Originální název: Pani jeziora

Leonardo (2012) 978-80-85951-74-5 557
Leonardo (2005) 80-85951-42-8 561
Leonardo (2003) 80-85951-34-7 561
Leonardo (2000) 80-85951-19-3 561

Pátý, poslední díl ságy o zaklínači Geraltovi, krásné čarodějce Yennefer a dítěti překvapení Ciri. Jaký osud čeká zaklínače? Bude mu dáno konečně se setkat se svou celoživotní láskou? Splní se zlověstná věštba anebo svět elfů, lidí a trpaslíků zachvácený vražednou válkou přetrvá?

janeicka
  26. 12. 2013, 20:16
Velký smutek, že už mám celou ságu o Geraltovi za sebou... Ale když něco končí, něco jiného začíná :-) Za nejlepší považuji osmou kapitolu a vylíčení bitvy u Brenny, od této kapitoly se pak příběh i celý konflikt pomalu uzavíral, se všemi pozitivními a negativními aspekty, proto mě hned od první knihy Sapkowského styl tak uchvátil. Celou sérii si určitě později ještě minimálně jednou přečtu, abych objevila další zajímavé aspekty tohoto úžasného příběhu ;-)
Keatin
  9. 6. 2013, 9:14
Velmi nerada se loučím se Zaklínačem, opravdu podařená série. Poslední díl ve mně vyvolal snad všechny existující emoce. Geralt, Ciri, Vysygota, Milwa, Cahir a Regis patří mezi mé nej postavy celé série. A co Yennefer? Prostě se mi k ní nepodařilo najít cestu. :)
zoro2
  12. 8. 2015, 22:52
Závěr patří mistrům a Sapkowski to dokázal! Paní Jezera je další vynikající díl ságy. Po předchozím díle byla laťka zatraceně vysoko a řekl bych, že o prsa vietnamské ženy nebyla překonána. Ale i tak za celou velmi zdařilou sérii o zaklínači smekám..
Rames
  18. 2. 2016, 9:10
Ach Geralte , budeš mi chybět!
Sapkowski vzal poslední díl hodně vážně, s humorem na který jsme si zvykli se rozloučil a nahradil ho patosem který mi k zaklínači neseděl. Snažil se dovyprávět životní osudy u všech postav v příběhu ale protože víme jak život každého končí nebylo to veselé čtení. Od druhé poloviny knihy jsem se jenom loučila. Jinak úžasná kniha!
illy
  28. 9. 2015, 18:16
Tak sága potřetí a pravděpodobně naposledy dočtena. Jeden z nejlepších popisů bitvy co jsem kdy četl, smutné loučení a zamáčknu bouli a slzu. Možná ten úplný konec....ale ne, nebudu rýpat. je to tak jak je a prostě basta. Tak doufám že A. S. brzy dojdou prachy a my se po Bouřkové sezoně ještě něčeho dočkáme. Držím palce jeho bance, aby zkrachovala. Nazdar.
LuciusWlk
  21. 9. 2012, 0:40
Poslední díl ságy o zaklínači nádherně ukončil čas, strávený s Geraltem, Ciri a plejádou zajímavých postav, zdobící tuto sérii. Knížka, opět bez nudného místa, navíc s opravdu propracovaným a detailním koncem, zabírající téměř polovinu knihy. Autorův vypravěčský styl je nádherně propracovaný a i přes časté přeskakování děje dává smysl. Jedna z nepěknějších fantasy serii, které jsem četl.
Všivák
  20. 1. 2014, 13:05
Panu Sapkowskimu se povedlo do knihy zakomponovat emoce. Chvílemi jsem se smál, někdy až brečel, ale hlavně jsem byl smutný z toho, jak neodvratně to muselo skončit. Bitva popsaná pomocí mini příběhů jednotlivých postav. Jako kdybych tam byl. Je to všechno špína a hnus. Na pohádky tu není místo. Neuvěřitelná série. Kam se na to hrabe do nebe vychvalovaný Pán Prstenů. Tohle rozhodně není pro děti. Klidně bych se nebál říct 18+.
Scathach
  11. 1. 2016, 14:15
Od poloviny ságy čtenáře provázejí úplně nové postavy. Milwa, Cahir a Regis mi přirostli opravdu k srdci, a Angouleme se mi zase vryla do paměti svojí... velmi zajímavou mluvou. Na to, jak jsem Yennefer nesnášela při čtení povídek, jsem si ji poslední dva díly opravdu oblíbila. Geralt a Marigold už jsou samozřejmě stálice a Ciri... ta se nedá opakovat. Nejlepší díl série byla podle mého názoru Věž vlaštovky - tu jsem nedokázala odložit a musela jsem ve škole předstírat, že dávám pozor, i když jsem měla pod lavicí zapnutou čtečku. Geraltova dobrodružství mě opravdu baví a ještě mám v plánu přečíst zbytek knížek o něm, které jsem ještě nečetla.
pchmelda
  12. 5. 2013, 11:25
Had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu. Nekonečný kruh se uzavřel. V každém úseku času, v každém skutku, v každé události se nalézá minulost, přítomnost a budoucnost… čas skrývá věčnost. Každý odchod je zároveň návratem, každý návrat loučením, každá smrt novým životem. Všechno je současně obnovou i zánikem. Něco skončilo a cosi začíná…
ribička
  29. 9. 2010, 14:45
Právě jsem to dočetla a mám poněkud rozporuplné pocity. Zemřelo tam víc postav než v sedmém díle Harryho Pottera a to je co říct. Co se týče děje, neříkám, že jsem čekala vyloženě happy end, ale možná jsem tak trochu zklamaná. Do četby jsem se musela dokonce i trochu nutit (tímto prosím zaryté příznivce, aby mě nekamenovali a navěšeli na kandelábr). Na druhou stranu prolínání děje s minolostí, budoucností, vyprávěním i pohledů jiných postav byla velmi zakímavá. Ovšem pokud tento díl mám brát jako vrachol a gradaci celé pentalogie, tak tato kniha je pro mě skoro průměrná. Snad s odstupem času a po dalším přečtení změním názor.
antoniana
  30. 4. 2016, 16:20
Tak to co se mi líbilo u Věže vlaštovky - různé linie vyprávění - v posledním díle autor dost přehnal. Celý závěr vzal hoooodně zeširoka, byly zde neustálé odbočky a slepé uličky. Připadalo mi to, jako kdybych chtěla jet do Berlína a vzala do přes Petrohrad. Velký závěr alias jak to bylo dál jsem asi plně nepochopila, napadly mě hned dvě varianty toho co se stalo s Geraltem a Yennefer. Celkově jsem si potvrdila svůj názor, že Zaklínač mě ani nenadchne ani neurazí.
Ailees
  9. 8. 2016, 20:12
Obsahuje spoiler spoiler Velké finále zaklínačské série je z mého pohledu přinejmenším rozporuplné… Úvodní kapitoly odehrávající se v čase mimo hlavní dějovou linii jsou zbytečně zdlouhavé a postrádají hlubší smysl (obzvlášť, když uvážím, že celý úvod byl vykonstruovaný jen pro jedinou stránku - možná odstavec - v knize, kdy obě čarodějky pomohou Ciri k návratu do jejího světa). Geraltův závěrečný střet s Vilgefortzem na hradě Stygga je jednodušše strhující a představuje tak víc než důstojné vyvrcholení celého příběhu. Jediným překvapením pro mě bylo, když celý souboj skončil zhruba ve 3/4 knihy (nemohu ovšem pominout - ani odpustit - dle mého názoru zcela zbytečnou smrt všech mých oblíbených vedlejších postav). Samotný závěr je pak téměř přízračný - nemůžete si být jistí, co je realita a co pouhý sen. Víte pouze to, že nechcete, aby příběh Geralta a Yennefer skončil právě takhle - ale zároveň víte, že ani nemohl skončit jinak.
Ciba
  26. 4. 2016, 10:12
Velmi důstojné zakončení celé této úžasné ságy. I když v mých očích žádný z románů nepřekročil stín prvních dvou povídkových sbírek, jedná se o velmi nadprůměrné čtivo. Kritika současné společnosti, nádherně modifikovaná historie, situace a dialogy jako za života a scény popsané takovým stylem, že se cítíte součástí příběhu, jsou hlavními pilíři Sapkowského umu. Všechny tyto klady jsou velkou měrou zastoupeny právě v posledním díle. Zamrzel mě pouze rozpačitý úvod, který vyrazil trochu jiným směrem, než mi bylo milé, ale poté už je to jedna paráda za druhou. Skvostná je především již jinými uživateli chválená bitva u Brenny a ani samotné Geraltovo hradní finále nelze opomenout. Svůj komentář ukončím stejně jako autor, protože v téhle jedné větě je hodně pravdy. Vždy totiž něco končí a něco jiného zase začíná!
Al-Borak
  15. 9. 2015, 20:03
Nemám, co bych této sáze vytkl. Po dobu strávenou jejím čtením jsem se ani neodvažoval přemýšlet, jak autor celý příběh zakončí. Sapkowski mě však nezklamal ani zde. Dal do toho všechno a příběh zakončil, jak nejlépe mohl.

Za to veliké díky, mistře!
ronynka
  28. 10. 2011, 12:10
Priznam se, knizku jsem kousek pred koncem odlozila. protoze to napeti se nedalo vydrzet. ---Bude zit Gerald nebo ne? --- a ja se do Geralda a ostatnich "zamilovala" a nesnesla jsem, ze by se jim neco stalo. Moc krasna serie
Lúthien Celebrindal
  6. 4. 2015, 22:11
Z částečně retrospektivního vyprávění, které se mi tolik líbilo v předchozím dílu, se tady stala trošku nepřehledná mozaika střípků z různých míst, časů a od různých postav. Začátek byl celkem nezáživný - dokonce jsem knihu na čas odložila a četla něco jiného. Potom jsem měla problém se zorientovat v místech, kde autor přímo navazoval nebo odkazoval na události a postavy z konce 4. dílu. Naopak závěr mi připadal úplně zmatený a přiznávám, že jsem ho asi nepochopila. Snad by to bylo srozumitelnější, kdyby byly události vyprávěny chronologicky... a nebo si to někdy přečtu znova a třeba to bude lepší.

Spoiler: Nechat umřít všechny postavy, které mi přirostly k srdci, během několika málo stránek, je hanebné a neomluvitelné! A navíc to chvíli vypadalo, že to přežije aspoň Regis, ale pak... :-(
VaclavB
  4. 8. 2016, 11:34
Přichází loučení se Zaklínačem, kterému ale předchází pořádná dávka děje a akce. Pro mě osobně je kapitola z lazaretu lékaře Vanderbecka to nejlepší, co autor napsal. Ale i ostatní příběhy, které spějí k zakončení celé ságy jsou skvělé a mně osobně se nechtělo loučit ani s jedním. Díky, pane Sapkowski.
rahzul
  2. 6. 2016, 17:49
S hodnocením tohoto dílu se plně se ztotožňuji s komentářem uživatele sheatfish. Čas strávený s touto ságou byl pro mě naprosto skvělým odreagováním. Těším se ještě na poslední bonbónek v podobě Bouřkové sezóny. Hodně nerad budu ale zaklínačův svět opouštět. Dle mého názoru je to TOP fantasy, páč obsahuje takřka vše. Jen jednu jedinou výtku bych přeci jen měl - i přes větší množství ilustrací paní Jany Komárkové, které jsou mimochodem úžasné, mi chyběla mapa Zaklínačova světa (vydání 2012). Obstojně ale posloužila mapa z herní série, kterou jsem v HD rozlišení našel na internetu. Bez ní bych byl zejména v druhé polovině ságy poněkud ztracený.
Být počítačovým hráčem, tak neváhám a okamžitě bych se pustil do paření. Můj brontosauří komp by ovšem jaksi nechápal, co to po něm chci xD Na neúplně zdařilá filmová zpracování z polské produkce zatím nenalézám odvahy, a tak stejně jako chewbacca27 doufám v mnohem kvalitnější zpracování..
Závěrem bych pak chtěl jen říci, že tato série by neměla chybět v knihovně každého milovníka fantasy - samozřejmě na čestném místě!
Plue
  7. 4. 2015, 15:47
Skvělý závěr ságy o zaklínači! Konec sice přišel už v polovině knihy a něco mi přišlo trošičku nedotažené, ale jinak - výborné dílo! Líbilo se mi, jak do sebe všechno zapadlo a autor dokončil každý příběh, který nakousl. Něco končí, něco začíná.
Darwinista
  20. 8. 2013, 19:08
Obsahuje spoiler spoiler Strhující finále jen škoda tolika mrtvých hlavních postav :-( navíc je dost času na outro což po takové sáze vůbec není od věci. Jen tedy nevím kdy se mohla odehrát povídka "něco končí a něco začíná" jelikož v podstatě pro ní není nikde prostor POZOR V ZÁVORCE JE SPOILER: (Marigolda vyzvednou od hraběnky až když Yeneffer odjede na sraz čarodějnic-pak uvidí až Geralta propíchlého vidlemi), toto Sapkovského nechronologické psaní je trochu zmatené a asi se do toho zamotal i on sám.
nečik
  17. 10. 2011, 9:24
Parádní závěr. I když Věž Vlaštovky byla o chloupek lepší.
Jinak ještě k těm dvou počítačovým hrám. Myslím, že je to hodně kvalitní počin co se děje týče.
Tamaruška
  10. 1. 2016, 18:45
Obsahuje spoiler spoiler Moje poslední setkání s Geraltem a Ciri pro mě bylo nepopsatelné. Smála jsem se, brečela, a se zatajeným dechem četla, obávajíce se toho, jak to nakonec všechno dopadne. Nejvíce jsem oplakala smrt Angouleme, byla mojí nejoblíbenější ženskou postavou, oproti Milwině mrzoutské povaze, byla jako její opak - vtipná, energická a praštěná. Trochu jsem čekala, že se v závěru knihy možná dozvíme o jejím příbuzenském vztahu s Ciri - určité náznaky tam byly. Moc se mi líbilo vylíčení doby, kterou Geralt a spol trávili v Touissantu. Sice se zde poprvé stalo, že mně Geralt tak lezl na nervy, že jsem pořád nahlas nadávala, na druhou stranu dal pan Sapkowski do těchto kapitol i spoustu vtipu a konečně měl Geralt zase prostor i pro své zaklínačské řemeslo. Co se týče vyvrcholení knihy, kde je vyvražděna komplet celá Geraltova družina, Yen zachráněna, Bonhart s Vilgefortzem konečně na márách, také se dozvídáme o Emhyrově zvrácenosti - z toho by člověk zvracel. Kromě tolika mrtvých hlavních postav ale nemám, co bych vytkla.

A co bych řekla k celé sérii? Mrzí mě, že už ji mám celou přečtenou, i když mě ještě čeká Bouřková sezona a snad pan Sapkowski ještě něco o Geraltovi napíše, pořád si říkám, že když už vymyslel postavu zaklínače - lovce nestvůr, mohl by ještě sepsat další povídkovou knihu čistě jen o zabíjení monster. U Zaklínače se mi poprvé stalo, že jsem si na určitých postavách vytvořila závislost, když jsem knihu na chvíli odložila, stejně jsem pořád myslela na to, co už se tam odehrálo a co se možná ještě odehraje a hlavně, kdy zas budu mít čas na čtení. Do Geralta jsem se vyloženě zamilovala, vážně je to asi ideál chlapa, kterého prostě musí chtít každá ženská. K dalším mým oblíbeným postavám patří samozřejmě Yen a Marigold, Cahir, Angouleme a Triss. Postavy hulvátských trpaslíků, ještě k tomu drakobijců, a jejich ostrovtip mi k srdci nepřirostly, stejně jako Ciri - ač jsem ji zezačátku měla ráda a fandila jsem jí, od té doby, co se dala k Potkanům, jsem jen nevěřícně kroutila hlavou, kde se to v té holce bere. Žádné zaklínačské mutace ani Zkoušku trav nepodstoupila a stejně se chovala bezcitněji, než kdokoliv jiný. Pod Geraltovým dohledem to ale pak byla zase hodná holka, takže to dobře dopadlo :)
kozel89
  21. 7. 2014, 22:42
Nejlepší díl série. Komplexně vzato je to perfektní fantasy sága, jedna z nejlepších co jsem četl. Jednotlivým dílům bych občas vytkl zdlouhavost a místy nudnost. Paní jezera mě ale bavila od začátku do konce a hezky uzavřela tuto nádhernou ságu, kterou si moc rád v budoucnu ještě jednou přečtu.
ssassi
  2. 7. 2014, 9:55
od krvavé svatby a zabití roba (g.r.r. martin) jsem trochu háklivá na masové vymírání postav. konce ság jsou pro mě vždycky takové smutné, obzvláště, je-li sága dobrá. tahle byla mnohem víc než dobrá, s velkou chutí jsem četla první dvě povídkové knihy i pentalogii. geralt i ciri jsou postavami se vším všudy. geralt svým způsobem pořád stejný, ciri pokaždé tak jiná. marigold mi vždycky vyvolal úsměv na tváři (připomíná mi jednu dobrou kamarádku :-) ), cahir, milwa, regis. trpaslíci. elfové. z čarodějek se vyklubaly pěkné intrikánky. a bonhart, ten byl opravdu kvalitní záporák. nikde nic nedrhlo, různé pohledy, prolínání. takže za mě hvězdiček plná hrst
Hedgehog
  4. 9. 2013, 20:50
Po dočtení posledního řádku mi skoro ukápla slza. O moc knihách se nedá říct, že se nemůžete dočkat chvíle, kdy se zase začtete. Sapkowského fantasy mezi ně patří. Kdo má rád dospělé fantasy, odložte Tolkienovu pohádku a čtěte.
teddy
  27. 7. 2014, 10:09
Bohužel to, co mi začalo vadit u čtvrtého dílu, pokračuje. Různé pohledy z jiných stran a nových postav, se kterými se čtenář ani nestihne více seznámit, tvoří stále větší část knihy. Hlavní děj podáván po kouskách z různých pohledů tak zůstává někde v povzdálí, až se Geralt do něj zapojí až v samotném závěru, kdy se najedou objeví ve správnou chvíli na správném místě. Větví je tolik, že na jejich závěr v některých případech ani nedojde. Zkrátka všeho moc škodí.
LaBrume
  6. 10. 2013, 22:36
Závěr série je trochu zmatečný. Dostane vás na různá místa a musíte dlouho přemýšlet nad tím, kde vlastně jste, co se to děje a jestli si z vás Sapkowski náhodou neutahuje. Vkládání střípků z našeho "reálného světa" do Geraltova fantasy zázemí jsem dříve oceňovala a obdivovala, nicméně, tu mi u některých pasáží nezbylo než zdvíhat obočí výš a výš. Nápad je to dobrý, pro oživení děje neocenitelný, udrží totiž čtenáře dychtícího po vysvětlení u knížky, ale čeho je moc, toho je příliš. Některé pasáže byly doslova zbytečné.
A ten konec: na můj vkus umřelo až moc hlavních postav, což by možná tolik nevadilo, kdyby je Sapkowski všechny nezabil na pár stránkách během jediné kapitoly. Působí to příliš prvoplánově. Celkově byl závěr táhlý (ale ne nudný!), autor všechno dovysvětloval a já jsem se nemohla odlepit od slov, hltala jsem je dál a čekala, "co teda bude". A ono cosi bylo, ani a) ani b), Sapkowski to pěkně zahrál do autu. Možná jsem čekala něco víc.
Přesto se mi bude s Geraltem, Ciri, Yen a celým tím fantasy světem těžko loučit. Nezbývá mi však než jen zatleskat mistru Sapkowskému a smeknout před ním svůj imaginární klobouk.
dzoko
  16. 1. 2015, 11:16
Hrome, finalé ságy o Zaklínačovi ako sa patrí.. Koniec trošku prekvapil, fandil som skôr Triss ako Yen, ale ide fakt o kvalitnú ságu ktorú určite nemôže minuť žiaden fanda fantasy. Jediné čo mi na tom všetkom krásnom vadilo, bolo zasypanie čitateľa plno údajmi a pár nepresností z minulých častí.. Za mňa 9/10 a teším sa na hru Divoký Hon :)
kyska85
  4. 10. 2014, 20:06
Poslední díl ságy s epickým finále, které se táhne snad půl knihy. Vedlejší linie o mládenci, který narukuje a popis bitvy u Brenny, politikaření a průběh války byla příjemném zpestřením a zatáhnutím hlouběji do světa zaklínače, které odvracelo pozornost od osudů Geralta a Ciri, kteří se konečně opět setkají. A že to bylo setkání, které si budu ještě hodně dlouho pamatovat. Hořký konec a nechuť Geraltu , který za svůj život viděl až moc zla, je tak hutná a smutná pasáž, u které jsem se malém rozbrečel jako malý kluk. Po odložení knihy to ve mně vřelo, tohle prostě není fér. Jak říká můj kolega svět není spravedlivý a na tom je založený.

Něco končí, něco začíná ...

PS. A začínají počítačové hry na motivy Zaklínače, byly vytvořeny ve spolupráce s panem Sapkowskim. Hry se odehrávají několik let po této knize. Pokud vás zajímá, co se stalo s Geraltem, spolkem čarodejnic, trpaslíky, zda bude dodržen mír, pořiďte si hry nebo si můžete alespoň shlédnout sestřih na youtube. Už se chystá poslední díl herní trilogie, kde se má objevit i Ciri, Yenefer a večný plamen, co tančí na mohylách svých nepřátel.
Cheny
  11. 9. 2011, 15:28
Závěrečný díl románu mě docela zklamal. Laťku, kterou nasadily předešlé dva díly ani v nejmenším nedostihuje. Od začátku knihy na mě působí dojmem, že autor vážně již neměl moc chuti do psaní a děj různě nastavoval jinými pasážemi. Rozodně na mě kniha nepůsobila tak dobře, jako předešlé díly a ten jeden velký masakr ke konci dojem nijak nevyplešil.
sheatfish
  3. 1. 2016, 11:05
Sapkowski napsal velmi pěknou ságu. Začíná celkem jednoduše až pohádkově a vyvine se v zajímavou, komplexní ságu s existenciálním přesahem. Krev elfů je ještě taková jednoduchá povídka, ale Věž vlaštovky a Paní jezera jsou už hutné, celkem temné příběhy.

Na celé sáze je silně vidět, že Sapkowski je Polák. Dost se inspiruje polskou (nedávnou) historií a polskými reáliemi. Inspirace osudy Polska v Druhé světové válce, kdy trpělo jak pod Nacisty (inspirace Nilfgardských jednotek těmi nacistickými - elfští Vrihed a Nauzicaa jako Waffen SS, nebo i nilfgardská politika Lebensraum..) tak pod Stalinem (deportace, šikana národnostních menšin atd.). Je vidět, že o válce toho ví dost a jeho popis různých válečných zločinů, jakož i poválečných pogromů (a lá náš odsun Sudetských Němců) jsou opravdu hnusné (tedy realistické). Morální přesah téhle ságy je zřejmý a v dnešních časech velmi aktuální.

Nicméně i přes tyto zásadní myšleny a varování je celá sága ohromě vtipná a to i díky skvělému překladu pana Komárka. I proto jsem si nejvíc zamiloval trpaslíky s jejich Hantecem. Z dalších postav mám rád suchara Geralta, jízlivou Ciri, pohádkáře Marigolda i přemoudřelého Regise. Naopak mě celkem iritovaly čarodějky, ale tokovej už je holt život ;-)
Naťule 27
  16. 11. 2014, 15:13
Nemám slov pro tuto knihu i ostatní díly. Sapkowski posunul laťku hodně vysoko a doufám že jí posune ještě výše, až se vydá 8. díl ,,Bouřlivá sezóna". Všechny díly ve mě vyvolávaly smutek i štěstí. Chvílemi mi bylo i do pláče, někdy jsem vyskočila radostí. Když to shrnu, tak toto byly nejlepší knížky, které jsem kdy četla.
stěna
  8. 5. 2014, 19:48
Musím říct, že tahle kniha mě zanechala trochu v šoku. A ve smutku, protože je poslední. Tyhle věci ovšem nemění nic na tom, že se mi velmi líbila, mimo jiné i díky tomu, že konec začal vlastně už někde ve dvou třetinách knihy.
Martyban
  1. 8. 2013, 17:01
Oproti ostatním dílum slabší. Příběh je až moc komplikovaný a nenadchl mě. Finále jsem si představoval jinak. I tak je to stále kvalitní kniha, jen ne tak dobrá jako minulé díly.
chewbacca27
  23. 3. 2013, 11:33
Epické zakončení ságy s opravdu silným "dvojitým" koncem. Někteří lidi si stěžují, že je to už moc překombinované, moc pasáží filosofických nebo politických...ale to je právě to, co dělá zaklínače zaklínačem a co odlišuje ságu od mnoha jiných průměrných fantasy. Srovnávat to třeba s Pánem prstenů nemá cenu, protože to je absolutně jiný vypravěčský styl a fantasy svět, stojící na úplně jiných základech. Je ale pravda, že Sapkowski nepíše pro lidi, ale pro svůj svět fantasy, ve kterém postavy nešetří.
Moje nejoblíbenější knižní série, doufám, že se jí někdy chopí nějaký schopný režisér...
audreyi
  12. 6. 2012, 18:43
Bohužel i já se přidám k těm, které závěr série nenadchl. Příběh je už příliš komplikován vedlejšími liniemi a odvádí tak pozornost od hlavního děje, některé pasáže mi přišly vyloženě zbytečné a hodně jsem toho přeskakovala. Nicméně celkově je série výborná a závidím všem, kteří mají ještě tenhle úžasný příběh před sebou.
scoks
  1. 12. 2011, 6:17
Přečtete si celou sérii jednou a budete nadšení. Přečtěte si to podruhé a pochopíte o čem to vůbec bylo.
Od prvního po pátý díl je v knihách stále větší a větší počet jmen a čtenáře to poprvé velmi mate. Poprvé budete úplně mimo a neudete chápat ani děj, přesto se od knihy nedokážete odlepit. Nesnažte se pochopit proč to tak je, prostě to příjměte jako fakt. Díky tomuto můžete číst o zaklínači a Ciri stále dokola a nikdy to není to samé. Pokaždé prožijete něco jiného. Hlavně si nikdy neplánujte, že si po dočtení ságy přečtete něco jiného, protože budete potřebovat minimálně měsíc než se přemůžete. Série dá ten pocit že nic jiného na světě nezáleží. Celou dobu musíte přemýšlet o Ciri, Jednorožcích, Elfech, Trpaslících a Geraltovi.

Kniha Paní jezera je dokonalým zakončením. Já osobně jí nedokážu nic vytknout. Rozhodně doporučuji si po dočtení dát nějakou pauzu aby to trochu přešlo než se vrhnete na něco jiného. Bude vám totiž smutno.
Líbí se mi, že děj začíná končit už v polovině knihy, a končí pěkně pomalu, ale netáhne se to.

Jestli si myslíte, že jste již vaši nejoblíbenější knihu oběvili, po tomhle rozhodně zvážíte své rozhodnutí.

Děkuji Sapkowskimu za těch pár nádherných týdnů kdy jsem mohl neustále opouštět realitu a prožívat dobrodružství s Ciri, také děkuji všem co si můj komentář přečetli přes to, jak byl zmatený. Bohužel, jinak můj názor vyjádřit nejde, jelikož je zmatený. Ale příjemně zmatený.
Najlin
  30. 11. 2011, 9:19
Naprosto skvělý závěr celé série, posuny v historii, intriky vládců jak co změnit podle svého, aby měli co největší zisk, dotek Artušovský doby...Sapkowski mě opět překvapil.
Freya
  24. 8. 2011, 2:17
Vsechny knihy o Zaklinaci jsou pro me vrchol toho, co sem doposud cetla a vzdy zustanou. Kapitola na jezere je opravdu uzasna, stejne tak jako mnoho jinych casti. Skoda nepovedeneho serialu a filmu a naopak me velice potesily oba dily pc her, ktere na motivy Zaklinace vysly. konec sagy je opravdu hodne prekvapivy a docela me to vzalo...
Sonča
  11. 8. 2011, 12:16
Kniha se mi líbila, ale je pravda, že porady králů a čarodějek mě opravdu nudily. Taky mě velice mrzí, že zemřelo strašně moc důležitých postav, které jsem si již stihla oblíbit. Ten konec s Yennefer a Geraltem na loďce jsem moc nepobrala. Snad jen kvůli tomu, že jsem si hlavní postavy oblíbila jsem dala tak vysoké hodnocení.
RMAA
  8. 8. 2011, 13:05
Paní Jezera je pro mě úžasným zakončením, snad jen bych zrušil tuším 10-11 kapitolu kde byla porada králů a čarodějek, která mě přišla zbytečná a nudná..
CerKar
  8. 12. 2010, 10:40
Autor se pustil do něčeho, na co nemá. Je vynikající vypravěč, ale špatný spisovatel. Jeho dialogy mezi "vyššími" vrstvami jse byl nucen přeskakovat, to je prostě hrůza. Z rádoby filozofikých úvah by se člověk ledatak rozesmál. Kdyby se nepokoušel děj přkombinovávat a držel se jednodušší dějové linie hlavních hrdinů, kde umí uplatnit své vypravěčství, byla by to skvělá knížka (série). Pět knih by to tak chtěl zúčit na tři. Někdy jsem holt skákal, nutil se atp.