Emilovi

Podtitul: Satirická novela

Leda - 2013
ISBN: 978-80-7335-345-2

Leda (2013) 978-80-7335-345-2 264 Překlad: Rostislav Černý

Milan Lasica je u nás znám snad každému nad dvacet jako velký komediální herec. Protože ale píše slovensky, jsou jeho texty v české slovesné kultuře přítomny mnohem méně, než si zasluhují. Laskavému čtenáři nyní předkládáme v českém překladu jeho satirickou novelu v dopisech. Anekdotickou formou zachycuje životní situaci starší generace, v níž přetrvávají světlé ozvěny budovatelského mládí – a občas dokonce vítězí nad smutně zábavnými absurditami svobodomyslné nevázané doby. Nic však není černobílé a nakonec se ukáže jako v detektivce, že vše bylo jinak.
"Po skončení prohlídky mi lékařka, velmi sympatická paní v nejlepších letech, řekla, že můj zdravotní stav je přiměřený mému věku. Z toho vyplývá, že je to docela vážné, ale s tím se asi nedá nic dělat. Trochu jsem si chtěl s tou doktorkou popovídat, jen tak nezávazně o zdravotnictví a o jiných věcech, ale když jsem se jí zeptal, co dělá večer kolem deváté, začala se smát a řekla, že v devět bych už měl být v posteli. Já jsem se zeptal, jestli ve svojí, a ona řekla, abych nemístně nevtipkoval, protože by to mohlo mít nepříjemnou dohru. … To ti mě tak rozhodilo, že jsem si musel zajít naproti do bistra a dát si dvě becherovky. Já vím, že můj zdravotní stav je přiměřený mému věku a že jiný už asi nebude, ale proč mi to doktorka připomíná, místo aby si se mnou aspoň zavtipkovala: Co děláte kolem deváté večer, paní doktorko? To už jsem v posteli a vy byste tam měl být taky. V tý samý, paní doktorko? Jestli vám nevadí, že tam bude i můj manžel… Takhle nějak inteligentně se to dá dělat a člověka by to hned trochu povzbudilo." (Založil/a: Barabura)

prkali
  5. 4. 2016, 18:36
Na fašírky mi nesiahaj

Emil,
jako? Jako vždy? Počúvaj (to je divné, že "počúvaj", keť ti píšem, že?) ale nevadí, nebudem predsa písať, že "čítaj". Takže počúvaj, Emil, u nás v starobinci je jeden rozumbrada, ktorý všetko vie a dost ma tým serie, a ten mi povedal, že "jako" neni správne po slovensky. A jak som mu povedal "jako že neni"? A on mi na to povedal, že nielen "jako" ale aj "neni" neni správne. Že správne je "ako" a "nie je". a ja som mu povedal "ale šak tak sa hovorí". A on povedal, že nie "šak", ale "však". Takto sa na staré kolená učím správnu slovenčinu.