Agnes

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Fortuna Libri - 2013
ISBN: 978-80-7321-726-6

Fortuna Libri (2013) 978-80-7321-726-6 328

Islandský příběh o touze a zradě
Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu. Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo.
Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo. (Založil/a: Laponka)

Tiwala
  15. 3. 2015, 12:25
Zajímavé čtení, které má sice hodně zdlouhavý začátek, ale nakonec není možné se od něj prakticky odtrhnout. Posledních 50 stran jsem dočítala se zatajeným dechem.
Tereeeza
  5. 5. 2015, 20:47
Knížka pro mě byla neobvyklá především díky místu a celkové atmosféře děje, nečetla jsem z tohoto prostředí a doby zase tolik příběhů, takže jsem se moc ráda dostala zase jednou trochu někam jinam, i když život zachycený v Agnes není rozhodně záviděníhodný, je to tvrdá dřina a neustálý boj o přežití.
Forma mi seděla, střídání pohledů, vzpomínky narušované událostmi z přítomnosti, postupné odhalování skutečných událostí, dokumenty na začátku kapitol.
Plusem je vykreslení jednotlivých postav a vztahů, není to nic statického, ale všechno se v souvislosti s dějem vyvíjí.
Agnes se četla moc dobře, jen jsem asi od začátku čekala ještě trochu něco jiného a pořád vyhlížela to ONO. Nemůžu říct, že jsem se nedočkala, závěr mě dostal. Nebylo v něm nic navíc, stručně zachycené události na mě působily a poslední věta ve spojení s epilogem to neskutečně zakončila.
Vyzdvihla bych i závěrečné poděkování, moc často ho nečtu, protože se ve většině případů jedná o seznam jmen, které člověku nic neřeknou, zde se ale autorka vyjadřuje k příběhu a myslím, že to tím hezky uzavírá.
Každopádně jako celek slabší čtyři hvězdičky.
chrispe
  13. 12. 2014, 15:08
Zpočátku jsem se bála všech těch "dóttir" a "són", toho, že se nebudu orientovat v postavách (a popravdě i místech), ale nakonec jsem s tím neměla problém. Kniha je velmi čtivá, za chvíli jsem měla přelouskaných sto stran, ani jsem nevěděla jak. Příběh plyne pomalu, ale přitom dokáže zaujmout. Nebudu zastírat, že padl i nějakej kapesník na usušení slz. A jelikož je na závěr napsáno, že je to autorčin první román - tleskám. Syrové, drsné pobřeží Islandu navozuje ponurou atmosféru a ukazuje těžký život na islandském venkově.
karkulin1982
  19. 11. 2015, 10:17
Čtení knihy jsem stále odkládala, ale nakonec jsem po ní sáhnula a rozhodně nelitovala! Velmi krásný, ponurý a smutný příběh, z tak trochu zapomenutého konce světa. Kniha se mi nelíbila jen kvůli příběhu samotnému, ale i kvůli reáliím, které se člověk z knihy dozví (jména v islandštině, místní kuchyně, ságy,...).
Juditha
  18. 8. 2016, 12:28
Musím dát pět hvězdiček. Škoda, že je to zatím jediná autorčina kniha. Krásně popsaný tvrdý život na Islandu počátkem 19. století (cca 1830). Agnes mi bylo moc líto, kam až jí okolnosti dovedly, že provedla něco nevratného člověku, který ji zradil a hrál si s lidmi ve svém okolí. Popis každodenního života Agnes a členů rodiny, u které byla umístěna byl neskutečně čtivě popsaný, je to jedna z nejlepších, i když velice smutných knížek, které jsem četla. Příběh je o to smutnější, že autorka vyšla z historicky doložených skutečností.
Jahůdka79
  17. 6. 2016, 17:51
Z celého příběhu mám zvláštní pocit.Je to na základě pravdivé události,to je fajn,ale čekala bych víc příběh do hloubky.
Jasme
  22. 9. 2014, 14:32
Moc pěkná kniha, zaujme především atmosférou a důkladnou přípravou autorky, která toho o událostech na Islandu v popisovaném období má skutečně mnoho nastudováno. Abych jen nechválil, tak charaktery postav nejsou moc rozpracovány a na můj vkus se až moc často nějaká postava pomočila :-)